gołebiowski6 lutego w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych po raz drugi mieliśmy zaszczyt gościć Pana Grzegorz Gołębiowskiego, profesor nadzwyczajny, doktor habilitowany nauk ekonomicznych i wykładowca akademicki, autor książek „Dziedzictwo” i „Cień przeszłości”. Spotkanie moderował Pan Roman Czarnecki.

Pan Grzegorz swoją pasję do kryminałów oraz zainteresowanie historią przemienił w pisarstwo. „Dziedzictwo” to cenna lektura zarówno dla miłośników genealogii, jak i poszukiwaczy przygód oraz historii z nutką kryminalną w tle. Jest częściowo kontynuacją losów Adama Floriańskiego – pełnego pasji genealoga, którego czytelnicy mieli okazję poznać już w powieści „Cień przeszłości”. Jednak historia opisana na łamach tej książki stanowi odrębną całość i można ją czytać w oderwaniu od pierwszej części. Słuchacze byli bardzo zadowoleni ze spotkania twierdząc iż Pan Grzegorz wniósł przyjazną atmosferę, twierdząc iż czuję się u nas jak w domu. Z niecierpliwością czekamy na kolejną cześć książki, nad którą, jak się dowiedzieliśmy, autor pracuje. Na zakończenie spotkania czytelnicy mieli możliwość zakupienia książek z dedykacją autora.

pajdosz20 marca w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy na spotkaniu autorskim Panią Bożenę Pajdosz. Pisarka z zawodu jest inżynierem ochrony środowiska. Od kilkunastu lat mieszka w urokliwej wsi Jakubów, w województwie dolnośląskim, dokąd uciekła z mężem i synem. Zadebiutowała w 2014 roku zbiorem opowiadań Pisane nocą.

Puch Niemarny jest o tym jak trudno być kobietą i jak jeszcze trudniej być z kobietą,. Ksiązką jest jej pierwszą powieścią rozpoczynającą cykl Wymyśliłam Cię. Pierwsze teksty powstały z potrzeby serca po stracie męża. Jak sama opowiadała wstała w nocy i pod wpływem emocji pisała pierwsze teksty na kartonie. Wtedy odkryła, że chyba umie pisać i że sprawia jej to przyjemność i w pewnym sensie ulgę. Każdy drobny zachwyt i każda ploteczka stawały się pomysłem na nowy tekst. Lekkość pióra zawdzięcza w dużej mierze znakomitemu winu, które produkuje jej syn. Mawia, że ten trunek otwiera wszystkie drzwi w jej głowie.
Jej marzeniem jest móc poświecić całą siebie pisaniu, winiarstwu i wnukom,  na które niecierpliwie czeka. Po spotkaniu można było nabyć książki z pamiątkowym wpisem autorki.

makosa10 kwietnia w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki biblioteka gościła Zofię Mąkosę laureatkę Lubuskiego Wawrzyna Literackiego 2017r. Autorka promowała drugi tom cyklu Wedyjska winnica, który jest kontynuacją Cierpkich gron. Winne miasto to książka o straconych złudzeniach na Ziemiach Odzyskanych. Powieść ma dwie główne bohaterki, Matyldę Neumann z Cierpkich gron i Zieloną Górę z lat 1945 -1947.Okaleczona wojną córka głównej bohaterki Matylda przeżywa zimową ucieczkę z rodzinnej wsi i trafia do Grinbergu kobieta próbuje odnaleźć się w nowej, powojennej rzeczywistości. W Książce ukazany jest dramat człowieka w czasach wojny i konfliktów, gdzie nie wiadomo kto jest wrogiem, a kto przyjacielem, komu zaufać , a komu nie. Atutem powieści są fragmenty poświęcone winiarskim tradycjom i uprawie winnic Zielonej Góry. Uczestnicy spotkania z zainteresowaniem wysłuchali autorki, która w bardzo interesujący sposób opowiedziała o Historii Obcych w naszych domach i okolicznościach w jakich powstała książka.

W trakcie spotkania uczestnicy zadawali wiele pytań oraz mieli możliwość zakupienia książki z dedykacją i autografem Pani Zofii.

karpinskaW dniu 14 maja 2019 r. gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej Gminy Sulechów była Anna Karpińska, autorka powieści dla kobiet. Członkowie sulechowskiego Dyskusyjnego Klubu Książki oraz miłośnicy literatury pięknej mieli możliwość bezpośredniego spotkania i rozmowy z autorką książek m.in. „Chorwacka przystań”, „Przysługa”, „Sakrament niedoskonały” oraz cyklu Księgarni pod Flisakiem. Anna Karpińska opowiedziała o swoich książkach, pracy twórczej i swoim życiu. Przybliżyła nam postacie bohaterów książkowych, walkę z problemami codziennego życia. W szczególności uczestników spotkania interesowała książka „Przekonaj mnie, że to Ty”, której akcja dzieje się
w Krynicy Morskiej. Autorka wyczerpująco odpowiadała na pytania dotyczące tej lektury. Książki autorki wciągają, ponieważ są dynamiczne, dużo się w nich dzieje, i dobrze się kończą. Bohaterowie jej książek są silni, waleczni, nie poddają się i dążą do rozwiązania problemu jaki zesłał im los. Odnieśliśmy wrażenie, że autorka posiada te same cechy charakteru. Na pamiątkę spotkania każdy uczestnik mógł nabyć książkę Anny Karpińskiej z dedykacją.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.