Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal

11 . Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej Proza Poetów pn. Biografia z historią w tle... to przedsięwzięcie cykliczne, współorganizowane przez Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal i Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze już po raz jedenasty, mające na celu popularyzację współczesnej polskiej twórczości literackiej, zarówno poetyckiej, jak i prozatorskiej, głównie poprzez spotkania i rozmowy z uznanymi autorami, laureatami i finalistami ogólnopolskich nagród literackich, również z autorami wartościowych propozycji książkowych, które ukazały się na rynku wydawniczym w ostatnich latach. Festiwal ma także ogólnopolski wymiar, głównym jego celem są działania popularyzujące życie literackie i kulturalne naszego regionu. Stąd patronka Festiwalu, lubuska poetka - Anna Tokarska i jej twórczość, która w znaczący sposób zaznaczyła swoją obecność na mapie lubuskiej literatury i kultury.

Tegoroczna edycja Festiwalu odbywać się będzie w listopadzie br. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, al. Wojska Polskiego 9. W tym czasie odbędą się bezpłatne spotkania autorskie i targi książek wg poniższych nurtów:

biograficznego

– spotkanie autorskie z Zofią Turowską autorką książki „Gustaw. Opowieść o Holoubku". Pisarka odkrywa nieznane fakty z życia Gustawa Holoubka, analizuje postawy i losy środowiska, a także określone działania Holoubka

w kontekście osobistym i politycznym.

– spotkanie autorskie z Justyną Sobolewską autorką książki "Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu". Autorka próbuje rozwikłać fenomen pisarza, który był doceniany, ale jednak ciągle pozostawał na uboczu: twórca krakowski, partner Wisławy Szymborskiej. Opowieść o jego życiu toczy się w głównym nurcie polskiej historii, pokazuje zaangażowanie i wybory lewicowej inteligencji.

– spotkanie autorskie z Radosławem Młynarczykiem i jego książką "Hłasko. Proletariacki książę". Autor dekonstruuje legendę, demaskuje kreacje, obala mity o Hłasko, który żył szybko i intensywnie (jego narzeczoną była min. Agnieszka Osiecka).

powieść historyczna

– spotkanie autorskie z Wandą Michalak autorką książki „Literackie Noblistki. Piętnaście Noblowskich lasek dynamitu”. „Literackie noblistki” to oryginalny opis życia i dzieła 15 pisarek, które w latach 1909– 2018 otrzymały za swoją twórczość najbardziej prestiżową nagrodę świata. Książka i spotkanie autorskie sprawi satysfakcję nie tylko znawcom literatury - liczne anegdoty, fotografie oraz przepisy kulinarne z kuchni pisarek powodują, że książkę Wandy Michalak czyta się jak świetnie skonstruowane, oparte na autentycznych życiorysach, literackie opowieści.

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego , Kultura: sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Całość projektu; 9 400,00 zł

Wysokość dotacji: 8 000,00 zł

lubuskie

Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida oraz Zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku

Realizowany w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze Salon jest cyklem poetyckich spotkań, podczas których mistrzowie żywego słowa - znani aktorzy czytają polską poezję. Na niektórych spotkaniach poetyckie interpretacje mają kontekst muzyczny – wykonują je wokaliści specjalizujący się w poezji śpiewanej lub aktorzy o talentach wokalnych.

Od 2010 roku w naszym mieście odbyło się ponad 60 spotkań mieszkańców z poezją w formie czytanej. GośćmiSalonu bywali najwybitniejsi aktorzy scen polskich, przede wszystkim z Warszawy i Krakowa: Irena Jun, Anna Seniuk, Andrzej Seweryn, Jan Peszek, Zdzisław Wardejn, Wiesław Komasa, Leszek Długosz, Joanna Żółkowska, Grażyna Szapołowska, Grażyna Wolszczak, Piotr Machalica, Andrzej Poniedzielski, Grzegorz Tomczak, Piotr Machalica, Piotr Borowski i in. Prezentowana była m. in. poezja kobieca, utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Jeremiego Przybory, Leszka Długosza Aleksandra Puszkina, Williama Szekspira, zielonogórskiej poetki Anny Tokarskiej, Tadeusza Różewicza, Cypriana Norwida i wielu innych.

Salon cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Z przebiegu dotychczasowych spotkań wynika, że Lubuszanie chcieliby w dalszym ciągu obcować z najlepszą literaturą w najwybitniejszych interpretacjach.

W tym roku gościć będziemy min. Dorotę Segdę (aktorka Starego Teatru im. Haliny Modrzejewskiej w Krakowie), która interpretować będzie wiersze, zmarłego w tym roku, Adama Zagajewskiego.

Do współudziału w Zielonogórskim Salonie zaprosimy także regionalnych artystów, min. Lecha Mackiewicza czy Alicję Stasiewicz (Lubuski Teatr).

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego , Kultura: sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Całość projektu; 6 385,00 zł

Wysokość dotacji: 5 500,00 zł

lubuskie

Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Stowarzyszenie Kozzi Film Festiwal

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zielona Góra, Kultura: sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Całość projektu: 10 900,00 zł Wysokość dotacji: 10 000,00 zł Aktualne informacje na : http://www.festiwal.norwid.net.pl/ https://www.facebook.com/festiwalzgora/

zg 1

Organizatorzy: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Zielonej Górze

Program Urodzin…. to szereg wydarzeń z udziałem najciekawszych uczestników i najwnikliwszych obserwatorów polskiego życia literackiego. Przez trzy dni (22-24 września 2021) mali i dorośli widzowie będą mogli brać udział nie tylko w

spotkaniach i panelach dyskusyjnych, ale również w wystawach (od maja 2021) i konkursach nadających wydarzeniu interdyscyplinarny charakter.

Gościnnie u Norwida - Żadne przyjęcie urodzinowe nie może odbyć się bez znamienitych gości. Na urodzinach Norwida pojawi się współczesna pisarka dla dzieci: Joanna Olech (24 września o g. 12.00 w Bibliotece Norwida).

Norwid nowo odkryty – film przygotowany przez bibliotekarzy z WiMBP, opwiadający o młodym Norwidzie (w tej roli zielonogórski aktor), niemocy twórczej, niezrozumieniu jego dzieł wśród mu współczesnych i ponadczasowości, uniwersalność utworów pisarza w XXI w.

Czytamy Norwida - Konkurs dla osób dorosłych rywalizujących na interpretacje wierszy C. Norwida. Uczestnicy będą mogli dowolnie zaaranżować swoje wykonanie (strojem, oprawą muzyczną, rekwizytami). Jury składające się z aktorów, dziennikarzy, osób kultury, oceniać będzie wykonanie i interpretację utworu. Przyznają nagrodę główną i dwa wyróżnienia (nagrody rzeczowe).

Zaczytani w Norwidzie - gra rodzinna. Zadaniem Uczestników Konkursu (para: osoba pełnoletnia i niepełnoletnia, która ukończyła trzynasty rok życia) jest wykonanie 8 zadań dotyczących twórczości patrona zielonogórskiej książnicy, w wyznaczonych przez Organizatora miejscach w gmachu głównym Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze. Potwierdzeniem prawidłowego wykonania zadania jest otrzymanie w wyznaczonych miejscach naklejek, które Uczestnik umieszcza na Karcie Uczestnika Konkursu. Po zdobyciu kompletu naklejek Uczestnik Kartę Konkursu wrzuca do urny znajdującej się w Biurze Konkursu. O zwycięstwie zdecyduje losowanie, które przeprowadzi Komisja Konkursowa. Zwycięska para otrzymuje nagrody rzeczowe.

Cyprian Norwid żar słowa i treści porządek – wystawa z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (galeria Biblioteki Norwida).

Rysunki Norwida - wystawa oryginalnych prac pisarza na wielkoformatowych planszach (przed gmachem głównym Biblioteki Norwida)

Każdy czytelnik, który odwiedzi Bibliotekę podczas Urodzin Norwida otrzyma balonik, przypinkę, słodki poczęstunek i będzie mógł zrobić sobie pamiątkowe selfie z kartonem z hasztagiem,,200UrodzinyNorwida’’. Nowi użytkownicy otrzymają bezpłatnie kartę do biblioteki.

Projekt dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Zielona Góra, Kultura : sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego

Całość projektu: 6 700,00 zł

Wysokość dotacji: 6 000,00 zł

zg 1

Podkategorie

Projekty realizowane w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze

Każdego roku Biblioteka ubiega się o dodatkowe środki na realizację swoich zadań merytorycznych i inwestycyjnych z różnych źródeł: programów operacyjnych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, środków unijnych, środków na wspieranie działalności pożytku publicznego, PFRON, kontraktu wojewódzkiego i innych. Każdego roku, dzięki otrzymanemu wsparciu, udaje się przeprowadzić ciekawe, nowatorskie przedsięwzięcia, które podnoszą atrakcyjność oferty Biblioteki i wzmacniają jej infrastrukturę sprzętową i techniczno-budowlaną.

Regulamin korzystania z Pokoju Cichej Pracy

Zapraszamy po aktuane informacje na stronę www.wawrzyny.norwid.net.pl

Lubuski Wawrzyn Naukowy jest nagrodą za najlepszą książkę roku o tematyce regionalnej. Przyznawany jest od roku 2006 corocznie w lutym za rok miniony, a celem nagrody jest promocja książek o naszym regionie. Wawrzyn otrzymuje autor książki dotyczącej dziejów i współczesności regionu za walory naukowo - edukacyjne i popularyzatorskie.
Wręczenie Wawrzynu odbywa się podczas uroczystej Gali organizowanej w ramach "Czwartku Lubuskiego".

 

Pióro autorstwa
Anety Pabjańskiej-Moskwy

 

Pióro autorstwa
Anety Pabjańskiej-Moskwy

Zapraszamy po aktuane informacje na stronę www.wawrzyny.norwid.net.pl

Lubuski Wawrzyn Literacki jest nagrodą za najlepszą książkę roku autora mieszkającego na Ziemi Lubuskiej. Przyznawany jest corocznie w lutym za rok miniony, a celem nagrody jest promocja literatury powstałej w naszym regionie.

Kapituła konkursu bierze pod uwagę książki prozatorskie, poetyckie, eseje literackie. Do 2005 roku przyznawano dwie nagrody: początkowo po jednej nagrodzie w dziedzinie prozy i poezji; z czasem podział ten zniknął. Od XIII edycji konkursu Kapituła przyznaje jeden Wawrzyn Literacki. Nagrody nie można podzielić, ani nie przyznać.
Wręczenie Wawrzynu odbywa się podczas uroczystej Gali organizowanej w ramach "Czwartku Lubuskiego".

REGULAMIN KONKURSU

PIÓRKO

Zapraszamy po aktuane informacje na stronę www.wawrzyny.norwid.net.pl

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski jest nagrodą za najlepszy utwór dziennikarski – reportaż, publicystykę, esej, felieton, artykuł polemiczny, dyskusyjny i inne gatunki dziennikarskie - odnoszący się do obszaru województwa lubuskiego. Przyznawany jest corocznie w lutym za rok miniony, a celem nagrody jest promocja lokalnych dziennikarzy prasy, radia, telewizji i mediów internetowych z naszego regionu, twórców najlepszych utworów odnoszących się do obszaru województwa lubuskiego.
Warunkiem zgłoszenia prac do Lubuskiego Wawrzynu Dziennikarskiego jest dostarczenie 4 różnych publikacji dotyczących województwa lubuskiego opublikowanych lub wyemitowanych w danym roku kalendarzowym, skopiowanych w 3 egzemplarzach. Każda praca musi posiadać opis: nazwę publikatora, datę wydania lub emisji, nazwisko i imię autora i tytuł pracy.
Mogą to być zeskanowane kopie artykułów prasowych czy też wydruki artykułów z mediów elektronicznych. W przypadku audycji i programów można przesyłać ich zapisy cyfrowe na płytach CD, pendrive'ach.
Wręczenie Wawrzynu odbywa się podczas uroczystej Gali organizowanej w ramach „Czwartku Lubuskiego", nagrodę przyznaje się począwszy od roku 2014.

Pióro autorstwa
Anety Pabjańskiej-Moskwy
 

REGULAMIN KONKURSU

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.