Sprawozdanie opisowez działalności Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci działającego przy Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów za okres 02.01 – 31.08.2018

„O królewnie, która chciała jeździć koparką”

Spotkaniem 25.01.2018 r. rozpoczęliśmy nowy rok kalendarzowy w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci. Naszą lekturą była książka Janusza Wilczyńskiego pt. „O królewnie, która chciała jeździć koparką”. Uznaliśmy, że lektura jest świetna, w zabawny i ciekawy sposób wyjaśnia jak realizować marzenia. Nieważne, że czasami realizacja marzeń jest bardzo trudna, najważniejsze by mieć  marzenia i starać się by stawały się one realnymi. Kiedy omówiliśmy treść książki zaczęliśmy dzielić się swoimi marzeniami rysując je lub tworząc pantomimę. Chętna osoba rysowała lub pokazywała ruchami i gestami swoje marzenia a inni je odgadywali. Zabawa była przednia, śmiechu na sali nie brakowało.

„Lenka, pulchna dziewczynka”

01 marca to nasze drugie spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem poświęciliśmy je Lence, bohaterce książki Katalin Szegedi „Lenka”. Lenka to pulchna dziewczynka, która uwielbia rysować. Bardzo chciałaby mieć przyjaciół, ale dzieci ją odrzucają bo jest gruba. Udaje jej się jednak znaleźć przyjaciela, kolegę, który polubił ją taką jaką jest. Lektura cudowna, wciągająca, ciekawa, wspaniała, dla każdego....

Na spotkaniu klubu rozmawialiśmy o otwartości i akceptacji. Już wiemy, że nie liczy się to jak ktoś wygląda, liczy się jakim jest człowiekiem. Druga część spotkania klubu to zabawa, w której uczestnikami były nasze panie

z przedszkola. Siedziały one do siebie odwrócone plecami, Pani Bożenka trzymała kartkę z obrazkiem w dłoniach i słowami opisywała pani Martynce to co obrazek przedstawia. Druga pani musiała narysować to o czym mówiła pani z obrazkiem. Kopia wcale a wcale nie przypominała oryginału a śmiechu było po pas i zabawa przednia.

Uczymy się żyć w przyjaźni

26 marca, kolejne spotkanie DKK dla dzieci, a w nim dyskusja na temat przyjaźni. Po raz kolejny omawialiśmy to zagadnienie ale najpierw wysłuchaliśmy opowiadania Nelly Most „Wszystko moje! Czyli o tym, jak kruk zrozumiał, że przyjaźń jest najważniejsza”. Dowiedzieliśmy się, że dla każdego człowieka przyjaźń oznacza cośinnego. Czasem przyjacielem nazywamy kogoś, z kim spędzamy dużo czasu i dzielimy podobne zainteresowania. Przyjacielem może być też ktoś, z kim dobrze się rozumiemy
i pomagamy sobie w trudnych chwilach. Przyjaciele mogą być do nas bardzo podobni lub zupełnie inni niż my. Zazwyczaj jednak przyjaciel to osoba, z którą lubimy spędzać czas. Ktoś, komu ufamy i komu - jak czujemy - możemy powierzyć nasze sekrety. Ktoś, kogo chcemy wysłuchać i komu chcemy pomóc, kiedy nas potrzebuje. Warto mieć przyjaciela, łatwiej jest dzielić z kimś swoje smutki i radości.

Spotkanie autorskie z Pawłem Wakułą 25.04.2018

Gościem  spotkania autorskiego w ramach działalności DKK  dla dzieci  był tym razem  Paweł Wakuła, znany ilustrator prasowy oraz autor książek dla dzieci. Uczniowie klas V ze Szkoły Podstawowej nr 1 i 3 mieli okazję poznać sylwetkę Pana Pawła. Paweł Wakuła jest z zawodu plastykiem, jak sam mówi o sobie, rysownikiem-humorystą. Ów humor, jego oryginalne poczucie oraz bogata wyobraźnia  skłoniły plastyka do zajęcia się twórczością literacką. Podczas spotkania autor w ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy i pasjach. Opowiadania o bohaterach swoich książek wzbogacał rysunkami, które szybko

i sprawnie wychodziły spod jego ręki wzbudzając ogólny entuzjazm. Na spotkaniu dzieci dowiedziały się dlaczego Bolesław Chrobry kazał swoim poddanym wyrywać zęby, po co Zygmunt August spotykał się
z czarnoksiężnikiem Twardowskim, czy Jan Sobieski lubił kawę po wiedeńsku
i co łączyło Jana Kazimierza z więźniem w żelaznej masce. I mnóstwo innych przygód znanych postaci. Rozmawiając z dziećmi autor nie zdradzał zakończenia żadnej ze swoich książek, zachęcając tym samym do ich przeczytania. Po spotkaniu autor chętnie wpisywał dzieciom oryginalne dedykacje do swoich książek.

„Przechwalaki” Agnieszki Zimnowodzkiej

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci w sulechowskiej bibliotece odbyło się 26 kwietnia.  O godzinie 1000 stawiła się grupa Motylków
z Przedszkola „Pod Muchomorkiem” by wysłuchać, a następnie wspólnie zanalizować treść opowiadania Agnieszki Zimnowodzkiej „Przechwalaki”.
„Przechwalaki” to książeczka z serii HUMORKI. Seria prezentuje zabawne opowieści o mieszkańcach miasteczka Humorki. W każdej książeczce dowcipnie przedstawiony jest szczególny typ charakteru bohaterów.
W „Przechwalakach” spotkaliśmy rodzinę Przechwalaków, dla  której  dosłownie wszystko jest powodem do przechwałek. Spotkanie klubu zakończyło się jak zwykle cudowną zabawą w Kąciku Maluszka.

„Dąsacze” Agnieszka Zimnowodzka

06 czerwca, podczas ostatniego w tym roku spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, dzieci z przedszkola zapoznały się z książką Agnieszki Zimnowodzkiej pt. „Dąsacze”. Książkę przeczytała i omówiła harcerka. Poznały rodzinę Dąsaczy, w której każdy codziennie potrafił się na kogoś obrazić. Niestety, takie zachowanie było uciążliwe dla całego otoczenia. Pewnego dnia mała Dąsaczynka była na tyle zła, że strzelała fochami przez okno w przechodniów. Tego było już za wiele i tata Dąsacz musiał szybko wezwać doktora Śmiechajłę. Dzięki jego miłemu i wesołemu usposobieniu dziewczynce powrócił dobry