kamil12 czerwca, tuż przed wakacjami, spotkaliśmy się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, żeby porozmawiać o książce Tomasza Małkowskiego O Kamilu, który patrzy rękami z serii Małe Dzieci Duże Sprawy.

Bohaterem opowiadania jest pięcioletni Kamil, chłopiec niewidomy od urodzenia. Historie przedstawione w książce pokazują jego życie codzienne w różnych sytuacjach. Chłopiec odpoczywa nad jeziorem, gra w piłkę, spędza czas w ZOO, ogląda rękami rzeźby w muzeum, świętuje urodziny w restauracji lub po prostu bawi się w przedszkolu. Czasami mają miejsce nieprzyjemne zdarzenia jak wypadek na rowerze lub upadek z pomostu do zimnej wody. Mimo swojej niepełnosprawności Kamil jest chłopcem pełnym życia, wesołym i skorym do psot. Nie znosi, kiedy ludzie użalają się nad nim lub litują. Niestety, przydarzają się również takie sytuacje, kiedy jest wyzywany od ślepców, a dzieci stroją sobie z niego żarty. A przecież jest zupełnie taki sam jak inni chłopcy.

Omawiana książka to mądra i wartościowa historia dziecka niewidomego, przekazana w sposób prosty, czasami humorystyczny. Opowiada o poczynaniach chłopca, który patrzy na świat swoimi rękami, a mimo to jest odważny i pełen optymizmu. Autor uczy nas tolerancji. Szanujmy ludzi takich, jakimi są. To ważne. Miłej lektury. Polecamy!

Grażyna Lichwiarz