W spotkaniu (26 marca 2008r.), na które co miesiąc z przyjemnością przychodzimy, omawialiśmy „Reisefieber” Mikołaja Łozińskiego. Książka o niewielkiej przecież ilości stron, wywołała niesłychanie dużo różnorodnych wątków dyskusyjnych. Zgodnie stwierdzono, że czyta się ją dość trudno ze względu na mozaikową formę powieści. Niektórym osobom to znacznie przeszkadzało, niemniej jednak ogólna dyskusja była niezwykle  interesująca.

Dyskusję nad „Madame” Antoniego Libery na kwietniowym spotkaniu Klubu poprzedzono wręczeniem dyplomu uznania dla Pani Danuty Jabłońskiej. Nasza Klubowiczka jest autorką wielu ciekawych recenzji omawianych książek. Miesiąc wcześniej, podczas warsztatów literackich podobny dyplom od Instytutu Książki i Biblioteki Wojewódzkiej otrzymała Pani Halina Maszner.

Powieść Libery, mająca tak wiele różnych wątków, nie spodobała się Klubowiczom. Tylko trzy osoby doceniły kunszt języka, ciekawą kompozycję, erudycję autora i z przyjemnością dały się wciągnąć w historię Madame. Dla pozostałych lektura tej książki była dość uciążliwa. Niemniej jednak przedstawione w powieści lata sześćdziesiąte w Polsce przywołały własne wspomnienia. Dyskutowano nad specyficznym klimatem tych lat, uwarunkowaniami historycznymi i politycznymi tego okresu.

W maju Klubowicze podyskutują nad powieścią Marty Fox „Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych”.

                                                   Małgorzata Świrgał

                                                  bibliotekarz nadzorujący DKK przy F.1

WiMBP w Zielonej Górze

Majowe spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki przy Filii nr 1 WiMBP w Zielonej Górze było poświęcone powieści autobiograficznej Marty Fox „Święta Rito od Rzeczy Niemożliwych”. Książka zdecydowanie nie podobała się dwóm osobom. Określali ją jako banalną autoreklamę pisarki. Umieszczone w tekście wiersze również nie znalazły uznania. Na pozostałych ośmiu osobach powieść zrobiła pozytywne wrażenie. Docenili szczerość pisarki, zaakceptowali jej system wartości i sposób patrzenia na świat. Szczególnie podobały się relacje autorki z córkami. Lektura książki sprawiła Klubowiczom przyjemność, ale i skłoniła do refleksji nad własnym życiem. Na zakończenie wszyscy obejrzeli wizerunek św. Rity przyniesiony przez jedną z pań.

W czerwcu tematem spotkania będzie książka Michela Fabera „Szkarłatny płatek i biały”.

 

Małgorzata Świrgał

bibliotekarz nadzorujący DKK przy F. 1

WiMBP w Zielonej Górze

 
 899 900 901 
„Szkarłatny płatek i biały” Michela Fabera spowodował interesującą dyskusję na spotkaniu Klubu przy F.1 WiMBP w Zielonej Górze. Powieść określana jako wiktoriańska, na początku lektury była traktowana z dużym dystansem. Później wciągnęła. Historię młodocianej prostytutki i jej możnego protektora tylko pozornie można uznać za banalną. Książka jest kopalnią informacji na temat XIX-wiecznej Anglii, obyczajowości i mentalności mieszkańców, sposobu życia arystokracji, możliwości awansu społecznego, metod wychowania dzieci. Autor porusza też kwestie społeczne i religijne, odsłania żenujący poziom medycyny (w tym higieny i antykoncepcji). Część Klubowiczów raził dosadny i wulgarny język powieści. Nie wszystkim podobało się niejednoznaczne zakończenie (bohaterka odchodzi i nie wiadomo jak sobie dalej ułożyła życie). Reasumując, książka została oceniona jako dobra.

 

Na lipcowym spotkaniu zaplanowano dyskusję nad „Poczwarką” Doroty Terakowskiej.

 

Małgorzata Świrgał
bibliotekarz nadzorujący DKK przy F.1
WiMBP w Zielonej Górze
 
898 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.