Biblioteka Publiczna Gminy Sulechów

727Dnia 5 marca 2008 r. w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą książką była pozycja N. Gaimana „Chłopaki Anansiego”.
 
 
Lektura nie wzbudziła większego entuzjazmu. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że jest to lektura dla miłośników określonego gatunku literackiego. Nie każdy bowiem jest w stanie z lekkością  przebrnąć przez tak oryginalne twory wyobraźni autora, które klubowicze określili jako „niedorzeczności”. Aby nie stracić wątku, książkę należałoby przeczytać jednym tchem (co nie jest łatwe). Jej zalety natomiast to dobry styl i język oraz amerykański „happy end”.

Monika Frankowska
bibliotekarz nadzorujący DKK
w BP w Sulechowie

Książka większości osób podobała się. Określono ją nawet jako fascynującą. Czyta się lekko – pomimo tego, iż nie ma w niej akcji oraz dialogów. Jej zaletą jest również to, że można czytać ją od dowolnego miejsca, gdyż nie ma w niej punktu odniesienia.

Jednocześnie jest trudna do określenia – ma w sobie coś z: przewodnika, informatora, podręcznika filozofii, dzieła społecznego, rysu historycznego, ekonomicznego.

Stasiuk jest bardzo dociekliwy – pokazuje znacznie więcej niż to, co widzimy podczas wycieczek. To, czego niektóre osoby nie mogły zaakceptować w tekście to wulgaryzmy, które są charakterystyczne dla twórczości autora. Poglądy pisarza są bardzo czytelne. Często moralizuje, co początkowo może drażnić czytelnika. Autor barwnie pokazuje prowincję, która czytelniczkom jest niezwykle bliska. Każdy opis jest na tyle uniwersalny, iż może pasować do polskich realiów. Archaiczny związek między ludźmi, a zwierzętami, życie blisko natury – wszystko to sprawia, że książka wywołuje dobre skojarzenia.

 

Monika Frankowska
bibliotekarz nadzorujący DKK
przy BP w Sulechowie

726 
Do przeczytania tej książki zdopingowało wszystkich nazwisko autora – noblisty.

5 września br., o godzinie 18.00 w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów odbyło się  spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą pozycją była książka Hanny Karll pt.: „Król Kier znów na wylocie”.

Klubowiczom lektura bardzo się podobała, pomimo braku w niej happy endu. Mimo że opisuje straszny okres wojny, nie ukazuje brutalności. Zasugerowano, że byłaby to dobra propozycja na lekturę szkolną.

Rozprawiano nad tym, czy postawa bohaterki jest słuszna czy też nie, czy postępuje właściwie dążąc do odzyskania tego wszystkiego, co posiadała przed wojną.

Z racji, że większość klubowiczek to osoby urodzone w czasie, bądź  tuż po wojnie nie obyło się bez opowieści zasłyszanych w rodzinnych domach. Dla wielu z nich lektura „Króla kiera…” była na nowo przeżywaniem historii bliskich im osób. Nie obyło się więc bez wzruszeń i  łez…

Do najmłodszej uczestniczki dyskusji skierowano pytanie: „Czy wydarzenia z lat wojny

i okupacji wzbudzają emocje w dzisiejszych dwudziestolatkach?”. Odpowiedź brzmiała „tak”. Jednak, jak zastrzegła pytana, na pewno nie w taki sposób jak pokoleniom bliższym tamtemu okresowi. Im bardziej oddaleni jesteśmy od określonych wydarzeń, tym mniej emocjonalny stosunek do nich wykazujemy.

Było to zatem wyjątkowe spotkanie, pełne wspomnień, relacji z osobistych przeżyć.

Monika Frankowska

koordynator DKK przy BP w Sulechowie

 725 724 723

   

 

    Dnia 30.07.2007 r. o godzinie 16.00, w Bibliotece Publicznej Gminy Sulechów, odbyło się czwarte spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą lekturą „Lala” J. Dehnela. W dyskusji uczestniczyło 10 osób.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.