W dniu 8 października 2018 członkowie DKK dla dorosłych przy Miejskiej Bibliotece Publicznej omawiali poezję autorstwa Marii Wypych, z udziałem autorki, która – jak sama mówi - wierszowała od dziecka. Pierwszy ważny wiersz powstał, gdy się zakochała, mając 16 lat. Śmierć ukochanego Ojca wstrząsnęła nią; powstały treny. Później pisała sporadycznie. Gdy wyjechała do Włoch „za chlebem” z tęsknoty za Ojczyzną, rodziną i maleńkim Guzowem, gdzie mieszka, i któremu poświęciła wiele wierszy, pojawił się pierwszy tom poezji „56 wierszy” (2010), drugi - „Oto ja” (2012).

Jej wiersze poruszają temat życia we wszelkich jego przejawach. Jest w nich miłość zawiedziona, nieszczęśliwa, ale i spełniona. Porusza wątek kobiet kochanych, szczęśliwych, ale i porzuconych i zdradzonych, kobiet borykających się z ciężarem samotności i opuszczenia, chorobą dzieci i trudem ich wychowania, problem macierzyństwa.  W jej wierszach jest przyjaźń. Jest nieuchronne przemijanie. Maria pisze o swoich bliskich  i znajomych, często tytułując wiersze ich imionami. Dostrzega piękno przyrody, ukazując ją w różnych barwach w zależności od pory roku. Pisze o zapachach rodzinnego domu i tych ulotnych, z których składa się nasze życie. Wiara, dodająca sił, pokora i dobroć ludzkich serc, i serdeczne treści płynące z jej wierszy zachęcają, aby je czytać. To jest marzenie autorki, która kocha rodzinę, życie, taniec, śpiew i czerwone wino.

Część swojego życia spędziła we Włoszech. Radością pobytu na obczyźnie były spotkania  z Ojcem Świętym. Poświęca mu dwa tomiki: wspólnie z Zygmuntem Kowalczukiem „Tobie błogosławiony Janie Pawle II” (2011), „W sercu zapisane. Umiłowanemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” (2014).W latach 2013 - 2016 ukazuje się tryptyk: „Kobieta i czas”, „Życie i czas”, „Los i czas”. Tryptyk był książką miesiąca w latach 2015-2017 i czytany był w Radiu Zachód, jak również inne jej wiersze. Teksty Marii Wypych są w antologii wierszy „Co pulsuje w nas…” (2017).  W 2017 wydała kolejny tomik „Księżyc, słońce i żurawie”.
Jest też autorką wierszowanych książeczek dla dzieci z bajecznie kolorowymi ilustracjami Stanisława Sierki: „Jest taki świat”, część I i II. 

Notatka: Halina Borowiec – DKK Żary

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.