Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów

1 118 października 2021 r. w Centrum Usług Socjalnych w Sulechowie odbyło się spotkanie autorskie z Rolandem Hellmannem – fotografem, poetą, autorem wielu książek, który wydał ostatnio tomik poezji „Myśli.” “Myśli” to najnowszy tomik wierszy Rolanda Hellmanna, mieszkańca zielonogórskiego Zatonia. Autor, bardziej znany jako miłośnik dobrej fotografii, prezentował swoją twórczość poetycką na spotkaniu z seniorami w Sulechowie. Nie zabrakło interpretacji wierszy poety w wykonaniu Anny Baranowskiej i Zofii Żygadło – członkiń Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy sulechowskiej bibliotece (słuchaczek UTW). Całość dopełnia oczywiście wystawa fotografii, która będzie prezentowana w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów do 10 listopada 2021 r. Zdjęcia są uniwersalne i czytelne dla każdego, bez względu na język, którym się posługujemy. Wystawa jest zatytułowana „Człowiek”, tak jak jeden z wierszy tomiku Gedanken/Myśli.

6 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Omawialiśmy książkę sulechowiankiMonikiSuder„Grzesznicy się nie rumienią” to debiutanckie opowiadanie kryminalne z nutką romansu. Akcja toczy się w naszym regionie. Opowiada historię młodej kobiety, która uczestniczyła w tajemniczym wypadku. Książka trafiła do sprzedaży dzięki zbiórce pieniędzy przeprowadzonej za pośrednictwem Internetu. Użytkownicy sieci mogli przeczytać fragmenty opowiadania i zadecydować, czy chcą wspomóc autora w dokończeniu dzieła. Książka ma trochę ponad 100 stron, czyta się ją szybko i przyjemnie. Jest poręczna i mieści się w damskiej torebce.

2 18 września w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów Pana Eugeniusza Kurzawę znanego w regionie poetę, redaktora, dziennikarza i regionalistę. Autor promował swoją najnowszą książkę pt „Spis treści 66 postaci, które …”. Kurzawa w swojej książce opisuje niezwykłe spotkania z niezwykłymi ludźmi. Na liście są m.in. Ryszard Kapuściński, Jerzy Urban, Jerzy Waldorff, Aleksander Kwaśniewski, Wojciech Jaruzelski czy Ingvar Kamprad oraz wielu innych. Jak podkreśla autor były to spotkania wielorazowe lub tylko epizody. Książka powstała w tym niezwykle trudnym czasie czyli pandemii, gdzie autor został sam ze swoimi myślami i zapiskami, spacerując po ogrodzie zbierał myśli i pisał. Na spotkaniu była też możliwość zakupienia tomików i książek autora i otrzymanie dedykacji z autografem z czego uczestnicy chętnie korzystali.

15 stycznia w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy z klubowiczami książkę Jodie Picoult „W imię miłości”. Autorka pisze od najmłodszych lat i ma na swoim koncie 20 powieści. Za całokształt twórczości literackiej została w 2003 roku uhonorowana nagrodą New England Book. Niektóre z jej książek doczekały się ekranizacji. Pani Picoult opowiada nam
o Ninie Frost i jej rodzinie, która pracuje jako zastępca prokuratora. Prowadzi głównie postępowania w najtrudniejszych sprawach, które dotyczą przemocy wobec dzieci. Pewnego dnia jej życie wywraca się do góry nogami, gdy odkrywa z mężem, iż jej syn padł ofiarą molestowania. Powieść jest podzielona na trzy części.
W pierwszej dowiadujemy się o koszmarze Nathaniela. Część druga to studium zachowań poszczególnych członków oraz ostatnia, która mówi o tym czy sprawiedliwości stanie się zadość. Wszystkie uczestniczki stwierdziły jednogłośnie, iż sięgną po kolejne książki Jodie Picoult.
19 lutego w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy Panią Elżbietę Ciporę, która zadebiutowała tomikiem wierszy pt. „Moja Tekstura”. Spotkanie moderowała Pani Anna Zwiachel. Jest ona autorką grafik, które stanowią nie tylko tło wierszy, lecz idealnie zgraną część utworu . Na spotkanie przybyli uczestnicy klubu, a także czytelnicy biblioteki. Tematyka wierszy jest bardzo szeroka. Jest to zdecydowanie poezja współczesna. Autorka pisze o człowieczeństwie, kobiecości, męskości. O spotkaniach człowieka z człowiekiem oraz w dużej mierze o kobietach autentycznych, spracowanych, zanurzonych w swych codziennościach, radościach i tęsknotach. W niewielkim tomiku znajdziemy czterdzieści dwa wiersze zwarte pełne uczuć i nadziei. Pani Elżbieta w swojej szufladzie ma jeszcze wiele wierszy, które jak zapowiedziała na pewno wyda, a my czekamy na ciąg dalszy.

15 września 2020 roku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie z Panią Zofią Mąkosą laureatką Lubuskiego Wawrzyna Literackiego 2017r. Autorkę gościliśmy poraz trzeci, ze względu na tak liczne zainteresowanie przenieśliśmy spotkanie do kawiarni „Delicjusz” w sulechowskim Zborze. Pani Zofia promowała trzeci tom cyklu Wedyjska winnica pt. ”Dolina nadziei” jest to ostatni tom, który jest kontynuacją losów Matyldy, Ewy i Emila. Tym razem akcja dzieje się w 1948 roku w powojennych Niemczech,
a dokładniej w Neuruppin w Brandenburgi. To tam wyjeżdża boleśnie doświadczona Matylda. Opuszcza Polskę, opuszcza Zieloną Górę, zrezygnuje z walki o ukochanego Kazika. Trzeci tom tak jak poprzednie powieści są świetnymi książkami, ale również ponadczasowym świadectwem ludzkich emocji. Uczestnicy spotkanie z zainteresowaniem wysłuchali autorki zadawali mnóstwo pytań, a miłośnicy powieści Pani Mąkosy mogli już zakupić najnowszą powieść pt.”Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny”. W zbiorze znalazło się jej opowiadanie obok tam znanych nazwisk: Agnieszka Janiszewska, Joanna Jax ,Jolanta Maria Kaleta, Agnieszka Olejnik i Maria Paszyńska.

24 września w ramach Dyskusyjnego Klubu książki gościliśmy w Bibliotece Publicznej gminy Sulechów Panią Tanye Valko autorkę „Arabskiej sagi” oraz „Azjatyckiej sagi”. Świat arabski i jego kultura od lat intrygują i budzą ciekawość, nie zawsze z właściwych powodów. Nie dziwi jednak fakt, że książki takie jak te cieszą się dużym zainteresowaniem i przyciągnęły na spotkanie wiele czytelników. Valko wiele lat mieszkała w Libii, Arabi Saudyjskiei
i Dżakarcie. Autorka swoje opowieści opierała na prawdziwych wydarzeniach, ludzkich dramatach, których była świadkiem, zasłyszanych opowieściac i historiach o których donosiły media. Uczestnicy spotkania nie mogli się rozstać z autorką. Czekają na kolejne powieści autorki.

sulechow

dkkkk

zofia

29 listopada w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy Hannę Kowalewska, autorkę bestsellerowego cyklu o Zawrociu. Jej powieść "Julita i huśtawki" została uznana za Książkę Roku przez magazyn literacki "Książki". Wydała również kilka tomików wierszy, zbiór opowiadań i dwie powieści
dla młodzieży. Wszystkie klubowiczki polubiły bardzo postać Matyldy, ten siedmiotomowy cykl przypadł najbardziej do gustu uczestniczkom klubu. Główna bohaterka powieści odziedziczyła Zawrocie po śmierci babki Aleksandry. Dlaczego właśnie ona, skoro staruszka nawet nie utrzymywała kontaktów ze swoją córka Krystyną, matką Matyldy, a wnuczkę widziała tylko raz w życiu? Fakt jest faktem Zawrocie jest w rękach dziewczyny, która szybko rozpoczyna buszowanie po kątach. Natrafia przy tej okazji na pamiętnik pisany przez jej dziadka, a po jego śmierci kontynuowany przez babkę. Kobieta nie znajduje w nim odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Wręcz przeciwnie lektura zapisków dostarczy jej jeszcze więcej zagadek, które w każdym tomie rozwiązuje. Hanna Kowalewska kazała czekać swoim czytelnikom na dalsze przygody Matyldy 5 lat, ale było warto. Jak sama przyznała, bardzo długo pracuje nad tym, by ten tekst tak wyglądał. Wygładza zdania, poprawia konstrukcje. Po tych zabiegach czytelnik dostaje do rąk wspaniale opracowaną historię. Z niecierpliwością czekamy na kolejne książki autorki.

25 września w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki klubowiczki omawiały książki Barbary Kosmowskiej. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, iż książka pt. "Niebieski autobus" podobała się najbardziej.

To powieść napisana z ogromną starannością i dbałością o język i styl. Narratorką jest Miśka i to z jej perspektywy obserwujemy dom rodzinny dziewczyny, jej bliskich i przyjaciół. Książka szczególne wrażenie wywarła na czytelnikach, którzy dorastali w czasach PRL-u. Autorka z wielką wnikliwością opisuje niełatwe lata sześćdziesiąte, siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku. Przypomina czasy długich kolejek, które ustawiały się pod pustymi sklepami. Główna bohaterka o wszystko musi zawalczyć sama. Z małą walizką, po zdanej maturze, dziewczyna wyrusza w dorosłe życie niebieskim autobusem. To autobus niejednokrotnie przewoził Miśkę w kluczowych i przełomowych momentach jej życia do jej rodzinnego domu.

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu książki mamy zaplanowane na 30 października. Będziemy gościli Panią Danutę Sadownik z książką pt. "A Ty dokąd?".

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.