B.KonarskaDotarła do nas przykra wiadomość o śmierci Barbary Konarskiej – zasłużonej dla lubuskiej kultury poetki, pisarki i redaktorki. Działając na rzecz literatury naszego regionu, wielokrotnie współpracowała z Biblioteką Norwida. Zielona Góra straciła w Jej osobie ważną animatorkę życia kulturalno-społecznego, szlachetnego i twórczego Człowieka.

Urodziła się 1 stycznia 1943 r. w Krakowie. Dzieciństwo spędziła na Ziemi Lubuskiej, a od 1965 r. była mieszkanką Zielonej Góry. Z wykształcenia polonistka, pracowała w instytucjach kultury, a po przejściu w 1999 roku na emeryturę została słuchaczką Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, gdzie prowadziła klub literacki „Oksymoron".

Regularną twórczość literacką uprawiała od 2005 r. Pisała wiersze, opowiadania, baśnie oraz eseje. Wydała sześć tomików poetyckich: "Ocalone ćmy, czyli moje wędrowanie" (2009), "Malowanka jesienna" (2011), "Osty w fioletach" (2012), "Jestem" (2015), "Niesyta czasu" (2016), "Słodycz imbiru" (2018) oraz tom opowiadań "Czy życie musi boleć?" (2016).

Publikowała w „Inspiracjach", piśmie ZUTW, które współredagowała od początku istnienia, a w latach 2008-2017 była jego redaktorką naczelną. Swój dorobek artystyczny zamieszczała m.in. na łamach czasopisma „Pro Libris", także w antologiach i wydawnictwach zbiorowych. Wielokrotnie była nagradzana w konkursach literackich. Należała do Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów.

Po ciężkiej chorobie zmarła 10 września 2018 r. w Zielonej Górze.