18.01.2008 r. - klubowicze spotkali się, aby omówić książkę Barbary Kosmowskiej „Buba sezon ogórkowy”. Wszyscy byli zachwyceni dobrą literacko książką i mądrą Bubą.

Agnieszka o przezwisku Buba jest nastolatką, bardzo bogatą wewnętrznie i silnie związaną z rodziną. Ma szaloną mamę pisarkę, popularnego z telewizji ojca, ale przede wszystkim wspaniałego i oddanego dziadka, z którym gra w karty. Buba to gracz, który walczy o najwyższą stawkę, jaką jest rodzinne szczęście.

W drugiej części „Sezon ogórkowy” znajomość z Miłoszem rozwija się, oczywiście nie bez problemów. Z rodzicami też nie zawsze można się dogadać, ale krótka chwila z dziadkiem dodaje otuchy i poprawia nastrój. Buba zostaje mistrzynią brydżową. Ma w sobie tak dużo energii, że pomaga innym.

 

28.02.2008 r. - spotykamy się, aby omówić książkę Cornelii Funke pt. „Atramentowe serce”. Przybyły dwie nowe klubowiczki z gimnazjum, które przeczytały „naszą” powieść.

Książka niesamowita, pełna przygód i czarów. Jest pierwszą częścią trylogii, która okazała się światowym bestselerem. Dwunastoletnia Meggie, córka niezwykle utalentowanego introligatora Mo Folcharta mieszka wraz ze swoim ojcem w wynajętym domu. Jej matka zniknęła w tajemniczych okolicznościach, gdy dziewczynka miała trzy lata. Ojca i córkę łączy ogromna miłość do książek. Ojciec jednak nigdy córce nie czyta.

Pewnej nocy w domu zjawia się tajemniczy gość, który ojca nazywa Czarodziejskim Językiem. Od tego momentu zaczynają się kłopoty oraz porwania, kradzieże, ucieczki, zdrady, podstępy. Okazuje się, że ojciec posiada niezwykły dar dzięki któremu może ożywiać postaci z książek.

Klubowicze wysoko ocenili powieść, głównie za sensacyjną akcję twierdząc, że jest to jedna z tych książek dla młodzieży, po którą z przyjemnością sięgną dorośli.

Tę powieść przeczytała mama Blanki. Obecna na spotkaniu miała wiele do powiedzenia na temat świetnej i wciągającej fabuły oraz na temat wcześniej omawianych książek, które przeczytała razem z córką..

Spotkanie zakończyło się wspomnieniami z dzieciństwa o ulubionych książkach, czytanych najczęściej przez rodziców.
W miłej atmosferze upłynęło spotkanie z grupą klubowiczów DKK 20 czerwca 2008 roku. Młodzi klubowicze przeczytali tym razem „Dawcę”, którą napisała znana amerykańska pisarka Lois Lowry . Klubowicze wraz z głównym bohaterem dowiedzieli się, ze można żyć bez przemocy i cierpienia i że każdy ma przypisaną rolę w społeczeństwie, które jest nieco inne niż nasze współczesne. To powieść o świecie, w którym nie ma wojen i bólu, ale również to powieść o wolności, to historia o prawie do wyboru.

Klubowicze z Oddziału dla Dzieci na kolejne spotkanie przeczytali książkę Neila Gaimana „Chłopaki Anansiego”. Powieść jako gatunek współczesnej fantastyki, czytana przez odbiorców w różnym wieku, została bardzo dobrze odebrana przez klubowiczów i wysoko oceniona na 5,5 i 5. Książka poruszyła młodzieńczą wyobraźnię. Klubowicze odnaleźli w niej wątek psychologiczno-obyczajowy, przeplatany dobrym humorem i sensacyjną akcją. Polecamy ją wszystkim, którzy mają zamiar po nią sięgnąć.

„Co zrobić, gdy ma się naście lat i wygodne, dostatnie życie w Warszawie, które nagle trzeba zamienić w nudną egzystencję na prowincji? Jak powiedzieć o tym starym kumplom i jak znaleźć przyjaciół w nowym miejscu? Jak wreszcie wyrzucić z głupiego serca tę Martę – najmądrzejszą, idealną, twardą, ale jakże kochaną dziewczynę?”
(AKAPIT Press)

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.