Kwietniową lekturą w naszym Klubie była powieść H. Mankella ,,Comedia infantil” . Dlaczego wybrałyśmy tę książkę? Miał to być to swojego rodzaju test dla autora, którego dotąd znałyśmy z kilku dobrze napisanych powieści kryminalnych. Tym razem zupełnie inna tematyka, konwencja. Czy się obroni, czy polegnie? Pod tym względem w naszym gronie zapanowała całkowita zgoda : Mankell to autor wielkiego formatu, który swobodnie porusza się po różnych gatunkach literackich. Tym razem opisuje dramatyczne losy dzieci żyjących w jednym z afrykańskich krajów, w którym toczy się wojna. Narrator książki, a zarazem jej główny bohater, dziesięcioletni Nelio jest uosobieniem dojrzałości, mądrości i dobra, w przeciwieństwie do osób dorosłych przewijających się w powieści, to on wie co w życiu jest naprawdę ważne. Już na początku swojej historii zaimponował odwagą moralną przeciwstawiając się bezwzględnemu bandycie, później stara się zrekompensować swoim bezdomnym przyjaciołom krzywdy, które ich spotkały .W trakcie spełniania ostatniego życzenia śmiertelnie chorego chłopca sam ginie, jednak cel został osiągnięty : przyjaciel znalazł się na wymarzonej wyspie, umierał z uśmiechem na ustach. Wszyscy możemy się wiele nauczyć z głębokich przemyśleń, których sporo znajduje się na kartach tej powieści.

Irena Ludwig

moderator DKK w Jasieniu

 

Tematem kwietniowego spotkania DKK dla dzieci była literatura fantastyczna. W ostatnich latach wyraźnie wzrosło zainteresowanie tą tematyka .Jest to zauważalne także wśród młodszych czytelników, stąd nasza propozycja, by porozmawiać na czym polega ten fenomen. Okazało się, że wszystko zaczęło się od Harr'ego Pottera, następnie przyszła moda na cykl książek o wampirach. Nasze klubowiczki przyznały, że są wiernymi fankami książek S. Meyer, i rozmowa o tych powieściach , które należą do podgatunku fantastyki,zdominowała spotkanie.

Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu

 

Tym razem przedmiotem naszej dyskusji była biografia Marii Nurowskiej ,,Księżyc nad Zakopanem”. Wcześniej czytałyśmy jej powieści , teraz zapragnęłyśmy bliżej poznać ich autorkę. Po przeanalizowaniu losów M. Nurowskiej, jej relacji z najbliższymi, bardziej zrozumiałe stały się dla nas dramatyczne historie, dylematy bohaterów oraz specyficzna tematyka, która przewija się w znanych nam powieściach.. Na zakończenie spotkania doszłyśmy do wniosku, że być może wrócimy do tych tytułów, które już znamy, ale teraz odczytamy je nieco inaczej, bo przez pryzmat zdobytej wiedzy na temat ich autorki.

Irena Ludwig – moderator DKK w Jasieniu

 

Majowe spotkanie DKK dla dzieci związane było z książką Rachel Ward - ,, Numery. Czas uciekać”.Powieść spodobała się naszym młodym klubowiczom. Autorka opisuje trudną historię dojrzewania, buntu przeciwko wszystkiemu i wszystkim ,posługując się zrozumiałym dla nastolatków językiem, który znają ze szkoły i rozmów z rówieśnikami. Tym co zaintrygowało naszych klubowiczów był dar jaki posiadała Jemma, która w oczach spotkanych osób odczytywała datę ich śmierci. Długo rozmawialiśmy na ten temat, czy ktoś z nas chciałby posiadać takie nadprzyrodzone zdolności, albo znać datę końca swojego życia . Wśród dziesięciu osób tylko jedna powiedziała ,,tak”. Dużym plusem książki jest oryginalna fabuła, która wciąga i nie pozwala na długo oderwać się od losów głównych bohaterów. Czytając do samego końca mamy nadzieję, że jednak tym razem uda się uciec przeznaczeniu. Czy tak będzie ? Przeczytajcie sami.

   

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.