Nagroda:

Daniel Koteluk, W nowych realiach. Wieś zielonogórska w latach 1945-1956, wydawca: „Eternum", Zielona Góra 2011.

 

2011

 

Nominacje:

Dariusz Dolański, Zielonogórska droga do uniwersytetu: 10-lecie Uniwersytetu Zielonogórskiego, 46-lecie zielonogórskiego środowiska akademickiego, wydawca: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2011.

Anitta Maksymowicz, Emigracja z pogranicza Brandenburgii, Śląska i Wielkopolski do Australii Południowej w latach 1838-1914, wydawca: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2011.

Robert Skobelski, Ireneusz Wojewódzki, Z prądem i pod prąd. Historia zielonogórskiej Elektrociepłowni, wydawca: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego : Elektrociepłownia „Zielona Góra", Zielona Góra 2011.

Dyplom za najlepszą książkę popularnonaukową:

Wiesław D. Łabęcki, Stefan Pilaczyński, Alfabet gubińskich ulic, wydawca: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej, Gubin 2011.

Nagroda:

Przemysław Bartkowiak, Dzieje harcerstwa na Ziemi Lubuskiej w latach 1945-1989, wydawca: Pro Libris – Wydawnictwo WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze, Zielona Góra 2012.

 

2012

 

Nominacje:

Dariusz A. Rymar, „Odblokować zakład!". Strajk w Zakładach Mechanicznych „Gorzów" w Gorzowie Wielkopolskim w dniach 15-16 grudnia 1981 roku – geneza, przebieg i następstwa, wydawca: NSZZ „Solidarność" Region Gorzów Wielkopolski, Gorzów Wielkopolski 2012.

Dorota Bazuń, Izabela Kaźmierczak-Kałużna, Magdalena Pokrzyńska, Matki Sybiraczki – losy i pamięć. Polskie kobiety zesłane w głąb ZSRR, wydawca: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2012.

Dyplom za najlepszą książkę popularnonaukową:

Zbigniew Czarnuch, Nad Wartą i wśród lasów. O dawnych i współczesnych mieszkańcach witnickich wsi, wydawca: Miejski Dom Kultury w Witnicy, Witnica 2012.

Irena Gatys, Roman Gatys, Żarska porcelana 1888-1945 Sorauer Porzellan, wydawca: „Chroma" Drukarnia Krzysztof Raczkowski, Żary 2012.

Nagroda:

Anna Zielińska, Mowa pogranicza: studium o językach i tożsamościach w regionie lubuskim, wydawca: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy (SOW), Warszawa 2013.

 

2013

 

Nominacje:

Miron Urbaniak, Kolej Skwierzyna – Stare Bielice: kolejowy modernizm w Polsce, wydawca: Fundacja Wspierania Inicjatyw Kulturalnych i Wydawniczych: Księży Młyn, Łódź 2013.

Radosław Skrycki, Prace kartograficzne w dolinach Odry, Warty i Noteci w okresie fryderycjańskim: Goswien Othmar Schultze i jego wkład w rozwój kartografii pruskiej, wydawca: Wydawnictwo Naukowe Wydziału Humanistycznego US „Minerwa", Szczecin 2013.

Dyplom za najlepszą książkę popularnonaukową:

Zbigniew Czarnuch, Posmakuj Witnicy: opowieści o sztuce warzenia piwa w ogóle, a piw lubuskich w szczególności, wydawca: Browar "Witnica", Witnica 2013.

Tadeusz Marcinkowski, Skarby pamięci, wydawca: Regionalne Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze, Zielona Góra 2013.

Nagroda:

Małgorzata Konopnicka, Oficer – urzędnik – dworzanin. Kariery szlachty śląskiej w państwie pruskim (1740-1806), wydawca: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2014.

Oficer

Nominacje:

ks. Dariusz Śmierzchalski-Wachocz, Duchowieństwo rzymskokatolickie na Pomorzu Zachodnim, Środkowym i Ziemi Lubuskiej w świetle dokumentów państwowych
z lat 1945-1989. T.1, wydawca: Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego, Zielona Góra 2014.

Marceli Tureczek, Ziemia Lubuska. Społeczny wymiar dialogu o przeszłości i tożsamości, wydawca: Stowarzyszenie Czas A.R.T. ; Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział Zielona Góra, Międzyrzecz - Wschowa - Zielona Góra 2014.

Dyplom za najlepszą książkę popularnonaukową:

Tomasz Andrzejewski, Marcin Kula, Siedlisko poprzez wieki. Z dziejów zamku Karolat, wydawca: Wydawnictwo Reklamowe MARTINUS : na zlec. Fundacji Karolat, Siedlisko 2014.

Robert Piotrowski, 100 lat Parku Róż. Park miejski od Cesarza Wilhelma do dziś, wydawca: Stowarzyszenie Promocji Kultury „Kamienica", Gorzów Wielkopolski 2014.

Dyplom za walory edytorskie:

Oficyna Wydawnicza Uniwersytetu Zielonogórskiego za walory edytorskie książki Małgorzaty Konopnickiej, Oficer – urzędnik – dworzanin. Kariery szlachty śląskiej
w państwie pruskim (1740-1806), Zielona Góra 2014.

Podkategorie

Projekty realizowane w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze

Każdego roku Biblioteka ubiega się o dodatkowe środki na realizację swoich zadań merytorycznych i inwestycyjnych z różnych źródeł: programów operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, środków unijnych, środków na wspieranie działalności pożytku publicznego, PFRON, kontraktu wojewódzkiego i innych. Każdego roku, dzięki otrzymanemu wsparciu, udaje się przeprowadzić ciekawe, nowatorskie przedsięwzięcia, które podnoszą atrakcyjność oferty Biblioteki i wzmacniają jej infrastrukturę sprzętową i techniczno-budowlaną.

Regulamin korzystania z Pokoju Cichej Pracy

Zapraszamy po aktuane informacje na stronę www.wawrzyny.norwid.net.pl

Lubuski Wawrzyn Naukowy jest nagrodą za najlepszą książkę roku o tematyce regionalnej. Przyznawany jest od roku 2006 corocznie w lutym za rok miniony, a celem nagrody jest promocja książek o naszym regionie. Wawrzyn otrzymuje autor książki dotyczącej dziejów i współczesności regionu za walory naukowo - edukacyjne i popularyzatorskie.
Wręczenie Wawrzynu odbywa się podczas uroczystej Gali organizowanej w ramach "Czwartku Lubuskiego".

 

Pióro autorstwa
Anety Pabjańskiej-Moskwy

 

Pióro autorstwa
Anety Pabjańskiej-Moskwy

Zapraszamy po aktuane informacje na stronę www.wawrzyny.norwid.net.pl

Lubuski Wawrzyn Literacki jest nagrodą za najlepszą książkę roku autora mieszkającego na Ziemi Lubuskiej. Przyznawany jest corocznie w lutym za rok miniony, a celem nagrody jest promocja literatury powstałej w naszym regionie.

Kapituła konkursu bierze pod uwagę książki prozatorskie, poetyckie, eseje literackie. Do 2005 roku przyznawano dwie nagrody: początkowo po jednej nagrodzie w dziedzinie prozy i poezji; z czasem podział ten zniknął. Od XIII edycji konkursu Kapituła przyznaje jeden Wawrzyn Literacki. Nagrody nie można podzielić, ani nie przyznać.
Wręczenie Wawrzynu odbywa się podczas uroczystej Gali organizowanej w ramach "Czwartku Lubuskiego".

REGULAMIN KONKURSU

PIÓRKO

Zapraszamy po aktuane informacje na stronę www.wawrzyny.norwid.net.pl

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski jest nagrodą za najlepszy utwór dziennikarski – reportaż, publicystykę, esej, felieton, artykuł polemiczny, dyskusyjny i inne gatunki dziennikarskie - odnoszący się do obszaru województwa lubuskiego. Przyznawany jest corocznie w lutym za rok miniony, a celem nagrody jest promocja lokalnych dziennikarzy prasy, radia, telewizji i mediów internetowych z naszego regionu, twórców najlepszych utworów odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego.
Warunkiem zgłoszenia prac do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego jest dostarczenie 4 różnych publikacji dotyczących województwa lubuskiego opublikowanych lub wyemitowanych w danym roku kalendarzowym, skopiowanych w 3 egzemplarzach. Każda praca musi posiadać opis: nazwę publikatora, datę wydania lub emisji, nazwisko i imię autora i tytuł pracy.
Mogą to być zeskanowane kopie artykułów prasowych czy też wydruki artykułów z mediów elektronicznych. W przypadku audycji i programów można przesyłać ich zapisy cyfrowe na płytach CD, pendrive'ach.
Wręczenie Wawrzynu odbywa się podczas uroczystej Gali organizowanej w ramach „Czwartku Lubuskiego", nagrodę przyznaje się począwszy od roku 2014.

Pióro autorstwa
Anety Pabjańskiej-Moskwy
 

REGULAMIN KONKURSU

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.