zb spec s

Dział Zbiorów Specjalnych

tel. 68 45 32 616
e-mail: a.lipinska@wimbp.zgora.pl
e-mail: m.radziszewska@wimbp.zgora.pl
III piętro
Kierownik: Maria Radziszewska - starszy kustosz
Pracownicy: Alicja Lipińska - starszy kustosz

Czytelnia udostępnia współczesne i zabytkowe zbiory specjalne Biblioteki.
Z materiałów współczesnych można skorzystać okazując kartę biblioteczną i inny dokument tożsamości.

Aby skorzystać z zabytkowych zbiorów czytelnicy powinni dodatkowo okazać list referencyjny określający charakter prowadzonej przez nich pracy naukowej warunkującej korzystanie z tych zbiorów.

Zbiory specjalne to starodruki, rękopisy, kartografia, materiały ikonograficzne (grafiki, rysunki, fotografie, exlibrisy, medale, obrazy), mikrofilmy i kopie cyfrowe.
Zasób liczy ponad 23000 jednostek inwentarzowych, z czego znaczącą część stanowią dokumenty historyczne. Szczególną wartość zabytkową i kulturową przedstawiają zbiory starodruczne. Najcenniejszą kolekcję tworzy zespół 9 najstarszych dokumentów drukowanych, tzw. inkunabułów oraz druki o charakterze regionalnym (silesiaca, lubusiana).

Wśród zbiorów specjalnych wiele jest dzieł o znaczącej wartości artystycznej.
Ze względu na osobę patrona naszej placówki, ważne miejsce w zbiorach zajmują szkice sporządzone przez Cypriana Norwida.

Czytelnia Zbiorów Specjalnych

Skarby Zielonogórskiej Książnicy

Dział Administracyjno Gospodarczy

tel. 68 45 32 622, 68 45 32 621
e-mail: administracja@wimbp.zgora.pl
II piętro
Kierownik: Bogusław Adamczewski

Pracownicy administracji:
Piotr Eliński: specjalista ds. obsługi i konserwacji urządzeń komputerowych
Izabela Grabowska: specjalista ds. administracyjnych
Maja Toczyka: specjalista ds. administracyjnych

Pracownicy obsługi:
Joanna Bielska – pracownik gospodarczy
Tomasz Domagała - pracownik gospodarczy
Anna Dróźka - pracownik gospodarczy
Lucyna Chomiak - pracownik gospodarczy
Wioletta Kaczmarek - pracownik gospodarczy
Hanna Milewska - pracownik gospodarczy
Leszek Noworolnik – mistrz
Tomasz Przytulski - pracownik gospodarczy
Anna Solska - pracownik gospodarczy
Ewa Ślęczka-Marczak - pracownik gospodarczy

Do zadań Działu należy:

  • prowadzenie remontów i modernizacji w obiektach Biblioteki w celu zapewnienia właściwych warunków technicznych w pomieszczeniach,
  • gospodarowanie nieruchomościami, gromadzenie dokumentacji związanej ze sprawami najmu i eksploatacji lokali filii bibliotecznych,
  • organizacja zabezpieczenia dozoru budynku głównego i ochrony mienia oraz prawidłowego zabezpieczenia przeciwpożarowego,
  • bieżąca konserwacja sprzętu i urządzeń technicznych,
  • zabezpieczenie sprawnej obsługi transportowej,
  • zaopatrzenie materiałowo-wyposażeniowe zapewniające prawidłowe funkcjonowanie agend Biblioteki w zakresie administracyjno-gospodarczym i technicznym,
  • prowadzenie gospodarki dotyczącej sprzętu i wyposażenia Biblioteki,
  • koordynacja spraw związanych z komputeryzacją w zakresie zakupu, naprawy i konserwacji sprzętu oraz warstwy fizycznej sieci komputerowej,
  • zapewnienie sprawnej obsługi telefonicznej i teleinformatycznej,
  • organizacja przetargów i prowadzenie pełnej dokumentacji związanej z udzielaniem zamówień publicznych,
  • obsługa administracyjna kontrahentów wynajmujących pomieszczenia w Bibliotece,
  • utrzymanie należytej czystości w pomieszczeniach oraz porządku wokół budynków.

Centrum Przetwarzania Danych Bibliotecznych

Centrum Przetwarzania Danych Bibliotecznych 

dr inż. Piotr Ziembicki
mgr inż. Piotr Eliński
tel. 68 45 32 612

Utworzenie w 2005 roku CPDB miało na celu powstanie jednolitej bazy danych we wszystkich bibliotekach terenowych województwa. Każdego roku kolejne instytucje przyłączają się do Centrum, zaś WiMBP wspomaga biblioteki regionalne przyłączone do CPDB w dostępie do oprogramowania bibliotecznego.

Dział koordynuje prace związane z komputeryzacją Biblioteki w zakresie techniczno-administracyjnym: administruje lokalną siecią komputerową WiMBP, archiwizuje dane systemu bibliotecznego PROLIB, przeprowadza aktualizacje oprogramowania bibliotecznego oraz systemów operacyjnych. Zapewnia ciągłość pracy systemu PROLIB oraz oprogramowania systemowego.

Głównymi celami CPDB są: przetwarzanie i udostępnianie danych bibliograficznych oraz aplikacji bibliotecznej wraz z oprogramowaniem systemowym i bazodanowym. Ośrodek zapewnia bezpieczeństwo tych danych (dostęp, archiwizacja itd.), dba o aktualność oprogramowania bibliotecznego, czuwa nad jakością bazy danych (m.in. weryfikuje opisy bibliograficzne stworzone przez biblioteki regionalne), a w ramach oferty dodatkowej proponuje bibliotekom możliwość skorzystania z dostępu do Internetu, kont poczty elektronicznej oraz publikacji stron WWW na swoich serwerach. Natomiast biblioteki regionalne, które przyłączą się do CPDB korzystają z pełnej funkcjonalności systemu bibliotecznego, mają dostęp do baz danych bibliograficznych – mogą importować opisy bibliograficzne, współtworzą bazy danych oraz w ograniczonym zakresie partycypują w kosztach funkcjonowania ośrodka.

Infrastruktura informatyczna CPDB opiera się na technologiach sieciowych, w których wykorzystuje się najwyższej klasy sprzęt i oprogramowanie. Sieć LAN (ethernet 100/1000 Mbit/s) zbudowana jest w oparciu o sprzęt firmy 3Com oraz CISCO. Dostęp do oprogramowania bibliotecznego, baz danych oraz podstawowych usług sieciowych zapewniają serwery firmy HP oraz sprzęt dodatkowy, służący do wykonywania kopii bezpieczeństwa systemów i danych Arkeia, a także oprogramowanie Citrix zapewniające zdalny dostęp do zasobów CPDB. Dostęp do Internetu zapewnia synchroniczne łącze stałe o przepustowości 30 Mbit/s do węzła sieci miejskiej ZielMAN.

Publikacje

Zmieniony ( 10.06.2021.)

Informatyzacja Bibliotek 


Perspektywy rozwoju infrastruktury informatycznej bibliotek oraz nowa koncepcja roli bibliotekarza

dr inż. Piotr Ziembicki
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra

Wprowadzenie
Niezwykle szybki rozwój technologii informatycznych, postęp w nauce, zmiany w strukturze i sposobie funkcjonowania społeczeństw, a także wzrost zainteresowania kulturą i sztuką zaowocowały zmianą epoki cywilizacji przemysłowej w epokę cywilizacji informacyjnej. Podstawowym jej elementem jest globalne społeczeństwo informacyjne, a jedną z najważniejszych wartości informacja, którą Arnold (Arnold, 2004) definiuje jako wiedzę prezentowaną przy pomocy tekstu lub obrazu, przygotowaną w konkretnym celu, przeznaczoną dla określonej grupy odbiorców oraz mającą zdefiniowaną strukturę i zawartość. Przedstawiona definicja doskonale pasuje do pojęcia społeczeństwa informacyjnego, w którym dopuszcza się nowe kategorie produktów oparte na usługach i dobrach informacyjnych, których cechą charakterystyczną jest świadczenie ich poprzez sieci informatyczne.

Poszerzanie zakresu oraz zmiana sposobu prezentacji informacji, a także zwiększanie udziału informacji elektronicznej wymusiły wprowadzanie w bibliotekach nowoczesnych technologii informatycznych oraz narzuciły konieczność zmiany sposobu pracy bibliotekarzy. Fisher (Fisher, 2003) prezentuje ewolucję wymagań dotyczących bibliotekarzy zatrudnianych w bibliotekach w Stanach Zjednoczonych, zachodzącą w ciągu ostatniej dekady. W badaniach tego autora widać wyraźnie, iż w zawodach związanych z udostępnianiem informacji, szczególnego znaczenia nabierają umiejętności związane z wyszukiwaniem, filtrowaniem, analizą, a także oceną ważności i wiarygodności informacji. Wzrost wymagań oraz zmiana profilu pracy pracowników biblioteki skutkują tworzeniem nowych zawodów: Bibliotekarza – specjalisty od zasobów cyfrowych, Bibliotekarza – specjalisty od informacji elektronicznej oraz „Bibliotekarza cyfrowego".

 

Podkategorie

Projekty realizowane w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze

Każdego roku Biblioteka ubiega się o dodatkowe środki na realizację swoich zadań merytorycznych i inwestycyjnych z różnych źródeł: programów operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, środków unijnych, środków na wspieranie działalności pożytku publicznego, PFRON, kontraktu wojewódzkiego i innych. Każdego roku, dzięki otrzymanemu wsparciu, udaje się przeprowadzić ciekawe, nowatorskie przedsięwzięcia, które podnoszą atrakcyjność oferty Biblioteki i wzmacniają jej infrastrukturę sprzętową i techniczno-budowlaną.

Regulamin korzystania z Pokoju Cichej Pracy

Zapraszamy po aktuane informacje na stronę www.wawrzyny.norwid.net.pl

Lubuski Wawrzyn Naukowy jest nagrodą za najlepszą książkę roku o tematyce regionalnej. Przyznawany jest od roku 2006 corocznie w lutym za rok miniony, a celem nagrody jest promocja książek o naszym regionie. Wawrzyn otrzymuje autor książki dotyczącej dziejów i współczesności regionu za walory naukowo - edukacyjne i popularyzatorskie.
Wręczenie Wawrzynu odbywa się podczas uroczystej Gali organizowanej w ramach "Czwartku Lubuskiego".

 

Pióro autorstwa
Anety Pabjańskiej-Moskwy

 

Pióro autorstwa
Anety Pabjańskiej-Moskwy

Zapraszamy po aktuane informacje na stronę www.wawrzyny.norwid.net.pl

Lubuski Wawrzyn Literacki jest nagrodą za najlepszą książkę roku autora mieszkającego na Ziemi Lubuskiej. Przyznawany jest corocznie w lutym za rok miniony, a celem nagrody jest promocja literatury powstałej w naszym regionie.

Kapituła konkursu bierze pod uwagę książki prozatorskie, poetyckie, eseje literackie. Do 2005 roku przyznawano dwie nagrody: początkowo po jednej nagrodzie w dziedzinie prozy i poezji; z czasem podział ten zniknął. Od XIII edycji konkursu Kapituła przyznaje jeden Wawrzyn Literacki. Nagrody nie można podzielić, ani nie przyznać.
Wręczenie Wawrzynu odbywa się podczas uroczystej Gali organizowanej w ramach "Czwartku Lubuskiego".

REGULAMIN KONKURSU

PIÓRKO

Zapraszamy po aktuane informacje na stronę www.wawrzyny.norwid.net.pl

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski jest nagrodą za najlepszy utwór dziennikarski – reportaż, publicystykę, esej, felieton, artykuł polemiczny, dyskusyjny i inne gatunki dziennikarskie - odnoszący się do obszaru województwa lubuskiego. Przyznawany jest corocznie w lutym za rok miniony, a celem nagrody jest promocja lokalnych dziennikarzy prasy, radia, telewizji i mediów internetowych z naszego regionu, twórców najlepszych utworów odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego.
Warunkiem zgłoszenia prac do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego jest dostarczenie 4 różnych publikacji dotyczących województwa lubuskiego opublikowanych lub wyemitowanych w danym roku kalendarzowym, skopiowanych w 3 egzemplarzach. Każda praca musi posiadać opis: nazwę publikatora, datę wydania lub emisji, nazwisko i imię autora i tytuł pracy.
Mogą to być zeskanowane kopie artykułów prasowych czy też wydruki artykułów z mediów elektronicznych. W przypadku audycji i programów można przesyłać ich zapisy cyfrowe na płytach CD, pendrive'ach.
Wręczenie Wawrzynu odbywa się podczas uroczystej Gali organizowanej w ramach „Czwartku Lubuskiego", nagrodę przyznaje się począwszy od roku 2014.

Pióro autorstwa
Anety Pabjańskiej-Moskwy
 

REGULAMIN KONKURSU

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.