Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów

kunaW ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy Elżbietę A. Kuna-Kwiecińską , która promowała tomik wierszy „Krok do Aniołów”. Pani Elżbieta jest rodowitą sulechowianką. Tu uczęszczała do szkoły podstawowej i średniej. Potem ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poezją fascynowała się już od wczesnych lat młodości. W swoim pisarskim dorobku ma  trzy tomiki wierszy:”Wyznania” – wydane w 1998 roku, „Powracająca fala” – wydana w 2013 roku i „Krok do Aniołów” – wydany we wrześniu 2016 roku.

Podczas spotkania autorka zaprezentowała kilkanaście swoich wierszy i oczarowała nimi słuchaczy. Okazało się, że poezja dziś tak niepopularna może być żywa i porywająca, jeśli doda się do niej odpowiednią oprawę.

Dziękujemy za piękne chwile z subtelną poezją i czekamy na nowe dokonania poetki.

kuna2

19 czerwca w ramach DKK dla dzieci czytaliśmy i omawialiśmy„Wakacje Emilki” autorstwa Joanny Klugmann.
Emilce i Julii dwóm siedmiolatkom, które wraz ze swoimi mamami spędzały lato nad ciepłym morzem niełatwo było się poznać. Gdy jedna się rozpakowywała, druga już spacerowała po morskim brzegu. Gdy ta wróciła na kolację, tamta znów poszła na spacer… A obydwie tak bardzo chciały znaleźć na wakacjach koleżankę. Bo przecież razem można zbierać muszle i bawić się
w rozbitków. Można budować zamki z piasku, uczyć się pływać i podziwiać foki. Można też szukać skarbów na strychu i nawet zaprzyjaźnić z najprawdziwszym delfinem…
Bo wakacje mogą być naprawdę udane!
Wakacje Emilki to pełna słońca, radosna opowieść o dziewczęcej przyjaźni i spełnionych marzeniach.

Na zakończenie spotkania przedszkolaki wykonały kolorowe rybki z papierowych talerzyków.

 

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki gościliśmy Elżbietę A. Kuna- Kwiecińską , która promowała tomik wierszy „Krok do Aniołów". Pani Elżbieta jest rodowitą sulechowianką. Tu uczęszczała do szkoły podstawowej i średniej. Potem ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poezją fascynowała się już od wczesnych lat młodości. W swoim pisarskim dorobku ma trzy tomiki wierszy:"Wyznania" – wydane w 1998 roku, „Powracająca fala" – wydana w 2013 roku i „Krok do Aniołów" – wydany we wrześniu 2016 roku. Podczas spotkania autorka zaprezentowała kilkanaście swoich wierszy i oczarowała nimi słuchaczy. Okazało się, że poezja dziś tak niepopularna może być żywa i porywająca, jeśli doda się do niej odpowiednią oprawę. Dziękujemy za piękne chwile z subtelną poezją i czekamy na nowe dokonania poetki.

Dziecięcy Dyskusyjny Klub Książki przy Bibliotece Publicznej w Sulechowie to spotkania najmłodszych czytelników. Są nimi przedszkolaki z Przedszkola „Pod Muchomorkiem”. Spotkania mają miejsce raz w miesiącu w Oddziale dla dzieci.

Nasze pierwsze spotkanie odbyło się 17 stycznia tego roku. Czytaliśmy opowiadanie ze zbioru „Zuzanka z pistacjowego domu” Barbary Gawryluk. Bohaterka książki  to dziewczynka o  imieniu Zuzanka, która w sposób bardzo wesoły opowiada o swojej rodzinie. My przeczytaliśmy opowiadanie „Babcia Róża”, które było zachętą dla przedszkolaków do opowiedzenia o swoich babciach. Zbliżało się bowiem Święto Babci dlatego spotkanie
w bibliotece było okazją do wykonania laurki dla babci. Dzieci pięknie narysowały laurki, które zostały wręczone w przedszkolu podczas świątecznego przedstawienia zorganizowanego dla babć.

W lutym, a dokładnie 28 lutego na spotkaniu klubowym przeczytaliśmy opowiadanie „Donald w ZOO”, dzięki któremu przedszkolaki dowiedziały się jak należy zachowywać się w ZOO, że ZOO to dom dla wielu zwierząt a my przychodząc do ZOO jesteśmy gośćmi
w tym miejscu i powinniśmy odpowiednio się zachowywać by nie drażnić i nie przestraszyć mieszkańców tego miejsca. Po bardzo owocnej dyskusji dzieci namalowały zwierzątko, które ich zdaniem jest najmilsze i najukochańsze.

Marcowe spotkanie klubu to żywiołowo dyskusja dzieci na temat zdrowia i jego profilaktyki. Po przeczytaniu opowiadania „Maksowi wypada ząb” dzieci rozpoczęły dyskusję na temat plusów i minusów chodzenia do dentysty. Zdania były bardzo podzielone
a opinia’ że nie powinno się chodzić do dentysty bo „wizyta boli” szybko uległa zmianie
w myśleniu przedszkolaków. Wspólnie doszliśmy do porozumienia twierdząc, że należy chodzić do dentysty bo to właśnie on dba i leczy nasze zęby a kiedy mamy zdrowe zęby czujemy się dobrze i nasz uśmiech jest piękny. Na koniec spotkania dzieci podzielone na
4 grupy namalowały plakaty dotyczące dbania o ząbki. Spotkanie uczestników klubu odbyło się 6 marca tego roku.

                                                                                           Renata Mitek

konarska15 marca w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się spotkanie autorskie z Barbarą Konarską poetką, pasjonatką fotografii, które moderowała dyrektor biblioteki Teresa Zawalna. Pani Barbara z wykształcenia jest polonistką, twórczością literacką zajęła się na emeryturze. Pracowała w instytucjach kultury, a w 1999 roku została słuchaczką Zielonogórskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Jest autorką wierszy, opowiadań, baśni oraz esejów. Dorobek wydawniczy to pięć tomików poetyckich: „Ocalone ćmy czyli moje wędrowanie” (2009), „Malowanka jesienna” (2011), „Osty w fioletach” (2012), „Jestem” (2015), „Niesyta czasu” (2016) oraz tomu opowiadań „Czy życie musi boleć?” (2016). Publikuje w „Inspiracjach”, piśmie ZUTW, które współredagowała od początku, a ich redaktor naczelną jest od 2008 r. Teksty jej autorstwa znalazły się również w „Pro libris”, antologiach, a ponadto
w pokonkursowych wydawnictwach zbiorowych (wielokrotne nagrody
i wyróżnienia w konkursach literackich). W ZUTW prowadzi klub literacki „Oksymoron”. Jest członkiem Związku Literatów Polskich i należy do Stowarzyszenia Jeszcze Żywych Poetów.

Celem spotkania była promocja opowiadań.„Czy życie musi boleć?” .

Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac fotograficznych autorki: „ U sąsiadów z południa – czesko słowackie impresje”.

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych w Sulechowie oraz członkowie Klubu Fotograficznego .  Autorka czytała swoje utwory, opowiadała o sobie i o swojej twórczości.

konarska 2  konarska3 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.