W ostatnią środę października zebraliśmy się w DKK, aby porozmawiać o książce Wojciecha Kuczoka pt. „Senność”. Tytuł powieści nawiązuje do przypadłości (narkolepsja), na którą cierpi jedna z głównych postaci. Senność ma jednak nie tylko wymiar dosłowny. Jest także rodzajem letargu emocjonalnego, w którym znajdują się bohaterowie książki: Róża, Adam i Robert. Do pewnego momentu ich historie toczą się osobno, później zaczynają się splatać. Wojciech Kuczok połączył te trzy osoby, aby ukazać moment ich przebudzenia do prawdziwego życia. Przez każdego z klubowiczów książka została odebrana nieco inaczej i w związku z tym wzbudziła inne refleksje i emocje. Pogłębiło to naszą analizę powieści i zwróciło uwagę na różne jej aspekty. Natomiast zgodnie uznaliśmy, że W. Kuczok porusza w książce „Senność” wiele ważnych problemów, skłania do zastanowienia, a nawet może zainspirować do wprowadzenia zmian w swoim życiu.
W listopadzie zastanowimy się nad opowiadaniami Janusza Leona Wiśniewskiego pt. „Sceny z życia za ścianą”.

 

Małgorzata Domagała
moderator DKK przy Filii nr 1 WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze
Listopadowe spotkanie DKK upłynęło nam na rozmowie o opowiadaniach Janusza Leona Wiśniewskiego pt. „Sceny z życia za ścianą”. W tych dwudziestu dwóch opowieściach, publikowanych wcześniej na łamach magazynu „Pani”, autor przedstawia z dużą wrażliwością historie o zwykłych ludziach. Mówi o ich problemach, rozterkach i emocjach, a także dramatach. J.L. Wiśniewski będąc jednocześnie pisarzem i naukowcem, w opowieści wplata również treści naukowe, które stanowią niekiedy drugie dno opowiadań. Dzięki temu połączeniu świata uczuć i świata nauki otrzymujemy niezwykle interesujący i bogaty tekst.
Te mądre i głębokie opowiadania zrobiły na nas duże wrażenie i dostarczyły bardzo wiele materiału do dyskusji. Można z nich wiele wynieść, zarówno pod względem emocjonalnym, jak i intelektualnym. Pomagają spojrzeć na własne życie i problemy z dystansem, uczą pokory, ale dają również nadzieję. Uważamy także, że warto do nich wracać.
Na kolejnym spotkaniu DKK porozmawiamy o książce Doris Lessing pt. „ Lato przed zmierzchem”.

 

Małgorzata Domagała
moderator DKK w Filii nr 1
WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze

 

Na pierwszym w 2010 r. spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce Doris Lessing pt. ”Lato przed zmierzchem”. Bohaterką powieści jest Kate Brown, czterdziestokilkuletnia kobieta, żona znanego neurologa, matka czworga dorosłych dzieci. Po latach trwania w schematach i pozach Kate postanawia odnaleźć siebie na nowo, dopuścić do głosu swoje prawdziwe uczucia i pragnienia. W tym celu wyrusza na pierwsze w swoim dorosłym życiu samotne wakacje. Tytułowe lato staje się momentem przełomowym w jej życiu. Ta, z pozoru statyczna, powieść nasycona jest ogromem emocji i przeżyć wewnętrznych. Zawiera głębokie studium kobiecej psychiki. Wszyscy uznaliśmy książkę za wartą przeczytania i przemyślenia. Można w niej znaleźć wiele ciekawych refleksji, które panie mogą odnieść do własnego życia.
Następną omawianą przez nas książką będzie „Lektor” Bernharda Schlinka.
Małgorzata Domagała

moderator DKK w Filii nr 1 WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze

879 

 
W środę 27.01.2010 na spotkaniu DKK omawialiśmy książkę pt. „Lektor” Bernharda Schlinka. Autor tej książki jest niemieckim profesorem prawa i powieściopisarzem, laureatem wielu nagród literackich. „Lektor” znalazł się na listach bestsellerów w Europie i na świecie. Przetłumaczono tę powieść na 39 języków. Na jej motywach powstał film, który otrzymał 5 nominacji do Oskara.

Hanna i Michael to główni bohaterowie powieści. Ona jest znacznie starsza od 15 letniego Michaela. Chłopak zaczyna bywać w jej domu. Między nimi rozwija się romans, który przeradza się w namiętność. Podczas ich miłosnych spotkań on czyta jej książki. Zostaje jej lektorem. Hanna jest analfabetką i byłą strażniczką w obozie koncentracyjnym. Pewnego dnia znika. Po kilku latach Michael (student prawa) spotyka swoją ukochaną na sali sądowej. W trakcie procesu dowiaduje się o mrocznej przeszłości Hanny.
Lektura tej powieści wywołała wśród klubowiczów różne reakcje, wrażenia i spostrzeżenia. Nikt nie pozostał obojętny na treść. Każdy z klubowiczów wyraził swoją opinię i wziął czynny udział w dyskusji.
W lutym spotkamy się, by podyskutować o książce „Kobiety w życiu van Gogha”, której autorem jest Derek Fell.

Krystyna Kuca
DKK przy Filii nr 1 WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze

  

 875 876 877 878

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.