Autor książki B. Schlink pisarz, ale też wieloletni profesor prawa, w swojej powieści opisał historię romansu młodego chłopca i starszej o 20 lat kobiety. Jednak ,,Lektor" nie jest romansem, który się czyta do poduszki. Bohaterów różni nie tylko wiek, ale też poziom intelektualny, pochodzenie i jak się okazuje również mroczna przeszłość kobiety. Pisząc swą powieść autor nie uciekł od prawniczych rozważań i argumentów, tym bardziej, że najważniejsza jej część rozgrywa się na sali sądowej, gdzie po stronie oskarżonych stoi Hanna-dziś już ponad 40-letnia kobieta, a po drugiej-tej wydającej wyroki-były kochanek, obecnie student prawa i dorosły już mężczyzna - Michael.

W naszym klubie spieraliśmy się o rzeczy zasadnicze, poruszone w powieści, o to czy można usprawiedliwić udział w zabójstwie, czy w ogóle są jakieś okoliczności łagodzące dla kogoś kto selekcjonował ludzi, a stawką było życie lub śmierć. A z drugiej strony, czy zatajenie faktów, mających wartość dowodową, zawsze jest przestępstwem? Książka stawia wiele pytań i dlatego świetnie nadaje się do dyskusji.

 

Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu

 

 
Książka ,,Przygoda w Jerozolimie" zapowiadała się interesująco: znany autor - Amos Oz, pozytywna recenzja w Internecie, to wystarczyło by zachęcić nas do jej wyboru na czerwcową lekturę naszego klubu. Po jej przeczytaniu poczuliśmy się jednak rozczarowani, oczekiwaliśmy większych emocji, gdyż książkę porównywano z pasjonującymi przygodami Tomka Sawyera. W naszej zgodnej ocenie, porównanie to było mocno przesadzone, a przygody Sumchiego niczym nas nie porwały. Autor opisuje właściwie jeden dzień z życia żydowskiego chłopca, na który składają się zdarzenia, które nie wyróżniają się niczym szczególnym, a zdarzają się codziennie nastoletnim chłopakom pod każdą szerokością geograficzną. Nawet umieszczenie akcji powieści w okupowanej Jerozolimie nie podniosło atrakcyjności opowiadanej historii.
Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu
 
Pierwsze wakacyjne spotkanie DKK dla dorosłych odbyło się w urokliwym miejscu-siedzibie jasieńskiego PTTK. Wśród zieleni, drzew rozmawiałyśmy o książce Sylwii Chutnik ,,Kieszonkowy atlas kobiet”. Autorkę pochwaliłyśmy za dojrzałość [mimo młodego wieku] i wnikliwość z jaką opisuje smutne losy swoich bohaterek. Każda z nich ma inną historię, ale łączy je jedno, od początku stoją na przegranej pozycji. Można to określić, że start wyznaczył im miejsce, które zdeterminuje ich życie i sprawi, że zostaną odrzucone przez tzw. normalnych ludzi, ogół społeczeństwa. Książka stanowi ciekawe studium wielu społecznych zjawisk, od których niekiedy chciałoby się uciec, zapomnieć, a jednak one dzieją się wśród nas i doprowadzają do tragedii. Autorka nie pozwala na ,,chowanie głowy w piasek”, porusza sumienia i przez to jej powieść staje się ważnym głosem przeciw obojętności wobec osób z marginesu społecznego. Dużym atutem książki jest jej barwny język, który czasem służy rozładowaniu przygnębiającej atmosfery, jaka panuje w tym świecie ludzi o zwichniętym życiu: alkoholiczek - marzycielek, samotnych staruszek, nierozumianych przez najbliższych dziewczynek.
Reasumując: pozycja godna uwagi, jednak nie wskazana na letnie wieczory, kiedy to chce się czytać tylko o tym, co piękne, sielskie i dobrze się kończy.
Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu
  
Ostatni dzień wakacji spędziłyśmy z dziećmi z DKK organizując ognisko i wspólnie się bawiąc na świeżym powietrzu. Pogoda dopisała wspaniale, nastroje również. Trudniej było z utrzymaniem tematu dotyczącego wakacyjnych lektur, na które wybraliśmy różne książki z serii ,,Szkoła przy cmentarzu". Tym razem nasze spotkanie miało charakter typowo rozrywkowy, jednak po wakacjach w czasie naszych dyskusji na pierwszym miejscu znowu będzie książka.
Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu
 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.