zmyslaczW trakcie czerwcowego spotkania rozmawialiśmy o powodach, dla których dzieci zmyślają. Tematu do dyskusji dostarczyła nam książka Elizy Piotrowskiej pt. „Zmyślacz”. Autorka opowiada o chłopcu, który wymyśla niebywałe wręcz historie na temat swojego taty. Ojciec Pawła (bo o nim mowa) podróżuje po świecie i przeżywa wiele  ciekawych przygód. Koledzy z zazdrością słuchają opowieści chłopca do czasu, gdy okazuje się, że tak naprawdę to on wcale nie ma taty. W tej sytuacji dzieci odsuwają się od Pawła a on przestaje ubarwiać szkolne życie niesamowitymi historiami.

Omawiając przykład Pawła uczestnicy spotkania uzmysłowili sobie, że zmyślanie może mieć jakieś głębsze przyczyny; może kryć się za nim obawa przed odrzuceniem i wyśmianiem, smutek czy samotność. We współczesnym świecie często zdarzają się sytuacje podobne do tej, którą opisała Eliza Piotrowska. Warto więc uczyć dzieci tolerancji i empatii. Naszym klubowiczom książka podobała się na tyle, że pojawiły się pomysły na jej kontynuację.

Elżbieta Ferenc- moderator DKK dla dzieci w Jabłońcu