Dnia 27 maja 2015r.odbyło się kolejne spotkanie DKK przy WiMBP w Zielonej Górze.

Tym razem rozmowa toczyła się wokół książki Zoe Valdes 'Kobieta,która płacze'. Smutne losy bohaterki Dory Maar muzie ,kochance i ofierze Pabla Picassa, dały asumpt do dyskusji nie tylko o granicach poświęcenia dla drugiej osoby ,ale w ogóle o roli kobiety życiu rodzinnym i społecznym.Przy kawie i ciastkach dyskusja pełna ciekawych głosów mogłaby trwać do rana...I choć książka w opinii. członkiń klubu nie okazała się arcydziełem, to była doskonalą kanwą do ogólniejszych rozważań,które myślę,stały się zachętą do dalszych równie ciekawych spotkań.

Ewa Tetzlaff

Zielona Góra 2014-01-29

Maks i Katarzyna bohaterami  pierwszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym roku.

W środę 22 stycznia w Imbryku- kawiarni zielonogórskiej biblioteki im Norwida odbyło się pierwsze spotkanie klubowiczów dyskusyjnego klubu książki.
Omawiane były dwie niezwykłe  pozycje  książkowe: „Ty pierwszy Maks” Leeny Parkkinen oraz „Katarzyna Wielka. Gra o władzę" pani Ewy Stachniak. Niezwykłość polegała na tym że pierwszy wymieniony tytuł jest nietuzinkowym debiutem pisarki, która mimo młodego wieku opisała trudne psychologicznie aspekty ludzkiej egzystencji w sposób dojrzały unikając banału i konwencji. Książka jest mądra, dobra i trudna.  Natomiast druga będąca wspaniałą zbeletryzowaną powieścią historyczną napisana przez doświadczoną i utytułowaną pisarkę mimo swojej merytorycznej i historycznej jest też  powieścią, którą czyta się niezwykle przyjemnie.

"Ty pierwszy Maks" jest historią braci syjamskich żyjących na początku XX wieku. Zrośnięci bokami Izaak i Maks skazani na siebie są odrębnymi osobowościami mającymi odrębne charaktery, a nawet życie, mimo tego że są też niezwykle zgodni i wyrozumiali w stosunku do siebie. To też historia wykluczonych, ludzi z widocznym kalectwem, których pokazywano publiczności w cyrkach lub innych stworzonych w tym celu miejscach jako osobliwości, dziwactwa i wybryki natury, albo takich którzy z inny mniej widocznych powodów znaleźli miejsce wśród tej społeczności. Maks i Izaak będący braćmi syjamskimi ze wspólną wątrobą sami stają się artystami cyrkowymi. Nie tylko obserwowani, sami są obserwatorami. Izaak bo to jemu Lenna Parkkinen obdarzyła rolą narratora opowiada o kobiecie z kośćmi jak guma, kobiecie o nogach niczym słoń, ale także o treserce dzikich kotów Madame Maksim, paryskiej prostytutce Lucili, albo o ich znajomej Iris…

W książce  Ewy Stachniak poznajemy historię Barbary córki introligatora. Barbara jako kilkuletnia dziewczynka przyjeżdża do Petersburga. Po śmierci rodziców staję podopieczną Carycy Elżbiety i zamieszkuję w Pałacu Zimowym, gdzie jest świadkiem przybycia Zofii Anhalt-Zerbst, księżniczki pruskiej później znanej jako caryca Katarzyna II Wielka…
Książka jest porostu niesamowita napisana z wielkim rozmachem nie tylko wierna historycznie jest też niezwykle wciągającą powieścią przygodową. Kiedy ją czytałem trudno było mi się od niej oderwać. Książka po prostu „czyta się sama.”  Pozytywne jest to że pani Ewa Stachniak pracuję już nad kontynuacją historii o Katarzynie  Wielkiej.
             
                                                   

Nadeszła jesień, skończyły się wakacje i urlopy, ale zaczął się kolejny sezon naszych, zawsze po lecie wyczekiwanych, spotkań miłośników książek.
Dyskusyjny Klub Książki działa w Polsce już blisko 10 lat. W przyszłym roku przypadnie okrągła rocznica i we Wrocławiu będzie zorganizowane spotkanie dla klubowiczów z całego kraju. Zapowiada się bardzo ciekawa impreza i wiele osób wyraziło chęć uczestnictwo w tym wydarzeniu.
Jak zwykle na pierwszym spotkaniu powakacyjnym rozmawialiśmy o naszych letnich lekturach. Warto przyjrzeć się twórczości Joanny Szczepkowskiej, znakomitej aktorki i niezłej pisarki, aby lepiej zrozumieć współczesna kulturę i dziwny ten świat, w którym powoli przestaje się cenić wartości. Zachęcam też do sięgnięcia po „Szczygła" Donny Tartt – świetna powieść o potędze sztuki, a zwłaszcza malarstwa . Z innych tytułów godna polecenia jest „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak" pióra Anny Kamieńskiej (jestem teraz świeżo po lekturze – naprawdę fascynująca postać).
Przed nami kolejne spotkanie DKK, nowe książki, nowe emocje, ale o tym za miesiąc...

Z życzeniami wielu wzruszeń przy dobrej lekturze podczas jesiennej szarugi

DKK Wypożyczalnia Główna WiMBP Zielona Góra

Mocna triada w DKK przy Wypożyczalni Głównej : od strachu aż po zmysłową ucztę smaków.
Wszystko to zapewniły nam wybrane na lektury październikowego spotkania trzy tytuły reprezentujące trzy gatunki.
Oto one :

„Niewinny" H. Cobena – autora którego śmiało można zaliczyć do klasyki gatunku. „ Mila księżycowego światła" D. Lehane oraz „Podróż na sto stóp" R. Miriasa Było i strasznie i smacznie !
Justyna Hołody

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.