Dnia 03.03.2010 r., o godzinie 15.30, w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Omawianą pozycją była książka p.t.: „Anna In w grobowcach świata” – O. Tokarczuk. W dyskusji uczestniczyło 9osób.

Olga Tokarczuk sięgnęła po sumeryjski mit o Inannie – mit sprzed czterech tysięcy lat. Mitologia ta jest dla nas dość trudna, ponieważ nieznana. Dlatego też książka jest trudna w odbiorze, wzbudza niepokój. Autorka potrafi wprowadzić do tekstu grozę, niepokój, autentyczną atmosferę podziemnego świata, w którym to akcja rozgrywa się.

Pomimo tego, że książka ta przedstawia czasy odległe, w umiejętny sposób przemyca problematykę współczesnego świata. Konfrontuje problemy przeszłości i współczesności. Jak się okazuje, niezależnie od czasu, ludzkość boryka się z tymi samymi bolączkami. Przyjaźń, miłość, dylematy moralne – będą człowiekowi towarzyszyły wiecznie.

Monika Frankowska
moderator przy DKK w Sulechowie

748 749  

 

7 października 2010 r., o godzinie 15.30, w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą pozycją była książka pt.: „Sercątko” – H. Miller. W dyskusji uczestniczyło 8 osób. Zdaniem klubowiczek, treść książki jest bardzo interesująca. Ukazuje ona tragiczne losy ich pokolenia. Postaci są mało przewidywalne – „nie wprost”.
Natomiast forma jest nie do przyjęcia przez większość osób, które książkę przeczytały. Czytanie wymaga ogromnego skupienia. Narracja jest dziwna. Trudno cokolwiek umieścić w czasie.
Zastanawiano się nad tym, za co autorka dostała nagrodę Nobla. Klubowiczki doszły do wniosku, że sukces książki to: nowoczesna współczesna forma, bardzo na czasie.
Z pewnością, jest to jedna z tych książek, po które Panie, nie sięgnęłyby, gdyby nie działalność klubu. Natomiast zachęcanie, do sięgania po zróżnicowaną literaturę, to zadanie Dyskusyjnych Klubów Książki. Jesteśmy im za to wdzięczni.
Monika Frankowska
moderator przy DKK w Sulechowie
5 maja 2010 r. o godzinie 16.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Omawianą pozycją była książka pt.: „Poranni Kochankowie” Patricka Poivre d’Arvor. W dyskusji uczestniczyło 9 osób.

To pozornie prosta historia o miłości, dwojga młodych ludzi - bardzo dojrzałej młodzieży. Są ciężko chorzy, z nikłą nadzieją na wyleczenie. Ona jest starsza i bardziej doświadczona przez życie, silniejsza psychicznie. Bardzo ekspansywnie podeszła do reszty życia, jaka jej pozostała. Postawiła na uciechy cielesne. Kiedy zaszła w ciążę, robiono wszystko, aby przedłużyć jej życie, a tym samym, uratować dziecko.

Po śmierci dziewczyny – on postanawia być taki jak ona. Z czasem jednak uświadamia sobie, że tylko poniża siebie. Zdradza ostatecznie, swemu synowi, kim była jego matka i popełnia samobójstwo. Nie było to idealne rozwiązanie – syn miał mu za złe, że go zostawił.
Motto, które towarzyszy całej historii, brzmi: „Żyj tak, abyś umierając, niczego nie żałował”.



Monika Frankowska
Moderator przy DKK w Sulechowie
2 czerwca 2010 r., o godzinie 15.30, w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą pozycją była książka pt.: „Alabama Song” – Gillesa Leroya. W dyskusji uczestniczyło 7 osób.

Narratorką opowieści jest Zelda Sayre, córka Sędziego z Montgomery w Alabamie. Dziewczyna Południa, kontrowersyjna, lubiąca zabawę, mężczyzn i alkohol - żona Scotta Fitzgeralda, bohaterka jego powieści, kochanka wielu innych mężczyzn.
Zelda wspomina lata młodości, barwny świat klubów, czas małżeństwa, jej upadku. Rola żony pisarza nie wystarcza jej, lubi budzić zgorszenie ludzi.
Zelda, odsunięta przez rodzinę, przez życie, zmarła w płonącym szpitalu psychiatrycznym.

Jej biografia to świadectwo czasów minionych, to historia samotnej kobiety, tęskniącej za akceptacją i miłością.
Łącząc elementy biografii i fikcji literackiej, Gilles Leroy stworzył swoją wielką „powieść amerykańską” z intrygującą bohaterką.


Monika Frankowska
moderator przy DKK w Sulechowie

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.