18 maja 2007 roku, w czytelni Oddziału dla Dzieci WiMBP w Zielonej Górze kolejne spotkanie klubowiczów...

16 czerwca 2007 roku odbyło się czwarte spotkanie uczestników DKK przy Oddziale dla Dzieci. Po przeczytaniu książki pt. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika stwierdzili, że chcieliby uczęszczać razem  z bohaterami do opisanej szkoły i przeżywać tak niesamowite przygody.

Powieść wzbudziła tak duże zainteresowanie, że klubowicze obiecywali przeczytać wszystkie trzy części cyklu. Uznali część pierwszą przygód trójki przyjaciół za powieść nowoczesną i zabawną. Ponieważ Felix, Net i Nika w swoich przygodach z niewidzialnym gangiem dokonali nie lada czynu, nasi klubowicze jako „niewidzialni” zostawili odcisk swojej dłoni - dziękując za spotkanie.

Anna Kwapińska 

 814 815 816 817  
Po przerwie wakacyjnej (28 września) spotkaliśmy  się jak zwykle w czytelni Oddziału dla Dzieci.

12 października odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów. Powitaliśmy serdecznie nowe osoby. Ogromnie cieszy nas fakt, że DKK zatacza coraz szersze kręgi i pojawiają się nowi klubowicze.

Na spotkanie przygotowaliśmy książkę Erica-Emmanuela Schmitta pt. „Oskar i pani Róża”. Uczestnicy zwrócili uwagę na bolesny wątek wątek zmagania się dziecka z cierpieniem i chorobą.

Tytułowy bohater Oskar przeżył w ciągu 12 dni całe swoje życie: młodość, miłość, wiek dojrzały i starość. Omawiana książka okazała się piękną i mądrą, nie pozbawioną humoru, opowieścią o tym jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddawać się w obliczu nieszczęścia.

Przeczytać ją powinien każdy, dorosły i dziecko.

Na spotkanie 4 grudnia, wśród wielu ciekawych książek oferowanych przez Wydawnictwo Ossolineum, klubowicze wybrali powieść Beaty Ostrowickiej pt. „Zła dziewczyna”. Książka zyskała wielu zwolenników, bardzo się podobała, została też wysoko oceniona.

Autorka wykreowała ciekawą i psychologicznie prawdziwą postać nastolatki. Główna bohaterka, Marcyśka mieszka w Krakowie z dala od rodzinnej wsi. Jest uczennicą krakowskiego liceum i swoją przyszłość wiąże z tym miastem. Nagła śmierć ciotki zmusza ją do podjęcia ważnej decyzji, która zmienia całkowicie jej życie. Klubowicze opowiedzieli się, po stronie Marcyśki.

„...Złe dziewczyny idą zawsze własną ścieżką, tam dokąd chcą dotrzeć mimo zranień, zadrapań i blizn......”

W nastroju świątecznym odbyło się kolejne spotkanie klubowiczów, 18 grudnia. Wszyscy przeczytali książkę pt. „Szczekająca szczęka Saszy”, autorstwa Ewy Grętkiewicz. Jest to współczesna powieść dla dzieci w wieku 9-11 lat. Napisana w formie pamiętnika przez główną bohaterkę Karolinę. Sasza, tytułowy bohater, jest spokrewniony z ojcem Karoliny. Otrzymuje zgodę na rok nauki w Polsce.

Powieść dotyka problemu „odmieńca”, uwrażliwia na problemy innych, mówi o tolerancji. Klubowiczom podobała się para głównych bohaterów, ich wspaniałe pomysły. Stwierdzili, że nie sposób nie polubić Saszy. Chętnie by go do siebie zaprosili.

 
Anna Kwapińska
bibliotekarz nadzorujący DKK przy Oddziale dla dzieci

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.