Centrum Przetwarzania Danych Bibliotecznych 

dr inż. Piotr Ziembicki
mgr inż. Piotr Eliński
tel. 68 45 32 612

Utworzenie w 2005 roku CPDB miało na celu powstanie jednolitej bazy danych we wszystkich bibliotekach terenowych województwa. Każdego roku kolejne instytucje przyłączają się do Centrum, zaś WiMBP wspomaga biblioteki regionalne przyłączone do CPDB w dostępie do oprogramowania bibliotecznego.

Dział koordynuje prace związane z komputeryzacją Biblioteki w zakresie techniczno-administracyjnym: administruje lokalną siecią komputerową WiMBP, archiwizuje dane systemu bibliotecznego PROLIB, przeprowadza aktualizacje oprogramowania bibliotecznego oraz systemów operacyjnych. Zapewnia ciągłość pracy systemu PROLIB oraz oprogramowania systemowego.

Głównymi celami CPDB są: przetwarzanie i udostępnianie danych bibliograficznych oraz aplikacji bibliotecznej wraz z oprogramowaniem systemowym i bazodanowym. Ośrodek zapewnia bezpieczeństwo tych danych (dostęp, archiwizacja itd.), dba o aktualność oprogramowania bibliotecznego, czuwa nad jakością bazy danych (m.in. weryfikuje opisy bibliograficzne stworzone przez biblioteki regionalne), a w ramach oferty dodatkowej proponuje bibliotekom możliwość skorzystania z dostępu do Internetu, kont poczty elektronicznej oraz publikacji stron WWW na swoich serwerach. Natomiast biblioteki regionalne, które przyłączą się do CPDB korzystają z pełnej funkcjonalności systemu bibliotecznego, mają dostęp do baz danych bibliograficznych – mogą importować opisy bibliograficzne, współtworzą bazy danych oraz w ograniczonym zakresie partycypują w kosztach funkcjonowania ośrodka.

Infrastruktura informatyczna CPDB opiera się na technologiach sieciowych, w których wykorzystuje się najwyższej klasy sprzęt i oprogramowanie. Sieć LAN (ethernet 100/1000 Mbit/s) zbudowana jest w oparciu o sprzęt firmy 3Com oraz CISCO. Dostęp do oprogramowania bibliotecznego, baz danych oraz podstawowych usług sieciowych zapewniają serwery firmy HP oraz sprzęt dodatkowy, służący do wykonywania kopii bezpieczeństwa systemów i danych Arkeia, a także oprogramowanie Citrix zapewniające zdalny dostęp do zasobów CPDB. Dostęp do Internetu zapewnia synchroniczne łącze stałe o przepustowości 30 Mbit/s do węzła sieci miejskiej ZielMAN.

Publikacje

Zmieniony ( 10.06.2021.)

Informatyzacja Bibliotek 


Perspektywy rozwoju infrastruktury informatycznej bibliotek oraz nowa koncepcja roli bibliotekarza

dr inż. Piotr Ziembicki
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida
al. Wojska Polskiego 9, 65-077 Zielona Góra

Wprowadzenie
Niezwykle szybki rozwój technologii informatycznych, postęp w nauce, zmiany w strukturze i sposobie funkcjonowania społeczeństw, a także wzrost zainteresowania kulturą i sztuką zaowocowały zmianą epoki cywilizacji przemysłowej w epokę cywilizacji informacyjnej. Podstawowym jej elementem jest globalne społeczeństwo informacyjne, a jedną z najważniejszych wartości informacja, którą Arnold (Arnold, 2004) definiuje jako wiedzę prezentowaną przy pomocy tekstu lub obrazu, przygotowaną w konkretnym celu, przeznaczoną dla określonej grupy odbiorców oraz mającą zdefiniowaną strukturę i zawartość. Przedstawiona definicja doskonale pasuje do pojęcia społeczeństwa informacyjnego, w którym dopuszcza się nowe kategorie produktów oparte na usługach i dobrach informacyjnych, których cechą charakterystyczną jest świadczenie ich poprzez sieci informatyczne.

Poszerzanie zakresu oraz zmiana sposobu prezentacji informacji, a także zwiększanie udziału informacji elektronicznej wymusiły wprowadzanie w bibliotekach nowoczesnych technologii informatycznych oraz narzuciły konieczność zmiany sposobu pracy bibliotekarzy. Fisher (Fisher, 2003) prezentuje ewolucję wymagań dotyczących bibliotekarzy zatrudnianych w bibliotekach w Stanach Zjednoczonych, zachodzącą w ciągu ostatniej dekady. W badaniach tego autora widać wyraźnie, iż w zawodach związanych z udostępnianiem informacji, szczególnego znaczenia nabierają umiejętności związane z wyszukiwaniem, filtrowaniem, analizą, a także oceną ważności i wiarygodności informacji. Wzrost wymagań oraz zmiana profilu pracy pracowników biblioteki skutkują tworzeniem nowych zawodów: Bibliotekarza – specjalisty od zasobów cyfrowych, Bibliotekarza – specjalisty od informacji elektronicznej oraz „Bibliotekarza cyfrowego".

 

Dział Księgowości

tel. 068 453 26 20
Główny księgowy: Aleksandra Krochmal
ksiegowa: Agnieszka Nowicka
księgowa: Danuta Sochacka-Kopaczyńska

Do zadań Działu należy:

  • prowadzenie spraw finansowych Biblioteki,
  • prowadzenie księgowości analitycznej i syntetycznej,
  • terminowe dokonywanie wypłat pracownikom Biblioteki,
  • rozliczanie z Działem Gromadzenia i Opracowania Zbiorów stanu ilościowego i wartościowego księgozbiorów,
  • gospodarka środkami trwałymi,
  • prowadzenie kasy WiMBP,
  • sprawozdawczość finansowa.

 

Pracownia digitalizacji zbiorów 

tel. 68 45 32 607
Łukasz Mikołajczuk, starszy bibliotekarz, specjalista ds. digitalizacji
e-mail: digitalizacja@wimbp.zgora.pl
Pracownia zajmuje się wykonywaniem kopii cyfrowych materiałów będących własnością Biblioteki. Projektem cyfrowej archiwizacji zbiorów objęte są przede wszystkim starodruki, rękopisy, zbiory kartograficzne i ikonograficzne oraz regionalia. Większość z nich, wraz z odpowiednimi opisami, trafia do zasobów Zielonogórskiej Biblioteki Cyfrowej. Pracownia realizuje także usługę „digitalizacji na żądanie".

Digitalizacja na żądanie

Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.