3 kwietnia 2009 r. w DKK przy Filii nr 9, w gronie przyjaciół i miłośników książki dla dzieci i młodzieży, odbyło się niezwykłe spotkanie. Klubowicze przygotowali dla dzieci – najmłodszych czytelników filii – małą uroczystość z okazji urodzin Andersena. Dziewczyny z DKK czytały fragmenty życiorysu duńskiego pisarza, wspólnie uczyliśmy się wiersza Joanny Kulmowej pt.” Dzień dobry, panie Andersenie, obejrzeliśmy prezentację multimedialną „Życie i twórczość J.Ch.Andersena”. Nie zabrakło również symbolicznych rekwizytów, które towarzyszyły autorowi podczas licznych jego podróży oraz przedmiotów bajkowych : łabędzia, imbryka, kominiarczyka, stokrotki, ziarenek grochu...
Czytaliśmy wspólnie i recytowaliśmy cytaty z andersenowskich baśni.
Wieczór umiliły nam mamy, które upiekły pyszne ciasto.
Piosenki, własne prezentacje i... oklaski same mówią za siebie. Wszyscy dobrze się bawili, może czuwał i dyrygował nami duch wspaniałego Andersena…
Klubowicze z DKK mogą być z siebie dumni. Dziewczyny same przyznały, jakiego doznały wzruszenia czytając te baśnie. Do zobaczenia za rok, 2 kwietnia...
Naszemu spotkaniu towarzyszyła także kolejna, tym razem sensacyjna, książka pt.”Czerwone Jerycho” Joshua Mowell.
Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że jest to oryginalna książka dla młodego czytelnika, wzbogacona rycinami i rysunkami głównego bohatera. Jest to pierwszy tom z zaplanowanej trylogii Gildii.
Jest to opowieść zaplątana w historię pradawnej Gildii, osnutej na tle przygód 15-letniej Beci i 13- -letniego Doga. Dzieci, które chcą odnaleźć informacje o zaginionych rodzicach, a tym czasem natrafiają na wielką tajemnicę. Powieść czytało nam się miło i przyjemnie, została wysoko oceniona – na 5.
Jesteśmy dumni, że sięgnęliśmy po tą książkę, dostała bowiem nagrodę British Book Award, nagrody nazywanej „Oskarem” brytyjskiego przemysłu.

 

Anna Kwapińska
bibliotekarz nadzorujący DKK

 

6 marca 2009 r. Klubowicze DKK przy Filii nr 9 poddali się magii... książki „Marzenia na miotle” autorstwa Sarah Mlynowski.
Marzenia w życiu czasami pomagają, czynią je szczęśliwszym…. Po przeczytanej, dużej dawce „czarów”, na naszym spotkaniu klubowicze chcieli wykrzesać z siebie czarodziejskie moce... Ubrane w nakrycia głowy, jak czarownice, odlatywały na miotle ... „Wystarczy jedno zaklęcie, różowej mikstury łyk i myk, gotowe.”...
Powieść lekka i przyjemna, dobrze się ją czytało. Rachel i jej siostra czarownica, świetnie się dogadują, wspólnie przeżywają przygody. Kontynuacja powieści w książce „Ropuchy i randki”.


Anna Kwapińska
bibliotekarz nadzorujący DKK
przy Filii nr 9 WiMBP im. C. Norwuda w Zielonej Górze

Minął już letni, beztroski czas i rozpoczął się kolejny rok szkolny. Przyjemnie było nam, klubowiczom, spotkać się jesienną porą. Nasze Klubowiczki mogły podzielić się wrażeniami nie tylko o przeczytanej książce, ale też o wybranych nowych liceach.
Dziewczęta z DKK sięgnęły po raz kolejny po powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, tym razem pt. „Trzynasta poprzeczna”. Akcja powieści rozgrywa się w południowo-wschodniej dzielnicy Warszawy, Aninie. Bohaterki książki: Agata, Klaudia i Zosia uczęszczają do jednego gimnazjum. Różnią się od siebie. Autorka niezwykle ciekawie kreśli cechy osobowe wybranych nastolatek. Spotyka je kara, a jednocześnie wyróżnienie. Mają za zadanie czytać swoją wybraną książkę poznanej rówieśniczce, która uległa poważnemu wypadkowi i jest w stanie śpiączki.
Każda z naszych bohaterek otwiera się przed Magdą i uznaje ją za swoją przyjaciółkę. Książka warta przeczytania, uzyskała wysokie noty. Klubowiczki obrysowały i opisały cechy bohaterek. Z wypiekami na twarzy, pełne entuzjazmu wymieniałyśmy między sobą wrażenia i emocje jakie odczuwałyśmy czytając „13 Poprzeczną”.
Dziewczyny wypowiedziały się nad wspólnym celem, który dał efekty oraz tym, jak zbliżyły się i zmieniły bohaterki podczas spotkań na czytaniu.

Anna Kwapińska
Moderator DKK w Filii nr 9
WiMBP im. C. Norwida

 648 649

6 października 2009 r. DKK w Bibliotece Bromby i Przyjaciół gościło popularną autorkę książek dla dzieci - Roksanę Jędrzejewską-Wróbel. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas drugich ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 oraz z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 7. Mali czytelnicy wcześniej wypożyczyli książki i zapoznali się z twórczością gościa.
Na samym początku pisarka opowiedziała nam o egzotycznej wycieczce do Indii, o kulturze i tradycjach, łącznie z pokazaniem swojej barwnej chusty. Dzieci były oczarowane. Następnie krok po kroku autorka pokazywała i omawiała swoje książki od pierwszej do ostatniej. Uchyliła również rąbka tajemnicy na temat warsztatu pisarskiego, który czasami bywa trudny np. w odniesieniu do książki „Kosmita”, gdzie opisany jest autyzm widziany oczami dziecka - siostry. Urodził jej się chory brat i cała rodzina zmaga się z tym problemem. Autorka bywała na różnych spotkaniach o autyzmie i widziała takie dzieci.
Dużo uwagi poświęciła również książce „Elementarz demokracji - jak to działa”. Dowiedzieliśmy się co może zdziałać np. radny w każdym mieście. Roksana Jęrzejewska -Wróbel pochwaliła się także, że była w Parlamencie w Warszawie. Na koniec dzieci miały dużo pytań, na które wyczerpująco odpowiadała. Wykorzystała również swój rekwizyt- sznurek , przy pomocy którego bardzo obrazowo opowiedziała dzieciom jak powstaje książka .
Żegnaliśmy się uradowani i wzbogaceni o spotkanie. Dużo dzieci zakupiło książki prosząc o wpis na pamiątkę.
Anna Kwapińska
Moderator DKK w Filii nr 9 w Zielonej Górze

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.