wakacje19 czerwca w ramach DKK dla dzieci czytaliśmy i omawialiśmy „Wakacje Emilki” autorstwa Joanny Klugmann.
Emilce i Julii dwóm siedmiolatkom, które wraz ze swoimi mamami spędzały lato nad ciepłym morzem niełatwo było się poznać. Gdy jedna się rozpakowywała, druga już spacerowała po morskim brzegu.
Gdy ta wróciła na kolację, tamta znów poszła na spacer…
A obydwie tak bardzo chciały znaleźć na wakacjach koleżankę. Bo przecież razem można zbierać muszle i bawić się w rozbitków. Można budować zamki z piasku, uczyć się pływać i podziwiać foki. Można też szukać skarbów na strychu i nawet zaprzyjaźnić z najprawdziwszym delfinem…
Bo wakacje mogą być naprawdę udane!
Wakacje Emilki to pełna słońca, radosna opowieść o dziewczęcej przyjaźni i spełnionych marzeniach.
Na zakończenie spotkania przedszkolaki wykonały kolorowe rybki z papierowych talerzyków.

wakacje2

zawody„Różni ludzie, różne zawody” pod takim hasłem odbyły się 4.10.2017 r.  zajęcia Dyskusyjnego Klubu Książki z uczniami z klasy III a  ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach. W trakcie spotkania dzieci wysłuchały opowiadania „Ryk smoka” Zofii Staneckiej. Rozmawialiśmy o ludziach najróżniejszych profesji. Dzieci opowiadały, kim chciałyby być, kiedy dorosną. Później za pomocą gestów i mimiki przedstawiały różne zawody. Wyszukiwały przedmioty, które ukryte były w obrazku. Na zakończenie naszych zajęć miały za zadanie narysować zawód, który mógłby pojawić się na świecie za 50 lat i wymyśleć jego nazwę. Ciekawie, kreatywnie i z humorem – tak można by najkrócej podsumować nasze spotkanie.

Kto czyta książki żyje podwójnie

reudnickaW ramach Dyskusyjnego Klubu Książki 29 listopada gościliśmy na spotkaniu autorskim Olgę Rudnicką, nowy talent w literaturze kobiecej. Autorka zadebiutowała w 2008 roku powieścią „Martwe jezioro” w wieku 19 lat. Sporą popularność zyskała dzięki powieści „Cichy wielbiciel”,  w której jako pierwsza w Polsce podjęła problem stalkingu, czyli uporczywego nękania drugiej osoby. Zapytana dlaczego akurat kryminały odpowiedziała, że już od dzieciństwa czytała horrory  i thrillery. Miewała także wywołujące dreszcze sny, które najpierw tylko spisywała, później ubarwiała i tworzyła na ich podstawie krótkie opowiadania, aż wreszcie powstała jej pierwsza powieść. Twierdzi, że gdy tworzy, przenosi się w świat swojej wyobraźni. Dzięki pisaniu może odpocząć od rzeczywistości. Olga Rudnicka podczas środowego spotkania opowiedziała między innymi o tym, co ją inspiruje, jak wydanie pierwszej powieści wpłynęło na jej życie oraz zdradziła, że niedługo ukarze się jej kolejna, 16 książka.

elfW ramach grudniowego  DKK spotkaliśmy się z dziećmi na czytaniu książki Annie Ingle „Gwiazdka małego elfa”.

Uczestnicy poznali świąteczne perypetie Elwina - bohatera opowiadania, dowiedziały się jak Święta Bożego Narodzenia spędzają ich rówieśnicy w innych krajach, gdzie mieszka Mikołaj, kto pomaga mu w pracowitym przedświątecznym okresie i jak nazywa się ulubiony renifer Mikołaja.

Spotkanie było okazją do złożenia sobie bożonarodzeniowych życzeń.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.