766„PIERWSZE DAMY II RZECZPOSPOLITEJ” Kamila Janickiego
to pięknie napisana książka, którą na spotkaniu 13 lutego 2013r. omawiały Klubowiczki. Jest to historia trzech prezydentowych: Marii Wojciechowskiej, Michaliny Mościckiej i Marii Mościckiej. Te trzy różne charakterologicznie kobiety były pierwszymi w polskiej historii prezydentowymi w okresie kiedy Polska próbowała podźwignąć się po latach zaborów i odbudować swoją państwowość, jednocześnie cały czas trwając w walkach z bolszewikami. To na ich barkach spoczywało zadanie stworzenia wizerunku pierwszych dam. Wszystkie trzy wywoływały skandale, budziły podziw, cicho stały u boku mężów, miały wpływ na politykę. To one uosabiały magię, czar i elegancję. Historia narzuciła im bardzo trudne zadanie. Próbowały sprostać oczekiwaniom i wymaganiom, nie miały na kim się wzorować, a jednak zapisały się w historii. Książkę czyta się bardzo dobrze, zawiera wiele informacji i wskazówek dla kobiet, a fotografie wzbogacają treść książki.

767„Chopin i George Sand” Mieczysława Tomaszewskiego to książka, którą omawiano w sulechowskiej książnicy. Przy dźwiękach muzyki Chopina klubowiczki dyskutowały na temat najsłynniejszego romansu XIX wieku.
Dla Chopina była to miłość jego życia, a dla George Sand związek nieporównywalny z żadnym z pozostałych. Była ona zbyt wierna sobie  by dochować wierności mężczyźnie. To feministka kreująca własne ja. Mówiła, że Chopin jest jej jedyną miłością, a swoją niewierność tłumaczyła słowami „bywa taka niewierność, która nie niszczy miłości”. Fryderyk Chopin był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, często nazywany poetą fortepianu. Okres przed rozstaniem z George Sand, a także po rozstaniu oraz pogłębiająca się choroba odcisnęły głębokie piętno na twórczości i życiu towarzyskim Chopina. Powstały wówczas jego najpiękniejsze nokturny  i mazurki. Po rozstaniu z George Sand popadł w głębokie przygnębienie, które na pewno przyśpieszyło jego śmierć.

 768

7699 maja na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki Bibliotekę Publiczną Gminy Sulechów odwiedziła znana i lubiana dziennikarka, satyryk i autorka tekstów Maria Czubaszek. Ze względu na bardzo duże zainteresowanie czytelników, miejsce spotkania zostało przeniesione do Sali widowiskowej
w Zborze. Spotkanie promowało książkę napisaną wspólnie z Arturem Andrusem pt. „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”. Pani Maria z dużym dystansem do siebie w humorystyczny sposób opowiadała o swoim życiu osobistym, postaciach ze środowiska mediów – aktorach, politykach, kabareciarzach. Swoją opowieścią zjednała sobie wszystkich słuchaczy na Sali. Kto chciał pozostać w klimacie spotkania mógł zakupić książkę i uzyskać dedykację od autorki. Nie zabrakło też pamiątkowych fotografii.

770Październikowe spotkanie DKK w Sulechowie skupiło się wokół książki pt.: „Podróżniczki. W gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy”. Jej autor – Wolf Kielich – przybliżył nam sylwetki niezwykłych kobiet, które w trudnych dla swej płci czasach (XIX w.), zdobywały górskie szczyty i mieszkały wśród tubylców. 
Autor opisuje swoje bohaterki całościowo. Zaczyna od ich pochodzenia, rodziny, majętności, powodów dla których chciały podróżować, by później przedstawić cel wyprawy, jaki sobie postawiły oraz opisać ich drogę do jego realizacji. Drogę często trudną, pełną przeszkód i niespodzianek, bohaterki niejednokrotnie musiały zawracać i rozpoczynać przygotowania do wyprawy od nowa. Miały do pokonania nie tylko niewygody związane z podróżą, ale również stojące im na drodze konwenanse i stereotypy, które bywały trudniejsze do przeskoczenia niż organizacja wyprawy i związana z tym skomplikowana logistyka.
Choć podróżniczkami kierowały różne intencje – ich ekspedycje miały charakter niezwykle humanitarny – pozbawione agresji, nastawione na poznanie i zrozumienie miejscowej ludności. 
Książka Kielicha to doskonała opowieść o pionierkach podróży, które w znaczący sposób przyczyniły się do poznania nowych kultur, nowych gatunków zwierząt i roślin, a tym samym do rozwoju nauki. Pięknie napisana i opracowana, godna polecenia nie tylko miłośnikom historii i podróżowania.
Klubowiczki były zachwycone książką, pomimo tego, iż nie należała ona, ich zdaniem, do najłatwiejszych w czytaniu, z powodu mnogości szczegółów oraz nazw własnych. Ich zdaniem, czytać należy ją, z pochyloną głową.

Monika Więcławska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.