MICHAŁ RUSINEK 2018Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają 12 lipca, godz. 18.00, sala im. Janusza Koniusza w Bibliotece Norwida na spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem, pisarzem, literaturoznawcą, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, tłumaczem, sekretarzem noblistki Wisławy Szymborskiej. Wydarzenie z cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich.
Prowadzenie: dr Joanna Kapica-Curzytek.

Michał Rusinek – doktor habilitowany nauk humanistycznych, wykładowca, literaturoznawca, tłumacz, pisarz, poeta, były sekretarz Wisławy Szymborskiej. Obecnie adiunkt w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prowadzi Fundację Wisławy Szymborskiej. Tłumacz literatury dziecięcej i dla dorosłych - przetłumaczył m.in. wszystkie wiersze dla dzieci A.A. Milne'a, powieść "Piotruś Pan i Wendy" J.E. Barriego, serię komiksów o Fistaszkach Charlesa Schulza i kilka książek o misiu Paddingtonie Michaela Bonda oraz libretta dwóch musicali. Twórca słuchowisk radiowych i autor tekstów piosenek (m.in. Grzegorza Turnaua i Anny Marii Jopek). Pisał scenariusze do programu „Retoryka poranna, czyli poradnik nie tylko językowy”, emitowanego na antenie TVP1. Jego felietony o książkach pojawiają się w programie Xięgarnia na antenie TVN24, a felietony o języku - w krakowskim dodatku „Gazety Wyborczej”.

Autor książek dla dzieci m.in.: „Kopciuszek”, „Mały Chopin”, ”Wierszyki domowe. Sześć i pół tuzinka wierszyków Rusinka” (tytuł Książka Roku 2012 Polskiej Sekcji IBBY oraz została wpisana na prestiżową listę Białych Kruków - White Ravens 2013) oraz poradniki dla najmłodszych „Jak przeklinać”, Jak przekręcać i przeklinać” czy „Pypcie na języku”. Autor książek dla dorosłych m.in. „Między retoryką a retorycznością”, „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”, także współautor „Retoryka podręczna. Czyli jak wnikliwie słuchać i przekonująco mówić” i „Prowincjonalne zagadki kryminalne”.

Możliwość zakupu książek.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.