wschowa12.06.2018 r. o godz. 16.00 w Bibliotece Publicznej we Wschowie odbyło się ostatnie- przed wakacjami – spotkanie czytelników DKK. Przedmiotem naszej dyskusji była powieść Katarzyny Bereniki Miszczuk  SZEPTUCHA  jedna z serii zatytułowanej KWIAT PAPROCI. Już w bardzo letnim nastroju próbowaliśmy zrecenzować utwór, który przeczytaliśmy.

Czytelnicy poznali próbkę literatury alternatywnej – rodzaj fantastyki naukowej – tak definiowany jest ten gatunek literacki.  Alternatywna historia Polski – Mieszko I nie przyjął chrztu, magiczny świat słowiańskich bóstw - wyjątkowo okrutnych. Alternatywna rzeczywistość , w której ludzie zachowali wiarę w pogańskie bóstwa , które żyją i przechadzają się po współczesnym świecie i wpływają na życie zwykłych śmiertelników

Gosława Brzózka – lekarka – odbywa staż medyczny u wiejskiej szeptuchy. Niezła myśl , może podsunąć ten pomysł ministrowi zdrowia? Będzie miał sposób na rozwiązanie sprawy z rezydentami w szpitalach! Spotkanie Gosławy z Mieszkiem , który praktykuje u lokalnego żercy ( kapłan i wróż w jednej osobie ) zaowocowało  wzajemną fascynacją. To główni bohaterowie powieści.

 XXI wiek miesza się z mrocznym średniowieczem – cywilizacja kontra gusła, czary, boginki, bogowie i cały korowód dziwnych duchów. Bajkowy kwiat paproci nabiera niezwykłej wartości. Walczą o niego bogowie. A o tym kto go otrzyma decyduje Gosława. Ktoś określił ten utwór czytadłem.  Do czytelników DKK świat alternatywnej wersji nie trafił , nie zaciekawił, nie rozśmieszył. Nie musimy zanurzać się w świat udziwniony, pełen fantastyki, bajkowych postaci i okoliczności.

Powieść się nam nie podobała , chyba nie jest adresowana do dojrzałego czytelnika. Literatura alternatywna, podobnie jak inne sztuki alternatywne, mają swoich wielbicieli, my do tej grupy nie należymy. Nie czujemy żadnych wyrzutów sumienia. I niech tak zostanie!  

                                                                                                                                           Stanisława Król

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.