Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze otrzymała dotację Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu „Kultura Cyfrowa” na realizację projektu digitalizacji kolejnych starodruków! Wartość dotacji to 90 500 zł. Przedmiotowy projekt dotyczy m.in. digitalizacji poloniców i silesiaców ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Biblioteki Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu (pond 30 tytułów). Wszystkie materiały będą udostępniane bezpłatnie poprzez stronę internetową Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Celem zadania jest cyfrowe zabezpieczenie dokumentów przed zniszczeniem. Proces pozwoli na udostępnienie ich większej liczbie czytelników, nie tylko w celach edukacyjnych, informacyjnych i społecznych, ale także badawczych – bez udziału oryginalnego egzemplarza. Skanowanie pozwoli na wyłączenie oryginałów z obiegu czytelniczego, bowiem powstałe kopie są ich wiernym odbiciem.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sporu, PO "Kultura Cyfrowa".

Całkowita wartość projektu: 113 500,00,00 zł

Wysokość dotacji: 90 500,00 zł

W tym wkład własny z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego: 23 000,00 zł

Logo MKDNiS kolorowe  1

znaki strona www

Kino znad granicy to przegląd filmów niemieckich będących częścią większego projektu:7.Festiwalu Filmu Teatru i Książki Kozzi Pszoniak Machalica. Jednym z nurtów Festiwalu jest prezentacja lubuskiej publiczności niemieckich filmów z ostatnich lat wraz z ich omówieniem przez Bernda Budera dyr. programowego FilmFestival Cottbus i polskiego krytyka filmowego. W tym roku zaprezentujemy 8 filmów niemieckich oraz laureata Grand Prix 30. FFC film „Conference” w reż. Ivana

Tvardovski`ego oraz film nagrodzony za najlepszą reżyserię „Jak najdalej stąd” w reż. Piotra Domalewskiego. B.Buder ponadto weźmie u dział w obradach jury, które przyzna nagrody KLAPS 2021 filmom prezentowanym podczas Festiwalu dla najlepszego aktora lub reżysera, filmu sensacyjnego i za całokształt.

Projekt dofinansowany ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Wysokość dotacji: 27 000,00 zł

Całkowita wartość projektu: 54 000,00 zł

FWPN rgb

Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa

Całość projektu: 12 900,00 zł

Wysokość dotacji: 10 000,00 zł

Aktualne informacje na : http://www.festiwal.norwid.net.pl/ https://www.facebook.com/festiwalzgora/

lubuskie

Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Okręgu

Zadanie będzie dotyczyć opublikowania w wersji papierowej oraz równolegle elektronicznej dwóch numerów pisma branżowego „Bibliotekarz Lubuski” (wersja drukowana w łącznym nakładzie 450 egz.).

Każdy z numerów pisma „Bibliotekarz Lubuski” zawierać będzie kilka obszernych artykułów prezentujących w sposób popularnonaukowy tematy aktualne, dotyczące np. badań czytelnictwa, współczesnego kształcenia bibliotekarzy, bibliotekarstwa praktycznego czy większych przedsięwzięć bibliotecznych. W kolejnych numerach planowane są artykuły zamieszczone w ramach działów funkcjonujących od kilku lat: Felietony/Eseje; Nowe media; Wokół czytelnictwa dziecięcego; Wydarzenia/Relacje/Opinie; Rozmowy; Z archiwalnej półki; Warto przeczytać. Obok tekstów problemowych, poświęconych

zmianom we współczesnym bibliotekarstwie, a także dotyczących aktualnego rynku księgarskiego i wykorzystania nowych mediów, na łamach czasopisma zamieszczone będą szkice i artykuły o literaturze, bibliotekach i książkach oraz recenzje publikacji ważnych z punktu widzenia warsztatu bibliotekarza. Ukażą się relacje z konferencji, sympozjów, uroczystości, wyjazdów seminaryjnych, wystaw. Publikowane będą też omówienia przykładów działalności i dobrych praktyk, nie tylko w lubuskich książnicach. Na łamach „Bibliotekarza Lubuskiego” gościć będą bibliotekoznawcy, kulturoznawcy, bibliotekarze praktycy, pracownicy naukowi - z regionu (całe województwo lubuskie), kraju i z zagranicy.

„Bibliotekarz Lubuski” wydawany jest w Oficynie Wydawniczej "Pro Libris" Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9.

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego , Kultura: sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Całość projektu; 3 350,00 zł

Wysokość dotacji: 3 200,00 zł

lubuskie

Podkategorie

Projekty realizowane w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze

Każdego roku Biblioteka ubiega się o dodatkowe środki na realizację swoich zadań merytorycznych i inwestycyjnych z różnych źródeł: programów operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, środków unijnych, środków na wspieranie działalności pożytku publicznego, PFRON, kontraktu wojewódzkiego i innych. Każdego roku, dzięki otrzymanemu wsparciu, udaje się przeprowadzić ciekawe, nowatorskie przedsięwzięcia, które podnoszą atrakcyjność oferty Biblioteki i wzmacniają jej infrastrukturę sprzętową i techniczno-budowlaną.

Regulamin korzystania z Pokoju Cichej Pracy

Zapraszamy po aktuane informacje na stronę www.wawrzyny.norwid.net.pl

Lubuski Wawrzyn Naukowy jest nagrodą za najlepszą książkę roku o tematyce regionalnej. Przyznawany jest od roku 2006 corocznie w lutym za rok miniony, a celem nagrody jest promocja książek o naszym regionie. Wawrzyn otrzymuje autor książki dotyczącej dziejów i współczesności regionu za walory naukowo - edukacyjne i popularyzatorskie.
Wręczenie Wawrzynu odbywa się podczas uroczystej Gali organizowanej w ramach "Czwartku Lubuskiego".

 

Pióro autorstwa
Anety Pabjańskiej-Moskwy

 

Pióro autorstwa
Anety Pabjańskiej-Moskwy

Zapraszamy po aktuane informacje na stronę www.wawrzyny.norwid.net.pl

Lubuski Wawrzyn Literacki jest nagrodą za najlepszą książkę roku autora mieszkającego na Ziemi Lubuskiej. Przyznawany jest corocznie w lutym za rok miniony, a celem nagrody jest promocja literatury powstałej w naszym regionie.

Kapituła konkursu bierze pod uwagę książki prozatorskie, poetyckie, eseje literackie. Do 2005 roku przyznawano dwie nagrody: początkowo po jednej nagrodzie w dziedzinie prozy i poezji; z czasem podział ten zniknął. Od XIII edycji konkursu Kapituła przyznaje jeden Wawrzyn Literacki. Nagrody nie można podzielić, ani nie przyznać.
Wręczenie Wawrzynu odbywa się podczas uroczystej Gali organizowanej w ramach "Czwartku Lubuskiego".

REGULAMIN KONKURSU

PIÓRKO

Zapraszamy po aktuane informacje na stronę www.wawrzyny.norwid.net.pl

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski jest nagrodą za najlepszy utwór dziennikarski – reportaż, publicystykę, esej, felieton, artykuł polemiczny, dyskusyjny i inne gatunki dziennikarskie - odnoszący się do obszaru województwa lubuskiego. Przyznawany jest corocznie w lutym za rok miniony, a celem nagrody jest promocja lokalnych dziennikarzy prasy, radia, telewizji i mediów internetowych z naszego regionu, twórców najlepszych utworów odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego.
Warunkiem zgłoszenia prac do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego jest dostarczenie 4 różnych publikacji dotyczących województwa lubuskiego opublikowanych lub wyemitowanych w danym roku kalendarzowym, skopiowanych w 3 egzemplarzach. Każda praca musi posiadać opis: nazwę publikatora, datę wydania lub emisji, nazwisko i imię autora i tytuł pracy.
Mogą to być zeskanowane kopie artykułów prasowych czy też wydruki artykułów z mediów elektronicznych. W przypadku audycji i programów można przesyłać ich zapisy cyfrowe na płytach CD, pendrive'ach.
Wręczenie Wawrzynu odbywa się podczas uroczystej Gali organizowanej w ramach „Czwartku Lubuskiego", nagrodę przyznaje się począwszy od roku 2014.

Pióro autorstwa
Anety Pabjańskiej-Moskwy
 

REGULAMIN KONKURSU

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.