Oddział dla Dzieci WiMBP w Zielonej Górze

„Nie szukaj cyrklem i miarką,
nie wódź oczami za bodaj najmniejszą szparką -
trzynasta odkryje się pod palcami
tych, co z początku są tacy sami,
tylko do góry nogami.”

 

Z pokolenia na pokolenie rodzina Tomczaków odziedzicza pięknie rzeźbione biurko, które zawiera aż 13 skrytek. Do tej pory potomkom prapraprapradziadka Ksawerego udało się odnaleźć 12 schowków. Asia i Michałek – dzieci obecnego właściciela mebla – próbują na własną rękę odgadnąć tajemnicę biurka. Oczywiście, zawsze dzieje się to pod nieobecność taty, który zabrania zbliżania się do zabytku. Nasi klubowicze z ciekawością zapoznawali się z perypetiami dwójki detektywów, którzy oprócz odkrywania tajemnic chodzili do szkoły, wyjechali do dziadków na wieś i nawet wyreżyserowali przedstawienie! Znaczna część naszego spotkania była zatem poświęcona rozwiązywaniu zagadek, posługiwaniu się tajnymi szyframi, runami czy Alfabetem Morse'a. Bardzo szybko nasze zebranie dobiegło końca i trzeba było się już żegnać.
Na następnym DKK porozmawiamy o kulturze, zwyczajach i obyczajach Indii. Poznamy dziewczynkę imieniem Koli, która pomimo młodego wieku, zmuszona została wejść w całkiem dorosłe życie. 15 marca będziemy gościć Glorię Whelan i jej „Bezdomnego ptaka”. Serdecznie zapraszamy!
 796

11 lutego odbyło się w Oddziale dla Dzieci pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Organizacyjny charakter spotkania rozpoczęliśmy tradycyjnie – od podania naszych imion. Wyjaśnienie samej idei DKK okazało się już prawie niepotrzebne – piąto- i szóstoklasiści bardzo dużo sami zdołali się wcześniej o niej dowiedzieć. Na początek naszej znajomości młodym czytelnikom zaproponowaliśmy książkę Kaliny Jerzykowskiej i Wojciecha Karwackiego pt. „13 skrytka”. To właśnie ten tajemniczo brzmiący tytuł będziemy „rozpracowywać” na naszym kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 22 lutego o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy!

797 

Spotkaliśmy się w szerokim gronie, by omówić książkę autorstwa Mary Hooper „Amy na czacie”, pisarki tworzącej głównie dla młodzieży. Klubowicze krytykowali zachowanie nastoletniej bohaterki czatującej na czacie, której wydawało się, że została skrzywdzona przez swoje przyjaciółki. Szukała innych znajomych, poznała Zeda, który miał wobec niej niecne zamiary.


Prowadzono dyskusję bezpośrednio związaną z tematem przewodnim jakim jest w dzisiejszych czasach internet, jego zagrożenie dla młodych, często samotnych, ludzi. Dziewczyny podzieliły się swoimi doświadczeniami, wymieniały znane internetowe adresy. Każda z dziewcząt wyznała ile czasu spędza przy komputerze. Wypowiedzi młodych klubowiczów były mądre i bogate w swoje przeżycia związane z omawianą książką. Powieść oceniono jako dobrą.

Anna Kwapińska
bibliotekarz nadzorujacy DKK
przy Oddziale dla Dzieci WiMBP im. C. Norwida

W świątecznym nastroju, przy blasku świec, spotkałyśmy się, aby omówić dwie książki: „Posłuchaj mnie” Sarah Dessen i „Chcę żyć” Marliese Arold.
Naszym klubowiczkom spodobała sie powieść „Posłuchaj mnie”. Nastoletnia bohaterka, Annabel, przeżywa najtrudniejsze chwile w swoim życiu. Nikomu nie zwierza się ze swych kłopotów. Ma za sobą przykre przeżycia ze szkolnego balu. Wtedy to chłopak jej przyjaciółki próbował ją zgwałcić, a przyjaciółka kłamie i twierdzi, że to Annabel chciała go poderwać. Rodzice dziewczyny są zajęci drugą córką, która cierpi na anoreksję. Osamotniona nastolatka zauważa na swojej drodze kolegę ze szkoły, Owena, dla którego całym życiem jest muzyka. Chłopak powoli wprowadza naszą bohaterkę w świat muzyki oraz uświadamia jej, że prawda jest najważniejsza. I dzięki odwadze Annabel, ludzie będą chcieli ją wysłuchać.
Inną, głębszą tematykę, odnalazły klubowiczki w drugiej omawianej książce pt. „Chcę żyć” Marliese Arold. Powieść dotyczy problemów nastoletniej Nadine, dotkniętej HIV. Dziewczyna zaraziła się wirusem od swojej pierwszej miłości, Floriana. W powieści można odnaleźć odpowiedzi na pytania jak żyje Nadine i jaka rysuje się jej przyszłość.
Naszemu spotkaniu towarzyszył również plebiscyt na najlepszą książkę z omawianych w 2008 roku. Klubowiczki najwięcej głosów oddały na książkę „Chłopaki Anansiego” Niela Gaimana. Ich zdaniem to książka bardzo dobra literacko, ciekawie napisana. Powieść przenosi swoich bohaterów w świat fantastycznych istot, które jednocześnie funkcjonują w czasach współczesnych. Autor świetnie sobie z tym poradził. Nasze klubowiczki przeczytały również inne książki tego autora. Na drugim miejscu w rankingu znalazła sie książka „110 ulic” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk oraz „Atramentowe serce” Cornelii Funke.
Żegnaliśmy się w nastroju świątecznym wraz z serdecznymi życzeniami noworocznymi. Następne nasze spotkanie 16 stycznia.

 

Anna Kwapińska
bibliotekarz nadzorujący DKK
przy Oddziale dla Dzieci WiMBP im. C. Norwida
 
   798 799 800 801
Nowy rok i nowe książki kolejne spotkania przed nami. A za nami szereg spotkań ze zgraną grupą klubowiczów, która bardzo chętnie się spotyka w DKK przy Oddziale dla Dzieci. Nie tylko czytają i uczestniczą, ale również prywatnie wymieniają między sobą znane i lubiane książki.
Na naszym spotkaniu poznałyśmy polską autorkę Manuelę Kalicką, piszącą dla dorosłych i dla młodzieży.
„Tata one i ja” - współczesna ciepła opowieść, której akcja toczy się w Warszawie.
Powieść o dwóch siostrach, które opuszcza mama, a ojciec, znany muzyk rockowy, zmuszony jest podjąć sam trud ich wychowania. Problem trudny, jakim jest rozstanie i rozwód rodziców, w książce udaje się rozwiązać, uciekając się do poczucia humoru.
Klubowiczom książka bardzo się podobała, stwierdzili, że jest pełna ciepła, radosna, a zwariowane dowcipne dialogi łatwo czytać, bo dobrze się kończą.

Anna Kwapińska
koordynator DKK przy Oddziale dla Dzieci
WiMBP im. C. Norwida w zielonej Górze
 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.