Na ostatnim spotkaniu DKK, które odbyło się 26.08.10 omawialiśmy książkę Herty Muller pt. „Sercątko”. Autorka jest jedną z najwybitniejszych postaci współczesnej literatury niemieckiej, laureatką literackiego Nobla w 2009 r. Akademia Szwedzka w uzasadnieniu werdyktu napisała, że Herta Muller otrzymała tę nagrodę jako ta, która łącząc intensywność poezji i szczerość prozy przedstawia świat wykorzenionych.
Akcja powieści toczy się w Rumunii za czasów dyktatury Ceausescu, w środowisku mniejszości niemieckiej. Przedstawia dzieje tragicznej przyjaźni czwórki przyjaciół i koszmar życia w kraju komunistycznego reżimu.
Książka jest trudna, mroczna i wymaga dużego skupienia. Robi ogromne wrażenie, wręcz wstrząsa. Uważamy jednak, że warto się w nią zagłębić, gdyż ma wymiar historyczny i intymny zarazem. Autorka opisuje totalitarną rzeczywistość przez pryzmat własnych
przeżyć (książka zawiera wiele wątków autobiograficznych), daje świadectwo, wzywa do myślenia i przestrzega. Poza tym napisana jest niezwykłym językiem: bezpośrednim i surowym, a jednocześnie poetyckim.

Na wrześniowym spotkaniu DKK porozmawiamy o książce pt. „Opowieść o Blanche i Marie”. Autorem jej jest wybitny szwedzki
powieściopisarz i dramaturg Per Olov Enquist.

Małgorzata Domagała

659 

873Wrześniowe spotkanie DKK upłynęło nam na dyskusji o książce pt. „Opowieść o Blanche i Marie” Per Olova Enquista. Autor często fabuły swych dzieł opiera na rzeczywistych wydarzeniach, a na kartach jego książek pojawiają się postaci historyczne.
Omawianą książkę poświęcił Blanche Wittman „ królowej histeryczek” i najsłynniejszej pacjentce profesora Charcota (prof. kliniki chorób układu nerwowego, utworzonej specjalnie dla niego w paryskim szpitalu Salpetriere) oraz Marii Skłodowskiej Curie. Obie kobiety łączyła przyjaźń, a przez pewien czas również wspólna praca w laboratorium. Każda przeżyła trudną, destrukcyjną
miłość i to właśnie miłość jest głównym motywem książki. Chociaż nie jest to łatwa lektura uważamy, że warto poświęcić jej swój czas, gdyż oprócz walorów poznawczych zawiera ciekawe rozważania o miłości.

W październiku porozmawiamy o biografii poświęconej popularnej polskiejaktorce Barbarze Brylskiej autorstwa Barbary Rybałtowskiej. Nosi ona tytuł „Barbara Brylska w najtrudniejszej roli”.
Małgorzata Domagała
Październikowe spotkanie DKK upłynęło nam na dyskusji nad biografią poświęconą Barbarze Brylskiej pt. „ Barbara Brylska w najtrudniejszej roli”. Autorka książki Barbara Rybałtowska ma w swoim dorobku pisarskim liczne powieści oraz biografie znanych postaci polskiej sceny. Omawiana biografia nie spodobała się klubowiczom. Uważamy, że jest dość powierzchowna i stanowi głównie kalendarium życia i dokonań aktorskich bohaterki. Brak w niej rozważań, refleksji i opinii B. Brylskiej na różne tematy i problemy. Przybliża B. Brylską głównie jako aktorkę, nie jako osobę. Poza tym napisana została w nieodpowiednim momencie jej życia, bezpośrednio po tragicznej śmierci córki. Wszyscy rozmówcy B. Rybałtowskiej (osoby, które otaczały bohaterkę i współpracowały z nią w różnych okresach życia) tonowali swoje wypowiedzi ze względu na szczególną sytuację. Okoliczności te sprawiły, że książce brak obiektywizmu i dystansu. Przedstawia wyidealizowany i uproszczony wizerunek Barbary Brylskiej.
Następną omawianą książką będą „ Trzy filiżanki herbaty” Grega Mortensona i Davida Olivera Relina.
Małgorzata Domagała
Pierwsze w tym roku spotkanie DKK poświęciliśmy książce Iana McEwana pt. „Pokuta”. Powieść została przez wielu krytyków uznana za pierwsze literackie arcydzieło XXI wieku, a magazyn TIME umieścił ją na liście stu najwybitniejszych powieści w historii. Proza została również przeniesiona na ekran filmowy. Jest to powieść o wielowarstwowej fabule poruszająca problem winy, odkupienia i przebaczenia. McEwan opisuje jak niefortunny splot zdarzeń, wybujała wyobraźnia małej dziewczynki i lekkomyślne oskarżenie doprowadzają do dramatu i rozpadu rodziny. Nie jest to powieść łatwa i do końca oczywista. Na pewno skłania do myślenia i nie pozostawia czytelnika obojętnym. U klubowiczów wzbudziła skrajne emocje. Pod adresem autora i jego dzieła padło zarówno wiele słów ostrej krytyki jak i szczerych pochwał. Myślę, że warto sięgnąć po tą kontrowersyjną książkę i samemu wyrobić sobie zdanie.

Na następnym spotkaniu DKK ponownie zajmiemy się prozą Janusza Leona Wiśniewskiego. Tym razem będzie to powieść „Bikini”.

Małgorzata Domagała

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.