760Marcowe spotkanie DKK odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Pierwszy powiew wiosny, tchnął w dyskusję o książce - nowe życie. Tym razem była to „Oskarżona: Wiera Gran” – Agaty Tuszyńskiej.
Książka ta traktuje o wielu rzeczach: o mechanizmach społecznych, o wykluczeniu, o funkcjonowaniu ludzkiej pamięci i wielu innych. Bezpośrednio opowiada historię żydowskiej śpiewaczki oskarżonej o kolaborację.
Jest to książka o irracjonalnej potędze losu i słabości tych, którzy się z nim zmagają.
Wiera Gran – oskarżana wielokrotnie, formalnie i nieformalnie żyła do końca z piętnem winnej. Nigdy nie tłumaczyła się, a tym samym nie przyjmowała postawy obronnej. Być może nie miała na to siły, poddała się wobec tak wielkiej siły oskarżycieli.
Dla zwolenników pozostanie ona na zawsze osobą szlachetną, która poświeciła się dla drugiego człowieka. Dla przeciwników – egoistką, ukierunkowaną na własne potrzeby.
Okoliczności wojny oraz specyfika środowiska artystycznego – w jakim piosenkarka poruszała się sprawiają, iż ocena tej postaci niewątpliwie nie należy do łatwych.

76115 września 2012r. w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Literacki Młodych „O Wachlarz Wilhelminy”.
W tym dniu w Czytelni dla Dorosłych w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowano spotkanie autorskie z Mirosławą Pajewską, poetką autorką zbiorów wierszy „Krwiobieg”2004 „Styksmat 2006, które prowadził dziennikarz Radia Zachód Czesław Markiewicz. Uczestnikami spotkania były Klubowiczki DKK, młodzież pisząca wiersze i prozę, laureaci nagrodzeni w konkursie „O Wachlarz Wilhelminy” oraz młodzież biorąca udział w „Turnieju jednego wiersza”. Autorka przybliżyła czytelnikom swoją poezję, opowiadała o procesie twórczym i na życzenie klubowiczek zinterpretowała swoje trudne w odbiorze wiersze. Na pamiątkę spotkania podpisywała swój najnowszy tomik wierszy „Transfuzje” wydany w Instytucie Mikołów.

 

 762 763

764„Poczekajka”, „Zachcianek”, „Zmyślona” to tytuły trzech powieści napisanych przez Katarzynę Michalak, które omawiały Klubowiczki DKK na spotkaniach w dniach 10.10.2012, 21.11.2012 oraz 5.12.2012r. wysnuły następujące wnioski:
Autorka ma bardzo ciekawą drogę życiową. Z wykształcenia lekarz weterynarii, pisarka powieści, scenariuszy i felietonów oraz kompozytor piosenek, grafik komputerowych i producent teledysków jest o całe wieki młodsza od klubowiczek, a osiągnęła tak dużo w swoim życiu.
Jest to wybitnie współczesna powieść dla młodzieży, świadczą o tym młodzieżowe wulgaryzmy, z którymi spotykamy się na ulicy gdy mijamy młodzież np. „Jance odpieprzyło”, „omotać laskę” itp. Mimo tego książkę czyta się lepiej niż powieści niektórych polskich pisarek.
Książka zawiera ładne fragmenty gdy autorka pisze o swojej pracy w ZOO wśród niebezpiecznych zwierząt w bardzo trudnych warunkach.
Jeżeli książka ma pokazać, że warto marzyć i mieć cel to spełnia swoją rolę. Zawsze warto mieć marzenia i dążyć do nich. Nie należy z nich rezygnować. Człowiek pozbawiony marzeń ma depresję, nie rozwija się, tkwi w stagnacji.
Opinie klubowiczek na temat powieści były bardzo podzielone, jednak wszystkie panie stwierdziły, że bardzo ważne jest dążenie do znalezienia dla siebie idealnego, idyllicznego zakątka.

Jolanta Grefling
76530 stycznia 2013r. na spotkaniu DKK w sulechowskiej bibliotece Klubowiczki omawiały „Ślady na piasku” Ewy Krystyny Hoffman-Jędruch.
To saga kresowej rodziny, którą warto przeczytać i na pewno pozostanie w pamięci. Napisana w formie pamiętnika, przedstawia wydarzenia historyczne widziane oczami dziecka, przeplatane wspomnieniami dorosłych. Książka pięknie wydana, wzbogacona fotografiami ukazuje dzieje rodziny, która we wrześniu 1939r. została rozdzielona. Ojciec autorki ginie w Katyniu, matka zostaje wywieziona do obozu pracy w Kazachstanie, a w Polsce pod okupacją sowiecką pozostaje dziecko. Wspomnienia udokumentowane bardzo pięknym językiem przez osobę, która wiele lat przebywała za granicą. Autorka opisuje fakty ale nie komentuje ich. Przedstawiona historia może być porównywana z dziejami niejednej polskiej rodziny. Wiele wątków napawa czytelnika dumą. Jest to piękna lekcja patriotyzmu i umiłowania ojczyzny. Szacunek wzbudza siła charakteru bohaterów oraz ogromna więź tej rodziny. Jest to literatura godna polecenia.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.