panikaSpotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 12.09.2018 w Bibliotece Publicznej w Łagowie . Tematem spotkania była książka L. Oliver pt.” Panika”

           Czy dacie się opanować Panice?

          O wartości powieści świadczy to, czy jest w stanie nas całkowicie pochłonąć, spowodować, że zapomnimy o "bożym świecie". Książka Lauren Oliver "Panika" taka właśnie jest: czytamy z zapartym tchem, co stanie się dalej.

Główna bohaterka, Heather nigdy nie rozumiała, czemu tak wiele osób bierze udział w "Panice". Uważała ich za niespełna rozumu, ponieważ  przez tę grę można było umrzeć. Kiedy rusza tegoroczna "Panika", ona także się do niej przyłącza przez chłopaka, który nieoczekiwanie z nią zerwał. Podjęła tę decyzję pod wpływem chwili i prawie od razu tego żałowała, ale nie wycofała się. Brnęła przez kolejne etapy, z których jeden był groźniejszy od drugiego. Razem z nią walczy jej przyjaciółka Nat i cichy znajomy ze szkoły – Dogde, który do tej pory nigdy się nie wychylał. Ta trójka stara się sobie pomagać, ale każdy z nich ma swoje problemy i troski, chcą tylko wygrać "Panikę" i dzięki zdobytemu wynagrodzeniu zmienić swoje życie. Jednak zwycięzca może być tylko jeden. Kto tak naprawdę wygra, a kto będzie najbardziej stratny? Kto straci życie lub zostanie kaleką jak siostra Dogda?

Powieść okazała się bardzo wciągająca, akcja toczyła się w takim tempie, że nie mogłam się oderwać. Sama fabuła jest dopracowana, przemyślana, a bohaterowie wykreowani tak, jakby byli rzeczywiście istniejącymi nastolatkami. Nie miałam wrażenia, że czytam książkę, ale opis prawdziwych wydarzeń. Powieść jest bardzo realistyczna, a pomysł na grę "Panika", w której nastolatkowe walczą o pieniądze, jeszcze świetny, mimo iż dość drastyczny i niebezpieczny. Sądzę, że w polskich realiach nie miałaby szans powstać tak ekstremalna gra, ale w Stanach...? Tam młodzież jest inna i nie zdziwiłabym się, gdyby podobne zawody odbywały się naprawdę. Dzięki tej książce można dostrzec, jak lekkomyślni i nieprzewidywalni potrafią być nastolatkowie, a tego rodzaju "gry" to dla nich rozrywka. Im bardziej niebezpiecznie, tym lepiej. Tak samo jest w książce, niektóre postacie, czując ten strach, tę adrenalinę, chętniej biorą udział w "Panice".

Heather to nastolatka, która była w miarę szczęśliwa, jednak jeden dzień całkowicie odmienił jej życie. Startuje w "Panice" tylko po to, by móc się wyprowadzić i zapewnić siostrze lepszą przyszłość. Chce wyjechać i zacząć żyć inaczej. Dogde zawsze uchodził za ciapę, ale w chwili startu w grze miał już obmyślony plan zemsty. Chce, by polała się krew, by ucierpiał ten, kto zawinił. Całość dopełnia przyjaciółka Nat, która chce wygrać i wyjechać, by zostać modelką. Każdy z nich ma jakiś cel, chociaż niektórzy robią to po prostu dla rozrywki, bo lubią adrenalinę. Tylko sędziowie wiedzą, jakie będzie zadanie i co może się stać, dlatego starają się zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom ale nie do końca się to udaje . Uczestnicy gry muszą przestrzegać zasad, bo inaczej sędziowie ich zdyskwalifikują. Zasady łamie zarówno Dodge jak i sędziowie ale gra nie zostaje przerwana: chodzi o wysoką stawkę: o jakość własnego życia.

Bohaterowie wydają się dojrzali i świadomi swoich czynów. Heather jest odpowiedzialna i zanim podejmie jakąś decyzję, próbuje przewidzieć jej konsekwencje. Polubiłam ją za jej zachowanie, bo rzadko spotyka się do tego stopnia odpowiedzialne postacie. Dodge, mimo że małomówny, sprawia wrażenie sympatycznego. Jest lojalny wobec przyjaciół i siostry, choć czasem wydawał mi się zbyt uporczywy, za bardzo trzymał się swojego celu, co dodało mu surowości.

Książkę czyta się tak szybko, że nie zauważamy, kiedy minęło kilka godzin, a już przewracamy ostatnią kartkę. Jest pełna emocji i barwnych opisów, które towarzyszą czytelnikom na każdym kroku. Ostatnia scena gry jest symboliczna: Heather przełamuje własny lęk i kładzie dłoń na głowie wystraszonego tygrysa. ten gest daje jej zwycięstwo. Dogde nie pokonał lęku przed pająkami - wymigał się od indywidualnego zadania. Heather zrobiła to dla siebie i siostry: przestała się bać wyzwań w życiu.

Polecam tę książkę młodzieży jako ostrzeżenie przed wchodzeniem w tak niebezpieczne sytuacje życiowe oraz dorosłym, aby poznali co może wywinąć młodzież kiedy jest nieszczęśliwa lub dla adrenaliny.

                                                                                      DKK  Łagów

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.