marzyciel18 lutego, w naszej Bibliotece, odbyło się już drugie tego roku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
"Marzyciel" Iana McEwana, tylko pozornie nie wywołał zainteresowania u Czytelniczek. Podział w opiniach sprawił, że dyskusja nabrała rumieńców i w taki oto sposób, z pozornie nieatrakcyjnej, dla dorosłego czytelnika historii, wyłuskały się proste prawdy, które sprowokowały do głębszych przemyśleń.
Balansowanie na granicy jawy i snu oraz niejednoznaczność to główne cechy tej powieści. "Jeśli życie jest snem, to śmierć jest momentem, gdy człowiek się budzi. To tak proste, że musi być prawdziwe. Umierasz, sen się kończy, budzisz się. To właśnie mieli na myśli ludzie, mówiąc, że idzie się do nieba. Zupełnie jak przebudzenie".
To również dyskretny przewodnik po świecie empatii, który przypomina o tym, że czasem trzeba wejść w skórę drugiej osoby i spojrzeć na świat jej oczami, aby ją zrozumieć. Jest to również książka mówiąca o tym, że w każdym z nas jest trochę z dziecka, które ma marzenia i fantazję, z których nie należy rezygnować.

celińskaPaździernikowe spotkanie DKK poświęciliśmy niezwykle barwnej postaci – cenionej przez wielu aktorce – Stanisławie Celińskiej.
Biografia ukazała nam Jej postać nie tylko jako wspaniałą artystkę, ale przede wszystkim jako mocną, nieugiętą kobietę, która rzeczywiście wiele w życiu przeszła, pokonała nałogi, zwyciężyła ciężką chorobę.
Celińska nie boi się ludzkich opinii ani krytyki. Przy tym jej dowcip i swobodne podejście do samej siebie są absolutnie wyjątkowe.
Lektura książki to niezwykła podróż - przez historię, ale także w świat teatru, pełen wielkich nazwisk. To także świadectwo ludzkiej siły i niezłomności, zdolnego się podnieść w każdej sytuacji.
Stanisława Celińska jest jedną z jaśniejszych gwiazd w polskim aktorstwie powojennym więc „milczenie o niej byłoby nietaktem".

Monika Więcławska

szyborskaMajowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w wyjątkowej atmosferze, gdyż wkomponowało się w Tydzień Bibliotek – program promowania czytelnictwa i bibliotek, któremu w tym roku towarzyszyło hasło "Czytanie łączy pokolenia".
Książkę „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej" - autorstwa Anny Bikont i Joanny Szczesnej trudno zaliczyć do biografii aktualnie wiodących prym na polskim rynku wydawniczym. Ta książka nie demaskuje w sposób brutalny jej bohaterki, a raczej dyskretnie Ją odsłania. Tak więc obok dat, powiązań rodzinnych, opisu miłości i pasji poetki, znalazło się także miejsce na fragmenty jej twórczości. Sama Szymborska twierdziła: "Jestem bardzo staroświecką osobą, która ma hamulce i opory przed opowiadaniem o sobie. A może przeciwnie, może ja jestem awangardowa, może w następnej epoce minie moda na publicznie odsłanianie się".
Powstała zatem udana biografia, uformowana z wypowiedzi bliższych i dalszych przyjaciół,
poukładana z cytatów jej prac, wyciągów z prasy oraz informacji zdobytych od niej samej. Ukazała nam postać noblistki, o bardzo pogodnym usposobieniu z dużym poczuciem humoru. Tuż po otrzymaniu Nagrody Nobla czuła się tak zmęczona zainteresowaniem mediów, że wysłała oświadczenie dla Polskiej Agencji Prasowej: "Jak wszyscy moi znakomici poprzednicy, również i ja nie mam wprawy w odbieraniu Nagrody Nobla, dlatego do radości, spowodowanej tak wysokim wyróżnieniem dołącza się i zakłopotanie (...)".

Monika Więcławska

3 filiżanki„Trzy filiżanki herbaty", którą napisali Greg Mortenson i David Olivier Relin to reportaż, który był lekturą podczas lutowego spotkania DKK.
Relin, który jest dziennikarzem zdecydował się opisać w nim historię działań humanitarnych
Mortensona, który pomagał zainicjowa budowanie szkół w rejonie Pakistanu i Afganistanu. Książka poza ukazaniem tego przedsiewzięcia, opisuje również ciekawą kulturę i zwyczaje
Pakistańczyków. To obraz tamtejszego społeczeństwa - jego blasków i cieni oraz życia w harmoniii z naturą.

Monika Więcławska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.