basniowoNa listopadowe spotkanie ( 05.11.2018 r.) klubowicze DKK "Orator" mieli do przeczytania książkę niemieckiego pisarza Jana-Philippa Sendkera " Sztuka słyszenia bicia serca". Klubowicze zapoznali nas z jej tematyką, poruszanymi problemami i wrażeniami.
Tematem powieści jest miłość - miłość bezwarunkowa. Czy taka istnieje? Czy może się przydarzyć? Na te i podobne pytania odpowiadali klubowicze. Książka mówi o sile uczucia, napisana jest jak "bajka". Akcja toczy się od 20tych do 90tych lat XX wieku na dwóch kontynentach. Czytelnik poznaje dwie kultury, dwie filozofie życia, dwa systemy wartości.
Kanwą powieści jest tajemnica z przeszłości, która odżyła poprzez niezrozumiałe, tajemnicze zaginięcie sławnego nowojorskiego prawnika w dniu obrony dyplomu córki i odnalezienie po 4 latach niewysłanego miłosnego listu napisanego przez niego 40 lat wcześniej do nieznanej kobiety. Julia, córka, chcąc rozwiązać zagadkę, udaje się do birmańskiej wioski, gdzie mieszkała adresatka listu. Tam usłyszy opowieść o bezgranicznym zaufaniu i uczuciu. W powieści przeplatają się odmienne kultury, spojrzenie na życie i jego wartość. Mówi o życiu , które jest darem pełnym zagadek, gdzie cierpienie nierozerwalnie splata się ze szczęściem, a wszelkie starania, żeby mieć jedno bez drugiego, są skazane na niepowodzenie. Zakończenie zmusza czytelnika do myślenia, zastanowienia się nad swoim życiem, zwłaszcza teraz, w czasach konsumpcjonizmu i zabiegania. W czasach, gdzie drugi człowiek schodzi na dalszy tor, gdyż nie mamy czasu na bliskość, wsłuchanie się w człowieka. W powieści tej też inaczej autor patrzy na niepełnosprawność. Nie ma w niej biednych, pokrzywdzonych ludzi, którzy zasługują na współczucie. Wręcz przeciwnie bohaterowie ci są wrażliwi, pogodzeni z własnymi ograniczeniami, potrafiący cieszyć każdą chwilą. Optymistyczna uspakajająca powieść o najważniejszych wartościach naszego życia. Klubowiczom jednak w książce przeszkadzały „dłużyzny” i nie wszystkim podobał się baśniowy styl. Stwierdzono, że fabuła jest jak z kiepskiej klechdy domowej.                                                    

Moderator
Bogusława Hołub

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.