We wrześniu 2018r. spotkaliśmy się w Klubie DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

„Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” to zbiór 15 opowiadań napisanych przez sześciu uznanych polskich pisarzy literatury dziecięcej i młodzieżowej. W książce autorzy podjęli się trudnego tematu opowiedzenia dzieciom i młodzieży o wartościach, bez moralizowania czy nachalnego pouczania, ale poprzez przedstawienie zwykłych wydarzeń, które mogą przydarzyć się każdemu nastolatkowi czy nawet dorosłemu.

Bohaterowie wszystkich opowiadań „Gorzkiej czekolady” stają przed jakimś ważnym zadaniem, wyborem lub decyzją, które nie są łatwe, bywa, że wiążą się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, trudnymi emocjami, przyznaniem się przed samym sobą do słabości lub błędów. Każdy z młodych czytelników znajdzie z pewnością w książce tekst, którego temat, fabuła lub bohater okaże się mu bliski.

Szacunek. Życzliwość. Uczciwość. Odpowiedzialność. Odwaga. Samodyscyplina. Pokojowość. Sprawiedliwość. Wolność. Przyzwoitość. Optymizm. Przyjaźń. Solidarność. Piękno. Mądrość. Niby wszyscy znamy znaczenie tych pojęć, ale nie zawsze potrafimy je bez wahania zdefiniować. Dlatego świetnym pomysłem było poprzedzenie każdego opowiadania zrozumiałym i jednoznacznym objaśnieniem przedstawianej w nim wartości przez panie Irenę Koźmińską oraz Elżbietę Olszewską z Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom".

Ważne tematy, młodzi bohaterowie, współczesne problemy, to wspólne cechy wszystkich tekstów zamieszczonych w książce. Tekstów, które powinien przeczytać Czytelnik w każdym wieku.

Moderator

Barbara Przeździęk