„Rozmowy na Nilem” Nadżiba Mahfuza były kolejną książką, której poświęciliśmy uwagę na spotkaniu DKK przy F.1 WiMBP w Zielonej Górze. Literatura egipska nie była nam do tej pory znana. Autor, zmarły w 2006 roku, był laureatem Nagrody Nobla.
Bohaterami książki są wykształceni ludzie (prawnik, reżyser, urzędnik, studentka, dziennikarka), którzy spędzają wieczory na barce, dyskutując, paląc haszysz, uprawiając seks. Pozornie są bardzo zaprzyjaźnieni. Nie chcą uczestniczyć w realnym życiu swojego kraju. Tragiczne wydarzenie (śmiertelny wypadek drogowy) weryfikuje ich wzajemne relacje, rozbija dobrze działający układ.
Powieść Mahfuza nie urzekła nas. Nie jest dość nowatorska. Pokazała jednak inny świat, zniszczyła parę mitów – między innymi o religijności muzułmanów i ich surowej obyczajowości. Nie jest to najlepsze dzieło egipskiego noblisty. Ciekawsze się wydają „Opowieści starego Kairu”. Polecamy!
W lutym czeka nas dyskusja nad książką Andrzeja Barta „Don Juan raz jeszcze”.

Małgorzata Świrgał
bibliotekarz nadzorujący DKK przy F. 1
WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze
 
885 886 887 888   

 

"Don Juan raz jeszcze” Andrzeja Barta to kolejna książka, która zagościła w bibliotece na Ptasie j. Ta wielowątkowa powieść dostarczyła nam wiele materiału do dyskusji. Bohaterkę, Joannę Kastylijską zwaną Szaloną, poznajemy w bardzo tragicznym okresie jej życia. W 1506 roku umiera nagle jej ubóstwiany mąż Filip I Piękny. Młoda wdowa popada w obłęd. Podróżuje po kraju z trumną ze zwłokami króla. Nie godzi się na pochówek. Papież wysyła do niej swojego zaufanego mnicha Juana de Valesco. Ma on za zadanie zauroczyć Królową i przekonać ją do zgody na pochowanie małżonka. Wokół władczyni rozciąga się sieć intryg politycznych. Jest to dobry moment na przejęcie władzy oraz zaznaczenie swoich wpływów. Sprawą interesują się władcy Hiszpanii (Ferdynand II), Anglii (Henryk VII), agenci Świętej Inkwizycji.
W książce jest też romantyczna miłość, zbrodnia, alchemia, średniowieczne zamki i pojedynki. Powieść poszerzyła naszą wiedzę historyczną (zainteresowaliśmy się dalszymi losami szalonej królowej), dostarczyła dużo czytelniczych przyjemności, skłoniła do przemyśleń. Reasumując, uzyskała wysokie noty. Polecamy ją innym klubom.
A na nas już czeka Jack Kerouac i jego książka „W drodze”.

Małgorzata Świrgał
bibliotekarz prowadzący DKK
przy F.1 WiMBP w Zielonej Górze

 883 884
W ostatnią środę kwietnia, przy pięknej pogodzie, spotkaliśmy się w DKK przy Ptasiej, by porozmawiać o „Grze anioła”. Autor, Hiszpan z pochodzenia, tworzący w Stanach Zjednoczonych wprowadził nas w tajemniczy świat mieszkańców Barcelony w latach dwudziestych XX wieku. Prześledziliśmy losy Davida Martina, młodego pisarza, który z woli Andreasa Corellego, wszechwładnego wydawcy książek, otrzymuje propozycję: napisanie dzieła porównywalnego z Biblią w zamian za nieśmiertelność i dużą ilość pieniędzy. Bohater daje się wciągnąć w tę pułapkę, przeżywa wiele niesamowitych zdarzeń, poznaje ludzi zagubionych tak jak on. W jego życiu jest też miejsce na miłość i przyjaźń. Trafia na Cmentarz Zapomnianych Książek. Poznaje co to zdrada, strach i zbrodnia. W książce mieszają się watki sensacyjne z romansowymi, magiczne z realistycznymi. Powieść, mimo swojej objętości (604 strony), czyta się jednym tchem. Nam, Klubowiczom, dostarczyła dużo relaksu i wiedzy o ułomnościach duszy ludzkiej. Polecamy na długie, letnie wieczory.

W maju zastanowimy się nad „Ostatnim wykładem” Randy Pauscha i Jeffrey`a Zaslow`a.

 

Małgorzata Świrgał
modertor DKK przy F.1 WiMBP w Zielonej Górze
 
880 881 882  
Na kolejnym spotkaniu DKK, które odbyło się 30.09.2009, rozmawialiśmy o książce Paulo Coelho pt. „Brida”. Bohaterką powieści jest młoda irlandzka dziewczyna poszukująca własnej drogi życiowej, mądrości oraz prawdziwej miłości. Jej przewodnikiem duchowym zostaje mędrzec zwany Magiem z Folk oraz kobieta o imieniu Wikka. Mężczyzna uczy dziewczynę ufności w dobro świata, pokazuje jak przezwyciężać własne lęki. Kobieta wprowadza ją w świat magii. Zdobyte doświadczenia stają się dla Bridy lekcjami życia.
Powieść została przez większość z nas oceniona pozytywnie, chociaż padło też kilka uwag krytycznych. Dotyczyły one m. in. niezbyt ciekawej fabuły. Poza tym nie polecilibyśmy tej książki, jako nieco słabszej od innych powieści Coelho, na początek znajomości z jego twórczością. Natomiast na pewno warto czytać P. Coelho, gdyż jego książki pozwalają zatrzymać się w codziennym pędzie, wejrzeć w siebie i zastanowić przez chwilę nad sobą i życiem.
Następne spotkanie poświęcimy Wojciechowi Kuczokowi i jego książce pt. „Senność”.
Małgorzata Domagała
moderator DKK w F 1 w Zielonej Ggórze

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.