króliki13 grudnia na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych omawiano książkę „Czesałam ciepłe króliki”. Książka jest zapisem rozmowy Dariusza Zaborka z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską. To rozmowa o fenomenalnym optymizmie, w każdych warunkach, także w obozie koncentracyjnym.  O tym, że człowiek umie przetrwać bardzo wiele i że do końca może pozostać młody.


Alicja Gawlikowska-Świerczyńska - lekarka, była więźniarka obozu w Ravensbrück, w wieku dziewięćdziesięciu dwóch lat opowiada o swoim życiu. To niezwykły dokument, a zarazem porywająca opowieść o życiu kobiety silnej, odważnej i niezależnej.  Książka przesiąknięta jest optymizmem, wiarą w człowieka i w to, że nawet zło, które nierzadko nas w życiu spotyka, można nie tyle oswoić czy polubić,  co w jakimś sensie zaakceptować. Można żyć z nim, nie załamywać rąk  i wiedzieć, że los prędzej czy później musi się odmienić.

Uczestniczki spotkania były zafascynowane książką, podziwiały bohaterkę, że mimo tak dramatycznych przeżyć potrafiła zachować zimną krew, pogodę i hart ducha.

terror331 stycznia 2018 roku w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w ramach którego mieliśmy zaszczyt gościć Pana Przemysława Piotrowskiego, autora książki pt. „Terror” z serii „Radykalni”. Przedstawia ona historię bardzo kontrowersyjną, w której pierwsze skrzypce gra nienawiść. Dużo w niej o Islamie, religii oraz radykalnych poglądach ISIS  i dżihadzie. Zielonogórzanin - doświadczony podróżnik stworzył wizję Europy wybiegając w przyszłość do 2023 roku. Czytelnicy jednogłośnie stwierdzili, iż jest to świetna książka, wstrząsająca, a zarazem bardzo ciekawa. Z niecierpliwością czekamy na kolejną część tej opowieści. Mamy nadzieję,że wizja autora będzie tylko zapisana na kartach powieści i nigdy nie wydarzy się naprawdę.

 terror2  yerror

królewnaSpotkaniem 25.01.2018 r. rozpoczęliśmy nowy rok kalendarzowy w Dyskusyjnym Klubie Książki dla Dzieci. Naszą lekturą była książka Janusza Wilczyńskiego pt. „O królewnie, która chciała jeździć koparką”. Uznaliśmy, że lektura jest świetna, w zabawny i ciekawy sposób wyjaśnia jak realizować marzenia. Nieważne, że czasami realizacja marzeń jest bardzo trudna, najważniejsze by mieć  marzenia i starać się by stawały się one realnymi. Kiedy omówiliśmy treść książki zaczęliśmy dzielić się swoimi marzeniami rysując je lub tworząc pantomimę. Chętna osoba rysowała lub pokazywała ruchami i gestami swoje marzenia a inni je odgadywali. Zabawa była przednia, śmiechu na sali nie brakowało.     

pulchna1 marca odbyło się drugie spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem poświęciliśmy je Lence, bohaterce książki Katalin Szegedi „Lenka”. Lenka to pulchna dziewczynka, która uwielbia rysować. Bardzo chciałaby mieć przyjaciół, ale dzieci ją odrzucają bo jest gruba. Udaje jej się jednak znaleźć przyjaciela, kolegę, który polubił ją taką jaką jest. Lektura cudowna, wciągająca, ciekawa, wspaniała, dla każdego....

Na spotkaniu klubu rozmawialiśmy o otwartości i akceptacji. Już wiemy, że nie liczy się to jak ktoś wygląda, liczy się jakim on jest człowiekiem.

Druga część spotkania klubu to zabawa, w której uczestnikami były nasze panie z przedszkola. Siedziały one do siebie odwrócone plecami, Pani Bożenka trzymała kartkę z obrazkiem w dłoniach i słowami opisywała pani Martynce to co obrazek przedstawia. Druga pani musiała narysować to o czym mówiła pani z obrazkiem. Kopia wcale a wcale nie przypominała oryginału a śmiechu było po pas i zabawa przednia.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.