W październiku 2018r. spotkaliśmy się w Klubie DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Ewy Przybylskiej „Jaga pod napięciem”.

W życiu nie zawsze dzieje się tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Igol (czasem mówią na niego Ignaś, ale niespecjalnie podoba się to dwunastoletniemu chłopakowi) ma spędzić miesiąc wakacji w niewielkiej miejscowości u koleżanki swojej mamy. „Cały sierpień! Stracony czas. Nikt nie zapytał go o zdanie”. A mógł grać w piłkę w rodzinnym Poznaniu. Mógł. Skazany jest jednak na nieznane sobie miejsce, brak kolegów, towarzystwo pani Pelagii, trzydziestopięcioletniej aptekarki. I co najgorsze – towarzystwo Jagi! Wstrętnej, chudej, zwariowanej dziewczyny, która siedziała przed nim w ławce przez cztery koszmarne lata podstawówki! A teraz pojawiła się i tu.

Bywa jednak i tak, że właśnie wtedy, kiedy nie spodziewamy się niczego dobrego, sądzimy, że czeka nas tylko nuda i ewentualnie złośliwości ze strony znienawidzonej koleżanki (czytaj: tej czarownicy, Jagi) – życie nas zaskakuje. Igol nie spodziewał się, że Pelagia okaże się całkiem fajna, że ma z nią więcej wspólnego niż się mógł przypuszczać. Nie będzie marudzić i naprawdę da się z nią porozmawiać. Nie spodziewał się także, że znajdzie nowego przyjaciela, zwierzęcego przyjaciela. A już na pewno nie spodziewał się, że Jaga zostanie jego… wspólniczką! Być może pokaże mu nawet swoje inne oblicze…

„Jaga pod napięciem”, niewielka powieść, może Was zaskoczyć, czasem rozbawić i odrobinę wzruszyć. Uwierzcie mi. Dzieje się w niej sporo. Małe miasteczko ma swoje tajemnice, a pomysły Jagi, w które chcąc nie chcąc wplątany zostaje Igol, mogą niejednego przyprawić o zawrót głowy. Oj, mogą mieć oboje kłopoty…

To książka i dla dziewczyn, i dla chłopaków (niech nie zwiedzie Was tytuł). Czyta się ją szybko i przyjemnie, ale to nie płytka opowiastka dla nastolatków. Raczej historia wakacyjnej przygody (z wątkiem kryminalnym), która nie tylko daje dobrą rozrywkę, ale i skłania do przemyśleń. Krótko mówiąc: dobra, ciekawa i mądra książka!

Moderator

Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.