W dniu 06.11.2018 r. w Oddziale dla Dzieci MBP w Żarach odbyło się spotkanie DKK pt. „Dary jesieni – grzyby”. W zajęciach uczestniczyli wychowankowie Miejskiego Przedszkola nr 3 w Żarach.

Wprowadzeniem do zajęć była pogadanka na temat jesieni, jej wyjątkowej urody oraz darów, które zawdzięczamy właśnie tej porze roku.  Dzieci odpowiadały na pytania: „Czy lubię jesień? A jeśli tak lub nie, to dlaczego?”. Następnie zaprezentowany został wiersz Jana Brzechwy pt. „Grzyby”, który pozwolił porozmawiać o gatunkach grzybów, o cechach pozwalających odróżnić grzyby trujące od jadalnych  oraz o tym, że tworzą ściółkę leśną, więc nie wolno ich niszczyć, nawet jeśli nie wolno ich jeść. Była również rozmowa  o zastosowaniu grzybów w kuchni i o najpopularniejszych potrawach  z grzybami. W dalszej części spotkania odbyły się zajęcia plastyczne; dzieci otrzymały kartki z konturami grzybów, które musiały określić jako jadalne lub nie, po czym przystąpiły do ich kolorowania.  Prace zostały wyeksponowane w Oddziale dla Dzieci.

Magdalena Broniecka

W dniu 8.11.2018 r. w Oddziale dla Dzieci MBP w Żarach odbyło się spotkanie DKK pt. „Czy Ty wiesz, kim jest jeż?”.  W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 8  w Żarach. Spotkanie rozpoczęliśmy zagadką, której odpowiedź wskazała bohatera spotkania - czyli jeża. Potem przyszła kolej na pogadankę o tym zwierzęciu. Następnie przeczytaliśmy  pierwszy rozdział książki  U. Kozłowskiej „ Jak jeżyk z jerzykiem odkryli Afrykę”,  dzięki któremu dowiedzieliśmy się, jak jeżyk Ignacy szukał przyjaciela. W dalszej części zajęć odpowiadaliśmy na pytania, związane z przyjaźnią (kim jest przyjaciel, jakimi cechami powinien się odznaczać?). Po pytaniach nadszedł czas na wykazanie się czy jesteśmy dobrymi kolegami. Sprawdziliśmy to w zadaniach, takich jak  „Kładka” i „ Pomoc”. Ponieważ  z przeczytanego fragmentu książki nie dowiedzieliśmy się, kim jest przyjaciel jeżyka, musieliśmy stworzyć własną propozycję i przedstawić ją na rysunku. Podsumowaniem naszego spotkania było przyswojenie sobie „Dekalogu przyjaźni”.

Małgorzata Pawłowska

grzyby jez