Kolejne spotkanie DKK upłynęło nam na dyskusji nad książką Dereka Fella pt. „Kobiety w życiu van Gogha”. Autor w/w biografii jest m. in.historykiem sztuki i autorem serii książek poświęconych impresjonistom. Pisząc tę książkę D. Fell korzystał z wiedzy licznych specjalistów – historyków sztuki, artystów, psychologów, teologów oraz pracowników Fundacji van Gogha w Amsterdamie. Dzięki wnikliwej analizie powstał głęboki i przejmujący portret genialnego artysty a zarazem nieszczęśliwego człowieka,
którego los naznaczony został cierpieniem i samotnością, poszukującego miłości i akceptacji.
Książka zrobiła na nas wszystkich bardzo duże wrażenie. Chociaż czyta się ją dość trudno, zwłaszcza na początku, warto przez nią przebrnąć, gdyż dostarcza wielu ciekawych informacji oraz przedstawia Vincenta van Gogha w nowy i ciekawy sposób. Polecamy zwłaszcza osobom interesującym się sztuką.
Na spotkaniu marcowym porozmawiamy o książce pt. „Poznać kobietę”,którą napisał najbardziej znany współczesny pisarz izraelski Amos Oz.

 

Małgorzata Domagała
DKK przy Filii nr 1 WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze

 

Na marcowym spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książce Amosa Oza pt. „Poznać kobietę”.Tytuł powieści może być mylący gdyż autor wcale nie wnika w tajemnice kobiecej psychiki. Pojawiające się w powieści kobiety, zarówno żyjące obecnie, jak i tylko we wspomnieniach głównego bohatera, stanowią jakby tło jego rozmyślań. Joela głównie interesuje monotonia powszedniego dnia z jej tajemnicami i zagadkami. W codzienności dostrzega magiczny wymiar. Będąc emerytowanym agentem służb specjalnych w swoich rozważaniach nadal posługuje się metodami typowymi dla swego dotychczasowego fachu szpiega.
Jest to lektura dla cierpliwych czytelników, pozbawiona akcji, z mało ciekawymi bohaterami. Uważamy, że od kandydata do Literackiej Nagrody Nobla i najciekawszego współczesnego pisarza izraelskiego, za jakiego uchodzi Amos Oz należałoby oczekiwać znacznie więcej.
Kolejne spotkanie klubu poświęcimy książce Ann-Marie MacDonald pt. „Zapach cedru”.

Małgorzata Domagała

874 

W kwietniu spotkaliśmy się w DKK, aby porozmawiać o książce Ann-Marie MacDonald pt. „Zapach cedru”. Powieść uznać można za sagę przedstawiającą losy 3, a nawet 4 pokoleń rodziny Piperów, rodziny z zaburzonymi relacjami międzyludzkimi obejmującymi wszystkie sfery życia rodzinnego. Jest to również panorama życia obyczajowego Kanadyjczyków od lat 90-tych XIX w. do lat 70-tych XX w. Autorka porusza w książce tematy trudne, jak: pedofilia ,przemoc fizyczna, fanatyzm religijny, homoseksualizm. Książka wywołuje mieszane uczucia ponieważ z jednej strony szokuje i poraża, z drugiej wzrusza i zachwyca. Bardzo podobał nam się język powieści oraz jej klimat z pogranicza jawy i snu, pełen melancholii i nostalgii. W związku z tym, że br. jest Rokiem Chopinowskim majowe spotkanie postanowiliśmy poświęcić wybitnemu kompozytorowi. Do dyskusji posłuży nam książka Mieczysława Tomaszewskiego opisująca burzliwy związek Fryderyka Chopina z popularną pisarką francuską pt. „ Chopin i George Sand : miłość nie od pierwszego spojrzenia.”

W związku z przypadającą w br. 200. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina jedno ze spotkań DKK postanowiliśmy poświęcić najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi. Do dyskusji posłużyła nam książka Mieczysława Tomaszewskiego pt. „Chopin i George Sand : miłość nie od pierwszego spojrzenia.”Autor jest muzykologiem, teoretykiem muzyki, wybitnym znawcą życia i twórczości
F. Chopina oraz obdarzonym talentem pisarskim profesorem Akademii Muzycznej. W ciekawy i wnikliwy sposób przedstawia dzieje jednego z najsłynniejszych romansów XIX wieku. Wyjaśnia wiele niedopowiedzeń nagromadzonych wokół historii miłości F. Chopina i barwnej postaci swojej epoki Aurory Dudevant (pseud. George Sand). Książka spodobała się wszystkim klubowiczom, zarówno jej język jak i rzetelne ujęcie tematu. Dyskusji towarzyszyły wspomnienia klubowiczów z miejsc związanych z F. Chopinem jak np. Valldemoza na Majorce połączone z oglądaniem zdjęć i folderów. Polecamy tę pozycję wszystkim lubiącym ciekawe i solidnie napisane biografie oraz osobom zafascynowanym romantyczną epoką, której klimat ukazany został barwnie i drobiazgowo zarazem.

 

Małgorzata Domagała

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.