W zimowej aurze spotkaliśmy się , aby porozmawiać o książce pani Ewy Nowak „Pajączek na rowerze”. Na okładce dzieci młodsze od uczestników naszego klubu, a jednak przeczytały wszystkie, ponieważ treść tej powieści głęboko trafia i powinni ją odkryć zarówno młodzież i dorośli. Ola i Łukasz dopiero co się poznali. Aleksandra Mróz energiczna i trudno z nią wytrzymać, Łukasz Tomaszewski delikatny , grzeczny i tylko by czytał książki. Poznali się , bo mama Łukasza przeprowadziła się do tego samego bloku. Obie mamy znały się wcześniej. Dzieciaki chodzą do tej samej klasy i dużo czasu spędzają razem. Tak zdecydowały mamy.
Między nimi rodzi sie prawdziwa przyjaźń i głębokie uczucie , które przetrwa na całe lata- dziecięca miłość.
Ważne życiowe zmiany towarzyszą naszym bohaterom. Rozstania, rozwody rodziców, nowe rodziny. Autorka znowu nam podpowiada że należy poważnie traktować dzieci. Rozmawiać z nimi nawet na najboleśniejsze tematy, a nie dyrygować i zawładnąć nimi. Do takiego wniosku doszli klubowicze. Tematy w niej zawarte są współczesne i tez trzeba umieć im sprostać. Klubowiczami kierowały emocje i sympatia dla tych dzieciaków. Oceniona na pięć. Warto przeczytać i nie zdradzimy czemu taki tytuł.
Przed nami jeszcze jedno spotkanie 20 grudnia. Będziemy czytać Jana Twardowskiego „Noc szczęśliwego rozwiązania.”


Dyskusyjny Klub Książki
Ann Kwapińska

 

Uczniowie z Gimnazjum Nr 6, klasa z Gimnazjum Nr 4 i licealiści z LO-7. Polonistki i panie z bibliotek szkolnych mieli okazję bliżej poznać twórczość pani Ewy Nowak. Spotkanie odbyło się 3.grudnia 2010 roku w ranach DKK. Towarzyszył mu miły nastrój. Autorka opowiadała o sobie i swoich książkach. Zaprezentowała nam książkę dla dzieci młodszych „Środek kapusty”, w której umieściła wątki autobiograficzne . Powieść dedykowała bratu.
W innych swych powieściach kreśli cechy osobowości bohaterów. Ceni sobie przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiej osoby. Jako pedagog i terapeuta świetnie trafiła do naszych odbiorców. Zadawała pytania, a nasi uczestnicy chętnie odpowiadali, ponieważ poruszane tematy dotyczyły również i ich samych. Tak samo jak bohaterów jej książek. Trochę miejsca poświęciła powieści „
Yellow Bahama w prążki”, która to została napisana z wysłanych do autorki e-maili. Hania opisuje siebie, swoja rodzinę, mamę bibliotekarkę oraz wiernego przyjaciela i kumpla od kołyski Piotrka. Dotyka i rozwiązuję problemy swoje i rówieśników. W tej powieści opisywane zabawne historie doprowadzają nas do śmiechu , który według autorki jest najlepszym lekarstwem na różne dolegliwości.
Na spotkaniu padały pytania dotyczące felietonów i listów na które odpowiada pisarka na łamach czasopism Victor Gimnazjalista i Gogito. . Była okazja do przeczytania.
Dowiedzieliśmy się, że w swojej bogatej twórczości opowiada zwyczajne historie nastolatków. Ich zmagania ze szkołą, rodzeństwem i światem. Dotyka tematów takich jak : bieda, bezrobocie, samotność, romans, choroba.
Nasi uczestnicy znali książki pani Ewy Nowak, ale kupowali te najnowsze. Otrzymali dedykacje i autografy.. Bardzo dziękujemy.

Anna Kwapińska
 

 

Grudniowemu s potkaniu DKK przy Bibliotece Filii nr 9 towarzyszyła książka „Muzyka, dziewczyny i śmiercionośny kogel – mogę”l. Książka w kategorii literatura piękna, gatunek powieść młodzieżowa
Jest debiutem pisarza Jordana Snnenblicha. Przez klubowiczów wysoko oceniona.
Ptaki gatunki, rozpoznawanie. Opieka, szczególnie w okresie zimowym – czyli spotkanie z ornitologami. Studenci IV roku Wydziału Nauk Biologicznych Ochrony Środowiska, Specjalizacji Ochrony Zasobów Naturalnych – Katedry Uniwersytetu Zielonogórskiego, pan Damian Markulak i pan Kamil Majewski, 3 lutego 2012 roku spotkali się z uczniami klasy IV z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 7 aby podzielić się wiadomościami i ciekawostkami o ptakach, które mogliśmy oglądać na prezentacji multimedialnej. Jedna dotyczyła różnych gatunków ptaków - najbardziej popularnych i najczęściej spotkanych w Polsce. Druga natomiast ochrony i opieki nad ptakami i to szczególnie w okresie mrozów zimowych. Uczniowie z uwagą słuchali i oglądali. Chcieli podzielić się również swoją wiedzą na temat ptaków zaobserwowanych w swojej okolicy i wokół szkoły. Spotkanie ze studentami bardzo im się podobało. Zawierało mnóstwo ciekawych informacji. Mogliśmy przy okazji dowiedzieć się jak zostać członkiem Ligi Ochrony Przyrody i miłośnikiem ptaków oraz, że siedziba Okręgu LOP znajduje się całkiem niedaleko naszej biblioteki. Dzieci dostały pamiątkowe kalendarzyki na 2012 rok. Do biblioteki trafiły podarowane gry dydaktyczne - Młody ekolog oraz plakaty Lasy dla życia, Rybołów. W spotkaniu uczestniczyli również czytelnicy filii.

Anna Kwapińska

650 651 652 653   

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.