Omawianie książki ,,Lato przed zmierzchem" w gronie kobiet, z których [ za jednym wyjątkiem ]każda przekroczyła już 40-stkę, było wydarzeniem wysoce emocjonującym. Opierając się na własnym doświadczeniu mogłyśmy porównać swoje doznania, z doznaniami głównej bohaterki, zgodzić się z nią, lub zaprotestować, pochwalić, a czasem także zganić.Doszłyśmy do wniosku, że D.Lessing ,,nie odkryła Ameryki" pisząc o refleksjach , jakie stają się udziałem wielu kobiet,w pewnym wieku i w sytuacji, która także jest dość typowa : dzieci ,,wyfruwają" z domu i zostaje tzw. puste gniazdo. Nagle powstaje luka , z którą trzeba coś zrobić, czymś wypełnić.Choć sama książką nas nie porwała, jednak doceniłyśmy klasę noblistki, która świetnie skonstruowała postać głównej bohaterki, tworząc jeden z najciekawszych portretów kobiecych współczesnej literatury.To spotkanie było dla nas szczególne, ponieważ nasza najmłodsza, a zarazem najwierniejsza klubowiczka -Karolina, już wkrótce wyjeżdża na studia i nie będzie mogła uczestniczyć w każdym spotkaniu DKK. Obiecała, że swoje opinie będzie przesyłała drogą korespondencyjną.Na pewno bardzo będzie nam brakowało jej młodzieńczego entuzjazmu, pasji w wydawaniu opinii i dużej wiedzy literackiej. Za jej udział w spotkaniach DKK otrzymała od nas skromny prezent.

Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu

  

 

Wybierając książkę, której narratorką jest 17-letnia dziewczyna, miałyśmy obawy czy nie okaże się za poważna dla naszych klubowiczów, których przeciętna wieku wynosi 12 lat. Tak się jednak nie stało. Temat powieści jest bardzo uniwersalny i może zainteresować czytelników w każdym wieku. Historia zaczyna się w momencie, gdy w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła 5-letnia dziewczynka i ten fakt diametralnie zmienia życie całej rodziny. Autorka książki, A. Cassidy, potrafiła świetnie odtworzyć klimat, jaki powstaje w wyniku tragedii, opowiada zdarzenie w sposób zagadkowy, budzi zainteresowanie i nadzieję na szczęśliwe zakończenie. A czy takie będzie? Przeczytajcie sami.
Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu

 

 
28 października w Jasieniu odbyły się dwa spotkania DKK. Do południa, w ramach DKK dla dzieci i młodzieży, gościła u nas Ewa Nowak. Autorka, pedagog i publicystka, która z humorem i pasją opowiadała o procesie powstawania książek, o tym jak wymyśla do nich tytuły, nadaje imiona swoim bohaterom. To spotkanie pozwoliło nam zajrzeć za kulisy warsztatu literackiego i przyjrzeć się niełatwej drodze tworzenia książki. W tym samym dniu, w godzinach popołudniowych, spotkaliśmy się w gronie dorosłych klubowiczów, aby porozmawiać o książce Hanny Krall „Król kier znów na wylocie”. Poważna tematyka skłoniła do stawiania pytań: jak mogło dojść do takiego barbarzyństwa, jakie były zbrodnie dokonane w czasie drugiej wojny światowej, dlaczego to właśnie naród żydowski został najokrutniej potraktowany, ile może wytrzymać człowiek, ale także jak wielką moc może dać miłość, że czasem, tak jak w przypadku bohaterki powieści, zdoła nawet uratować życie?

Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu

     

17 listopada DKK miało bardziej uroczysty przebieg niż zwykle, gdyż powiązane było ze spotkaniem autorskim, na którym gościliśmy panią Manulę Kalicką. Poza klubowiczami zaprosiliśmy większe grono osób, które chętnie sięgały po książki pani Kalickiej. Pani Manula opowiadała o swoich książkach i różnych zdarzeniach związanych z nimi, następnie rozgorzała burzliwa dyskusja, szczególnie wokół ostatnio wydanej powieści pt. ,,Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu".Czytelnicy już czekają na jej kontynuację, która się wkrótce ukaże, o czym poinformowała nas autorka. Na zakończenie zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie, a czytelnicy mieli okazję zdobyć autograf, co też skrzętnie wykorzystali.
Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu
  

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.