Jasien 2021Pierwsze spotkanie po kilkumiesięcznej przerwie sprawiło nam prawdziwą radość. Okazało się że bardzo brakowało tych pogawędek o książkach i życiu. W dodatku trafiła się od razu ciekawa lektura, książka hiszpańskiej autorki Amelii Noguery ,,Malarka gwiazd” , która prowokowała do dłuższej dyskusji. Powieść wielowątkowa z całą gamą interesująco nakreślonych postaci, którą zgodnie wysoko oceniamy. Więcej informacji w recenzji.

Irena Ludwig – moderator DKK w Jasieniu

Jasien sierpienNa początku sierpnia nasze spotkanie zdominowały rozmowy o wakacyjnych planach, jednak w tych planach znalazło się sporo miejsca dla książekJ. Nadal w wyborach dziewczyn przeważa zainteresowanie fantastyką, dużym powodzeniem cieszy się seria ,,Zwiadowcy” (John Flanagan) oraz cykl ,,Wojownicy” (Erin Hunter). Na następnym spotkaniu porozmawiamy o powieściach biograficznych, których kilka ostatnio zakupiliśmy do naszej biblioteki. Ten gatunek literacki w ostatnich latach zyskał u nas sporą rzeszę czytelników i mamy nadzieję, że również klubowiczki przekonają się, że warto je czytać. Hitem ostatniego półrocza jest książka Katarzyny Nosowskiej pt. ,,Powrót z Bambuko”, i właśnie od niej chcemy zacząć.

Irena Ludwig

moderator DKK dla dzieci w Jasieniu

2 spotkanie dorośli 2021,,Tamte cudowne lata” w DKK w Jasieniu

Drugie spotkanie DKK przypadło na początek sierpnia. Tym razem naszą lekturą była powieść ,,Tamte cudowne lata” napisana przez Marian Izaguirre. Najkrócej można powiedzieć, że to książka w książce. Dla czytelników i bibliotekarzy na pewno jest to perełka. Dużo w niej miłości do książek i podkreślenie wartości czytania. Na dowód jeden cytat z powieści:

,,Czytam. Bez przerwy. Dopiero teraz w pełni rozumiem słowa Jamesa: ,,Jak poczujesz się samotna, zawsze sięgaj po książkę…To cię ocali. Książki wydają mi się teraz zaokrąglone i wilgotne w dotyku- jak koła ratunkowe”

Irena Ludwig – moderator DKK w Jasieniu

 

Recenzja książki ,, Tamte cudowne lata”

,, Tęsknię za czasem, kiedy byliśmy panami życia” – mówi Lola, główna bohaterka powieści do Matiasa, księgarza i wydawcy, który przez wojnę stracił swój majątek i teraz zaczyna wszystko od początku. Z pięknej gwarnej dzielnicy i przestronnego pomieszczenia przenosi się na obrzeża Madrytu do małej, ciemnej klitki, która staje się ,,niby księgarnią”, gdzie żeby się utrzymać, oprócz książek sprzedaje także materiały papiernicze. I właśnie tam toczy się akcja powieści. Lola poznaje Alice, drugą bohaterkę powieści. Wspólnie zaczynają czytać książkę, która leży na wystawie. To je bardzo zbliża i jednoczy. Rose z powieści i Alice, to ta sama osoba. Tłem powieści jest wojna domowa w Hiszpanii i lata zaraz po wojnie, ale także część wydarzeń ma miejsce w Paryżu. Bohaterki prowadzą nas przez różne miejsca, w których bawiła się bohema paryska, przewijała się cyganeria XX wieku, pokazują mroczne dzielnice europejskich stolic. Na tym tle rodzi się miłość Rose i Henry’ego, ale także Loli i Matiasa. Zaskakujące jest zakończenie powieści. Podsumuję cytatem, który zapadł mi w serce ,,Gdy umiera ktoś, kogo kochałaś, ty też umierasz”. Z doświadczenia wiem, że lekarstwem może być kontakt z inną osobą, i tak jest w powieści. Alice swój ból uśmierza, gdy zaprzyjaźnia się z parą księgarzy. Polecam do przeczytania.

Maria Rubacha, DKK w Jasieniu

Jasien sierpien 02Można powiedzieć, że w sierpniowe popołudnie sięgnęliśmy po klasyk, który przez kilka lat znajdował się na liście lektur uzupełniających i był jedną z nielicznych książek, o których pozytywnie wypowiadali się uczniowie. Niestety, od tego roku ta pozycja została wykreślona z listy lektur. Może właśnie dlatego, w formie protestu postanowiliśmy ją właśnie wybrać na nasze spotkanie. Wspaniała, ponadczasowa treść, trudny wiek dojrzewania, relacje z rodzicami, nauczycielami. Życie na uczelni toczy się utartym torem, najważniejsza jest dyscyplina i materiał zawarty w podręcznikach, do czasu gdy przybywa nowy nauczyciel literatury, który chce aby jego uczniowie wyszli z tych konserwatywnych ram, w które wtłaczają ich dorośli i zaczęli żyć z pasją. Rewolucje, gdziekolwiek się zdarzają pociągają za sobą zmiany, ale też najczęściej ich ceną są ofiary. Na koniec można zapytać: czy warto?

Irena Ludwig
moderator DKK dla młodzieży w Jasieniu

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.