WiMBP w Z.G., Biblioteka Bromby i Przyjaciół

15 kwietnia w Bibliotece Bromby i Przyjaciół odbyło się spotkanie klubowiczów DKK.

Na naszym spotkaniu powitaliśmy nowe osoby. Są to uczennice kas VI. Tak się złożyło, że cała klasa VI z PSP-7 była na spotkaniu autorskim z Ewa Nowak 08.04.2013 roku. Dziewczyny na tym spotkaniu kupiły oraz wypożyczyły z biblioteki omawiane przez autorkę książki. Powieści podobały się, ponieważ są to zwyczajne historie nastolatków.
Na spotkaniu omawialiśmy powieść „13 małych błękitnych kopert” Maureen Johnson. Dla klubowiczów możliwość wymiany indywidualnych opinii była bardzo ciekawym doświadczeniem dziewczyny podzieliły się wrażeniami z przeczytanej lektury. Emilia napisała recenzję.

Książkę te dostałam niedawno, miałam przeczytać ją na Dyskusyjny Klub Książki.
Otrzymałam ją dwa tygodnie wcześniej. Okładka nie zaciekawiła mnie zbyt, a i opis był mało zachęcający. Wróciłam ze świąt i nudziło mi się niemiłosiernie. Moja ręka sama powędrowała na półkę z najnowszymi książkami. Sięgnęłam po przypadkową. Tak, to było 13 małych błękitnych kopert. Zaczęłam powoli kartkować i zgłębiłam się w lekturze...
Ginny, nieśmiała siedemnastolatka, która miała wspaniały kontakt z roztrzepaną ciocią Peg, dostaje w spadku pon niej 13 błękitnych kopert, które dają jej motywację do podróżowania.
Razem z bohaterką odkrywamy Londyn, Edynburg, Paryż, Rzym, Amsterdam, zimne fiordy Skandynawii, plaże na Korfu i wiele innych ciekawych zabytków Europy. Ginny zawiera także nowe przyjaźnie i ...zakochuje się.

Powiem szczerze, że gdy brałam ją do ręki po tygodniu, nie spodziewałam się po niej niczego szczególnego. Jakie więc było zaskoczenie, gdy przeczytałam ją tak szybko, a do tego naprawdę mi się spodobała. Typowa lekka dla nastolatków na zimowy wieczór. Było tam wszystko. Nutka przyjaźni, miłości, tajemnic. Pani Johnson ciekawie opisała podróże jakie przeżywała Ginny, a my mogliśmy podróżować wraz z nią.
Jeśli chodzi o postaci to nie przekonała mnie zupełnie postać Keith'a. Nieświeżo pachnący, w brudnych butach, kradnący i irytujący. Nie widać było żadnego zaangażowania z jego strony w
ich związek .Upewniłam się co do tego, przy czytaniu ostatnich stron. A może po prostu tylko mi się wydawało i tylko mnie do siebie nie przekonał ? Ginny zaś wstydliwa i zapatrzona w ciotkę, w trakcie podróży dojrzała i stała się bardziej pewna siebie. Postać jej była sympatyczna, a każda dziewczyna chciałaby przeżyć to co ona. Jednak moją ulubioną postacią w tej książce,była zdecydowanie ciocia Ginny, Peg. Mimo to nie poznajemy jej, to po listach i wspomnieniach Ginny możemy poznać ją bardzo dokładnie. Peg była artystką, a jak wszyscy wiemy są to bardzo kreatywni ludzie. Do tego była szaloną osobą, która nie potrafiła się zaangażować i uciekała przed uczuciami.
Napisała listy pod koniec swojego życia, aby jej siostrzenica mogła pójść drogami swojej cioci i
poznać przyczyny jej zniknięć. Jej pozytywna energia udzielała mi się, a przy każdym wspomnieniu o Peg, na moją twarz trafiał uśmiech. Rozczulało mnie to, jak wspominał o niej Richard, rozbawiało, gdy Ginny opowiadała o jej historiach. To była strasznie zdrowa postać. Co do 13 listu, żałuję bardzo, że nie dowiedziałam się co tam było, Ginny także nie, jednak myślę, że Richard streścił jej wszystko, a ona powiedziała mu to, czego Peg nie potrafiła powiedzieć.

Książkę naprawdę polecam. Zabawna, wzruszająca i bardzo pozytywna lektura.
Klubowicz DKK Emilia Walków

Anna Kwapińska
bibliotekarz nadzorujący DKK WiMBP Filia nr 9
64101.03.2013 Spotkanie DKK w Filii nr.9

Czytamy, dyskutujemy i rysujemy do tekstu Barbary Gawryluk Baltic pies, który płynął na krze.


W kameralnym gronie najmłodszych klubowiczów trzy i czterolatki, starszej siostry gimnazjalistki oraz mam mogłyśmy podzielić się wrażeniami z książki Baltic pies, który płynął na krze. Dorośli pamiętali historię z 2010 roku psa, który przepłynął Wisłę na kawałku kry. Wśród uczestników bohater wzbudził sympatię. Szczególnie najmłodszym utkwił fragment o dzieciach z przedszkola, które machały do psa.....” Dwie dziewczynki pokazywały mu, żeby uciekał!....”
Przygody psa Baltica i jego oddanych przyjaciół, którzy go uratowali bardzo się podobały. Dziewczynki z wielką ochotą zabrały się do rysowania jego przygód.


WiMBP Filia nr 9 Biblioteka Bromby i Przyjaciół
Anna Kwapińska
Bibliotekarz nadzorujący DKK

 642

64315.03. 2013 spotkanie DKK przy Filii nr.9 Biblioteki Bromby i Przyjaciół.

W gronie dorosłych i ich dzieci odbyło się kolejne spotkanie najmłodszej grupy klubowiczów DKK .w bibliotece. Omawialiśmy i czytaliśmy książkę Kitty Crowther „Mój przyjaciel Szymon”.
To wyjątkowa książka obrazkowa o odmienności, ale przede wszystkim o wielkiej przyjaźni i o tolerancji. Tymon czarny kos i Szymon biała mewa. Tymon spotkał morskiego ptaka Szymona. Te dwa ptaki od początku świetnie się rozumiały. Szymon zaprosił Tymona do siebie na swoją wyspę na śniadanie. Jedli tam ptasie przysmaki potem zwiedzili miasteczko. Wszystkie mewy obserwowały czarnego kosa. Nie były dla niego przyjazne.
W książce każde wydarzenie dwojga bohaterów jest wyraźnie zilustrowane, dziewczynki oglądały kolorowe ilustracje i opowiadały po swojemu. Były zachwycone.
Dorośli stwierdzili ,że nauka płynąca z tej książki nie musi kończyć się po .jej zamknięciu.
Można ją czytać kilkakrotnie w przedszkolu, na placu zabaw , w domu.
Bardzo podobał się fragment jak Tymon czyta książki i ostatnia strona, która tak radośnie się kończy.....”Dzisiaj Tymon czuje się szczęśliwy.
Wybrał do czytania śmieszną książkę.
Tak śmieszną,że wszystkie mewy
Pękają ze śmiechu !....”

Anna Kwapińska
bibliotekarz nadzorujący DKK

644

Spotkanie z dziećmi z Przedszkola językowego Hakuma ma tata z grupą Kaczuszki. Omówiono książkę Małgorzaty Srzałkowskiej „Wyliczanki z pustej szklanki” 22.02.2013

Spotkanie adresowane było do grupy przedszkolnej. Dzieci w oparciu o tekst książki poznały śmieszne współczesne rymowane wyliczanki. Te krótkie nauczyły się na pamięć.

Hokus-pokus, żółty krokus,
kret w rabacie rył,
fiku-miku, słoń w guziku,
a ty będziesz krył !

Oglądane ilustracje do każdej wyliczanki były dla nich zabawne .Dzieci doskonale się bawiły. Panie z przedszkola chciały przeczytać inne książki znanej pisarki i wypożyczyły różne tytuły.


Spotkanie klubowiczów DKK w bibliotece Bromby i Przyjaciół 22.02.2013

Piątkowe spotkanie klubowiczów przebiegło w miłej atmosferze. Powstał klub w nowym składzie DKK rodziców i ich pociech przy Filii nr 9.Czytaliśmy wspólnie i dyskutowaliśmy nad książką pani Małgorzaty Strzałkowskiej „Wyliczanki z pustej szklanki”.
Tę zabawną książkę można czytać po wiele razy, a najlepiej czytać ją głośno .Są w niej zabawne śmieszne rymowane wyliczanki. Można się z niej uczyć trudnych słów lub fragmentów na pamięć.
Mogą przydać się w grach dla dzieci i zabawach. Jeszcze raz dowiodła Strzałkowska jak łamiąc języki możemy dużo zapamiętać z tej książki.
Nasza pusta szklanka jak w tytule wypełniła się numerowanymi wyliczankami w kolejności, które najbardziej się podobały. Dwie mamy Pani Renata i Pani Justyna przypomniały sobie swoje znane z dzieciństwa wyliczanki. Ale z zapałem wsłuchiwały się w czytane przez syna Pani Justyny Michała współczesne wyliczanki.
W książce są dowcipne ilustracje, które z pewnością spodobają się dzieciom i dorosłym. Do takiej wspólnej zabawy zaprasza nas ta książka i my jako klubowicze również.

Anna Kwapińska DKK przy Filii nr 9 Biblioteki Bromby i Przyjaciół

    654 655 656 657 658

 

Ptaki gatunki, rozpoznawanie. Opieka, szczególnie w okresie zimowym – czyli spotkanie z ornitologami. Studenci IV roku Wydziału Nauk Biologicznych Ochrony Środowiska, Specjalizacji Ochrony Zasobów Naturalnych – Katedry Uniwersytetu Zielonogórskiego, pan Damian Markulak i pan Kamil Majewski, 3 lutego 2012 roku spotkali się z uczniami klasy IV z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 7 aby podzielić się wiadomościami i ciekawostkami o ptakach, które mogliśmy oglądać na prezentacji multimedialnej. Jedna dotyczyła różnych gatunków ptaków - najbardziej popularnych i najczęściej spotkanych w Polsce. Druga natomiast ochrony i opieki nad ptakami i to szczególnie w okresie mrozów zimowych. Uczniowie z uwagą słuchali i oglądali. Chcieli podzielić się również swoją wiedzą na temat ptaków zaobserwowanych w swojej okolicy i wokół szkoły. Spotkanie ze studentami bardzo im się podobało. Zawierało mnóstwo ciekawych informacji. Mogliśmy przy okazji dowiedzieć się jak zostać członkiem Ligi Ochrony Przyrody i miłośnikiem ptaków oraz, że siedziba Okręgu LOP znajduje się całkiem niedaleko naszej biblioteki. Dzieci dostały pamiątkowe kalendarzyki na 2012 rok. Do biblioteki trafiły podarowane gry dydaktyczne - Młody ekolog oraz plakaty Lasy dla życia, Rybołów. W spotkaniu uczestniczyli również czytelnicy filii.

Anna Kwapińska

650 651 652 653   

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.