królikiRelacja ze spotkania klubu DKK w Siedlisku z dnia 20 czerwca 2018 roku.

Na spotkaniu rozmawiałyśmy o książce Dariusza Zaborka ”Czesałam ciepłe króliki” – wywiadzie z byłą więźniarką obozu dla kobiet w Ravensbruck, dziewięćdziesięcioletnią lekarką. Wywiad czytało się dobrze, ale sytuacje w nim opisane były czasem trudne do pojęcia - jak w obozie śmierci można mieć pozytywne nastawienie do życia? Bohaterka przechodziła różne koleje obozowego życia, miała ”szczęście” omijać najgorsze odcinki czy budynki w obozie. Kobiety żyły tam podobnie jak poza drutami obozu: kochały się, dbały o higienę, robiły własne kosmetyki, aby upiększyć się choćby na małą chwilę dla siebie, ale... musiały rodzić dzieci i przechodzić skomplikowane eksperymenty medyczne. Nasza bohaterka po wyzwoleniu została lekarzem, wyszła za mąż, urodziła dzieci, ale jakoś nie chciała za często wspominać obozowego życia i nie należała do żadnych organizacji ZBOWID-owskich czy kobiecych, nie lubiła żyć wspomnieniami. Podziwiałyśmy jej hart ducha i pracy nad sobą, aby w każdej sytuacji „być sobą”.
Dla lubiących okres wojennej zawieruchy i tułaczych ludzkich losów.

Regina Wygiera