Góra Mediów - mediateka zielonogórska 

Tel. 68 45 32 615
e-mail: goramediow@wimbp.zgora.pl
www: www.goramediow.pl
www.facebook.com/goramediow


I piętro

Bartosz Czerniawski - koordynator mediateki
Sandra Stempniewska - młodszy bibliotekarz
Małgorzata Grelak - starszy bibliotekarz

ten

 

Zielonogórska mediateka została otwarta w grudniu 2010 roku, przy wsparciu zielonogórzan, włodarzy miasta, polityków, prezesów stowarzyszeń i klubów sportowych, artystów, lokalnych przedsiębiorców oraz przy zaangażowaniu pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida. W podziękowaniu za wsparcie finansowe biblioteki multimedialnej nazwy firm zostały uwiecznione na ścianie pamiątkowej, a media ufundowane przez indywidualnych darczyńców opatrzone ich osobistą rekomendacją.

Nazwa - Góra Mediów nie jest przypadkowa. Wiąże bowiem ze sobą aspekt regionalności całego projektu z pierwszym miejscem w województwie lubuskim skupiającym wiele różnorodnych stref multimedialnych w jednym punkcie. Jest ośrodkiem spotkań ze znajomymi, łączącym kulturę z rozrywką.

 

Wypożyczanie zasobów mediateki jest całkowicie darmowe!

 

W dziale mediateki znajdują się:

  • Multimedia z zakresu:
    • Muzyki (CD, winyle)
    • Filmu (DVD, Blu-ray)
    • Audiobook'ów, e-book'ów
    • Gier (PC, PS3)
    • Komiksów
    • Gier planszowych
    • Prasy Specjalistycznej
  • Strefy spotkań (Laguage cafe, turnieje gier na konsole PS3 i PS4, słuchowiska, projekcje filmowe dla szkół i grup zorganizowanych, warsztaty, spotkania autorskie, konwersacje językowe i wiele innych imprez kulturalnych, których pomysłodawcami często są sami użytkownicy)
  • Strefy mediateki w swoich zasobach mieszczą tytuły z różnych dziedzin: 
    • Muzyka – polska, zagraniczna, jazz, blues, klasyczna i filmowa z różnych gatunków (CD, Winyl),
    • Film – polski, zagraniczny. Skupia zarówno nowości jak i klasykę ze wszystkich gatunków oraz serie tematyczne, DVD oraz Blu-ray,
    • Audiobooki – przekłady najpopularniejszych książek, lektur i klasyki w formacje mp3, AudioCD oraz kasety magnetofonowe,
    • e-booki – dostęp do kilkudziesięciu tysięcy tytułów ze wszystkich dziedzin w bazie LEGIMI, polecamy również zapoznać się z Wirtualną Czytelnią Norwida

 

Mediateka dla użytkownika:

- Góra Mediów wyznaczyła sobie cel jakim jest propagowanie multimediów różnego charakteru wśród jak największej liczby użytkowników. Robi to poprzez zakup nowości z zakresu poszczególnych mediów: filmu, audiobook'ów, muzyki, gier, e-booków i innych. Specjalnie oznakowane strefy w pomieszczeniu mediateki informują użytkownika w prosty i przejrzysty sposób jak z nich korzystać.

- Strefa Wiedzy w mediatece to sala z 3 komputerami PC z darmowym dostępem do internetu, środowiska Office oraz programów graficznych i językowych. Oprócz tego w strefie tej każdy użytkownik z własnym komputerem przenośnym może usiąść przy specjalnych '"barowych" stanowiskach i połączyć się z darmową siecią Wi-Fi.

- Specjalne pomieszczenia jakimi są: Cafe Language i Chill Zone to sale, któreych celem jest przyciągnięcie osób chcących zrobić swoją imprezę kulturalną. W tym celu mediateka oferuje zaplecze techniczne. Wystarczy tylko porozumieć się z obsługą drogą mailową lub telefoniczną. Oprócz tego Cafe Language jest bardzo często miejscem konwersacji w różnych językach - zupełnie za darmo w formie luźnych rozmów. To tu organizowane są projekcje filmowe dla szkół i grup zorganizowanych na dużym (61cal) TV. Turnieje gier również wykorzystują ten ogromny ekran, aby emocje były jeszcze większe. Częstokroć właśnie tu organizowane są konferencje i briefingi dla mediów. Są to również miejsca dla osób odrabiających pracę domową oraz dla tych, którzy chcą spotkać się ze znajomymi przy kawie. To w końcu miejsca, w których odbywają się wszystkie eventy mediateki.

- Specjalna usługa mediateki jaką jest "Książka na telefon" cieszy się wielkim powodzeniem. Sprawia, że osoby niemogące dostać się do gmachu biblioteki mogą korzystać z jej zasobów. Wystarczy wykonać do nas telefon i zamówić interesujące książki, aby nasz kierowca dowiózł je całkowicie za darmo do domu.

- Góra Mediów to również partner w organizacji szeregu imprez dla dzieci oraz młodzieży.

- To również miejsce, w którym co roku można spotkać się z J.R.R Tolkien'em. Dzięki organizaji Międzynarodowego Dnia Czytania Tolkiena gościmy zawsze wielką ilość gości. Impreza ma charakter pikniku kulturalnego łączącego wiele dziedzin sztuki literackiej, muzycznej i teatralnej.- W mediatece Góra Mediów prowadzony jest Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych, którego celem jest promowanie lokalnych (i nie tylko) twórców literackich, a w szczególności debiutantów.

- Góra Mediów zaprasza również do siebie wycieczki szkolne i zwraca się do nauczycieli ze specjalna ofertą filmową, która zachęca uczniów do poznania szeregu zagadnień tematycznych na ekranie telewizora. Szkoły często biorą udział w szeregu warsztatów, które cyklicznie organizowane są w mediatece

- Wewnątrz mediateki użytkownik znajdzie Infokiosk - interaktywny punkt informacyjny z dostępem do e-katalogu, przy którym zapozna się z zasobami Góry Mediów, a także zbiorami Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida.

 

Jednorazowo zapisana osoba będzie mogła wypożyczyć:

6 tytułów „książki mówionej” (na taśmach lub płytach) na okres 4 tygodni,
2 programy komputerowe lub gry PS3 na okres 2 tygodni
2 płyty CD z muzyką na okres 1 tygodnia (CD i winyle),
2 płyty DVD lub Blu-ray z filmami na okres 2 dni (seriale - 1 tydzień),

Czytelnik może samodzielnie prolongować sobie wypożyczone media lub zrobić to wykonując telefon, pisząc e-mail lub zjawiając się osobiście w mediatece.

              Z zasobów mediateki można skorzystać również na miejscu, w godzinach otwarcia i za okazaniem ważnej karty bibliotecznej.

 

Regulamin

Czytelnia Prasy 


tel. 45 32 613
e-mail: czytelnia.prasy@wimbp.zgora.pl
Mariola Piątkiewicz - kustosz
parter

Udostępnia na miejscu ponad 70 tytułów czasopism bieżących; przede wszystkim dzienniki ogólnopolskie i regionalne, tygodniki ilustrowane, czasopisma społeczno - kulturalne i polityczne. Tutaj również zapoznać się można z prasowymi ofertami pracy z województwa lubuskiego.

czyt prasy s

Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży

kleks-stronasss

 

 
  45
  83
  133

Witajcie w naszej bajce!!!

 

 

 

 


Parter, tel. (68) 45 32 610
e-mail: biblioteka.pana.kleksa@biblioteka.zgora.pl
Facebook: www.facebook.com/biblioteka.kleksa

Zbiory Centrum Bibliotecznego dla Dzieci i Młodzieży zostały dostosowane do potrzeb naszych czytelników, od 0,001 do lat 16. Podział księgozbioru na 4 główne kategorie wiekowe pozwala szybko odnaleźć właściwą pozycję książkową. Osobno rozmieszczona jest literatura popularno-naukowa, audiobooki oraz książki obcojęzyczne.

W Centrum Bibliotecznym dla Dzieci i Młodzieży prowadzone są różnorodne działania animacyje z dziećmi i młodzieżą. Tu mają miejsce warsztaty, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, konkursy dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Odbywają się tu również cykliczne spotkania Dyskusyjnych Klubów Książek, Kleksowego Klubu Tenisa Stołowego oraz sobotnie „Czytanie na drugie śniadanie". W przestrzeń Biblioteki pana Kleksa wpisana jest również Galeria Młodych, która prezentuje twórczość plastyczną dzieci i młodzieży. Systematycznie od września 1998 roku, w ścisłej współpracy z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury, Galeria przedstawia grupy plastyczne i indywidualnych twórców. Komisarzem galerii jest Władysław Klępka.
Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży, oprócz bogatego i wysmakowanego księgozbioru, posiada stanowiska komputerowe dla czytelników z dostępem do Internetu i możliwością wydruku. Jest to miejsce, w którym czytelnik (zarówno dzieci i młodzież, jak i rodzice) może usiąść, odpocząć, poczytać książki i prasę, pograć, pobawić się.

 

Zimowa Czytelnia Norwida
Andersen Party – około 2 kwietnia, czyli uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej
Literacki Turniej Żywego Chińczyka – maj, podczas obchodów Tygodnia Bibliotek
Mistrz Pięknego Czytania – maj/czerwiec
Letnia Czytelnia Norwida
Kleksomania – listopad
Czytanie na drugie śniadanie – każda 2. sobota miesiąca, godz. 11.00 (z wyłączeniem lipca i sierpnia)
przedpołudniowe warsztaty, zajęcia, lekcje biblioteczne, wycieczki dla grup zorganizowanych – przez cały rok, konieczne wcześniejsze zapisy.
Wyzwania Czytelnicze - konkurs

Wypożyczalnia Główna 

parter, tel. 68 45 32 604
e-mail: wypozyczalnia@wimbp.zgora.pl

 

Koordynator Wypożyczalni Głównej: Marcin Bogucki - Bibliotekarz

W Wypożyczalni Głównej znajduję się ok. 44.000 książek - literatura piękna i popularnonaukowa. Publikacje naukowe sprowadza się ze zbiorów magazynowych liczących ponad 213.000 vol.

Prawo do korzystania z Wypożyczalni mają wszyscy czytelnicy w wieku powyżej 15 lat. Jednorazowo czytelnik może wypożyczyć 6 książek na okres 4 tygodni z możliwością prolongaty. 

Tu wydaje się kartę biblioteczną uprawniającą do korzystania ze wszystkich agend Biblioteki oraz Filii bibliotecznych na terenie miasta.

Od 2007 roku przy Wypożyczalni Głównej rozpoczął swoją działalność Dyskusyjny Klub Książki. Jest to miejsce w którym rozmawia się o książkach, wymienia literackie poglądy oraz dzieli się wrażeniami z przeczytanej lektury. Spotkania odbywają się raz w miesiącu.

b b 1
b 2 b 3
b 4 b 5

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.