Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów

757Dnia 15.02.2012 r., o godzinie 15.30, w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów, odbyło się pierwsze w tym roku, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
„Dlaczego Bóg nienawidzi kobiet?” – to tytuł niewątpliwie przykuwający uwagę. Jego konstrukcja sprawia, iż sam w sobie jest kontrowersyjny i nie sposób przejść obok książki obojętnie.
Autorzy: Ophelia Benson i Jeremy Stangroom poruszają problem wpływu religii na dyskryminacje kobiet. Podają wiele wstrząsających przykładów przemocy fizycznej i psychicznej wobec kobiet.
Tytuł jest bardzo sugestywny, przez co ogranicza możliwość indywidualnej oceny.
Nie da się ukryć, iż dyskusja na ten temat nie była łatwą dyskusją. O jej kierunku decydowało doświadczenie czytelników, ich wiedza oraz osobiste przekonania.
Wniosek, jaki został wysunięty jest następujący: nie religie, czy Bogowie są źli. Zło tkwi w człowieku, który interpretuje i tworzy, na swój sposób.
Istotne jest, aby każdy kto czyta tę pozycję, podszedł do poruszonego w książce problemu z dystansem.
Klubowiczki zastanawiały się nad tym, jak potoczyłaby się dyskusja, gdyby uczestniczyły w niej osoby posiadające szerszą wiedzę z zakresu religioznawstwa, kulturoznawstwa czy politologii. Z tego też powodu opuszczały spotkanie z pewną dozą niedosytu.


Monika Więcławska

 
Dnia 28.09.2011 r., o godzinie 15.30, w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą pozycją była książka pt.: „Fausta” – K. Kofty. W dyskusji uczestniczyło 11 osób.
Historia Fausty – tytułowej bohaterki wydaje się prawdopodobna i nieprawdopodobna zarazem. Z jednej strony, przedstawiona opowieść – bardzo okrutna i niemożliwa, z drugiej – w swym okrucieństwie znamienna dla współczesnych czasów.
Przewija się przez nią wiele wątków, które miały miejsce współcześnie, a także wątki biograficzne autorki.
Postać Fausty wzbudza mieszane uczucia. Oczywistym jest, że jest Ona ofiarą. Oddana przez matkę, jeszcze jako dziecko, dojrzałemu mężczyźnie. Pozbawiona w sposób okrutny dzieciństwa, poczucia bezpieczeństwa. Z drugiej strony, tkwiąc w związku, dba w sposób przemyślany o swoją przyszłość materialną. Dba również o swego małżonka do samego końca. Otacza go opieką, czułością. Jest w swej roli obowiązkowa. Jednak funkcjonuje to na zasadzie pewnego układu – układu „coś za coś”. Wszystko to sprawia, że równowaga psychiczna głównej bohaterki zostaje zachwiana. Nie dziwi zatem dalsze jej postępowanie, hołdowanie określonemu systemowi wartości.
Historia raczej łatwa do przewidzenia, a samo zakończenie jakby nie do końca przemyślane i stworzone na siłę – przekreśliło książkę.
Oczywiście książka zmusza czytelnika do przemyśleń. Przełamuje tabu. Porusza problemy współczesnego świata. Strach przed przemijaniem, przed utratą fizycznego piękna to znamiona tej historii.

Monika Frankowska
moderator DKK w Sulechowie

  754 755 756

Dnia 08.012.2010 r., o godzinie 15.30, w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów, odbyło się świąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą pozycją była książka pt.: „Wspomnienia z niepamięci” – G. Holoubka. W dyskusji uczestniczyło 9osób.

To, co sprawia, że książka wydaje się wyjątkowa to wręcz dystyngowany język, jakim jest pisana – piękna i czysta polszczyzna. Ten realistycznie opisujący rzeczywistości język, sprawia, że czuć unoszący się w powietrzu zapach staropolskiej kuchni, czystych obrusów...., słychać muzykę...
Biją od niej dobre emocje. Każdy wątek, bez względu na powagę, autor rozpoczyna od dowcipu.
Dużo miejsca poświęca relacjom międzyludzkim. Neguje podziały społeczne.
Nie mówił o sprawach starości i śmierci, gdyż śmierć nie jest dla Niego tożsama z końcem życia. Jest raczej kontynuacją życia, w wyobraźni żyjących.
Z szacunkiem wyrażał się o innych artystach. Dużo miejsca poświęca Juliuszowi Osterwie. Na scenie był takim, jakim chcieli widzieć Go widzowie. Grał swoją rolę i było Mu z tym dobrze. Kochał ludzi. Mówił: „Mam taki dar, albo przywarę, ze zapominam...”.
Książka wprowadza czytelnika w doskonały nastrój, przywołuje dziecięce wspomnienia, sprawia, ze zapomina o ciemnych stronach współczesnego świata.

Monika Frankowska
moderator przy DKK w Sulechowie
75317 listopada 2010 r., o godzinie 15.30, w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą pozycją była książka pt.: „Ostatni wykład” – R. Pauscha. W dyskusji uczestniczyło 12 osób.

Zdaniem klubowiczek „Ostatni wykład” to książka, którą każdy z nas powinien przeczytać. Niewątpliwie czytelnik odbiera ją przez pryzmat swojej osoby, własnej sytuacji życiowej.

Jest to książka o dużym ładunku emocjonalnym, wzruszająca (co utrudniało czytanie).
Autor książki, dowiadując się o nadchodzącej śmierci, przyjmuje tę wiadomość z ogromną godnością, nie wycofując się z życia. W sposób wyjątkowy wykorzystuje czas, który mu pozostał. Pisze książkę dla swoich dzieci. Książkę, która jest pamiętnikiem, charakterystyką jego osoby, zbiorem mądrości życiowych. Jedna z nich mówi: „Jeśli pragniesz czegoś bardzo, nigdy się nie poddawaj i nie odrzucaj pomocy ludzi, którzy chcą Ci pomóc”. Nie tworzył bowiem nowych teorii, przytaczał jedynie stare prawdy (prawdy oczywiste). To swoistego rodzaju testament, pozostawiony dzieciom, zbiór wskazówek na życie.

Niewątpliwie „Ostatni wykład” czyta się z ogromnym szacunkiem zarówno do autora jak i do samego dokumentu. Roztacza się bowiem wokół niego aura pełna dobrych emocji.

Monika Frankowska
moderator przy DKK w Sulechowie

 

1 września 2010 r., o godzinie 15.30, w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów, odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą pozycją była książka pt.: „Godot i jego cień” – Antoniego Libery. W dyskusji uczestniczyło 9 osób.
„Godot i jego cień” to autobiograficzna opowieść o magii literatury i fascynacji osobą Samuela Becketta. Można doszukiwać się tu analogii do innej książki tego autora p.t.: „Madame”. Tym razem jednak stawką jest coś innego niż miłość. Obydwie książki dotyczą tego samego – duchowej fascynacji autora wybitnymi osobowościami, które są dla niego w jakiś sposób ważne, choć z różnych powodów.
Pokazuje również, jak obcowanie z wielką literaturą może stać się centralnym doświadczeniem życiowym i jakie tkwią w niej siły osobotwórcze. Niewątpliwie taki wpływ miała na autora postać i twórczość Samuela Becketta.
Monika Frankowska
moderator przy DKK w Sulechowie

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.