Dyskutując o książce Glorii Whelan ,,Bezdomny ptak” rzeczywiście powiało egzotyką, ale nie tą związaną z odmiennością indyjskiej przyrody, przepychem tamtejszych zabytków, czy też oryginalnym zajęciem głównej bohaterki {wykonywanie misternych haftów}, lecz ze względu na diametralnie różne od naszych – obyczaje i mentalność. Trudno nam było uwierzyć, że 13- letnią dziewczynkę zamiast posyłać do szkoły, wydaje się za mąż, i od teraz jej życie polega na bezwzględnym służeniu mężowi, ciężkiej pracy i rodzeniu dzieci. A najgorsze co się może przytrafić kobiecie w Indiach to zostanie wdową i to właśnie spotyka bohaterkę powieści – Koli. Po śmierci męża nie może wrócić do rodzinnego domu, bo wdowa ściąga na rodzinę hańbę i przynosi pecha, nie jest też mile widziana w rodzinie zmarłego męża. Mimo, że w naszych standardach jest jeszcze dzieckiem , w Indiach pozostaje jej przybrać wdowie szaty i żyć w izolacji. Smutne losy dziewczynki odmieni jej talent do haftowania i to, że wcześniej, po kryjomu, nauczyła się czytać. Książka daje nadzieję, że dobre i mądre dziewczynki i kobiety w każdych warunkach w jakich przyjdzie im żyć będą potrafiły odnaleźć swoje szczęście.
Wzruszająca książka również dla dorosłych.

 

Irena Ludwig – moderator
DKK w Jasieniu

 

We wrześniu osiem jasieńskich klubowiczek ,,łamało” sobie głowę na czym polega ,,to coś” co na pewno jest w powieści Amosa Oza ,, Poznać kobietę”, którą wybraliśmy na pierwszą powakacyjną lekturę. Mimo, że żadna z nas nie powiedziała wprost ,że książka ją oczarowała, pochłonęła, czy choćby spodobała się bez zastrzeżeń, jednak nie zaprzeczyłyśmy, że jest intrygująca i mimowolnie wciąga, obiecując rozwiązanie zagadek i niedomówień , których nie brakuje już od pierwszych stron powieści. Amos Oz jest pisarzem, który stawia przed czytelnikiem wyzwania, wprowadza tajemnicze elementy, których rozwiązań na próżno szukać w tekście , należy je sobie wyjaśnić w oparciu o własne doświadczenie i intuicję. Właściwie każda z nas inaczej interpretowała opowiedzianą historię, co jest świetnym punktem wyjściowym do dyskusji, z tego względu polecam tę pozycję dla DKK. Gdybyśmy chciały określić powieść jednym słowem, to najbardziej adekwatnym byłoby – dziwna, bo tacy byli jej bohaterowie, ich losy i wzajemne relacje.

Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu

 719 718 717

Jesienną lekturą w naszym klubie dla dorosłych była książka napisana przez brytyjskiego alpinistę J.Simpsona pt. ,,Dotyk pustki”.Wydarzenia opisane w niej są oparte o autentyczne przeżycia autora. Jej tematem jest jedna z wypraw wysokogórskich podczas której dochodzi do poważnego wypadku, z którego wyjście cało graniczy z cudem. A jednak cud się staje! Niezwykły hart ducha, wola życia doprowadza do tego, że ranny Joe Simpson po kilku dniach morderczego zmagania z bólem i ekstremalnymi warunkami dociera do obozu. Nasza dyskusja toczyła się szczególnie wokół pasji jaką przejawiają takie osoby, motywów ich działania często nie pojętych dla osób postronnych. Spierałyśmy się czy takie osoby – narażające się dla realizowania swoich pasji można podziwiać, czy raczej potępiać. Spór okazał się niekonstruktywny, każda z nas pozostała przy swoim zdaniu.

Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu

   716 715

714 713

W październiku dla odmiany zmieniłyśmy miejsce naszego spotkania, umawiając się w pizzerii. Czekając na zamówione potrawy rozmawiałyśmy o problemach poruszonych w książce Mariusza Niemyckiego ,,Zośka Brat”. Klubowiczki przyznały, że losy Majki je wciągnęły i oceniły powieść pozytywnie. Nam dorosłym, wydało się, że autor wprowadził zbyt wiele wątków, co wprowadza pewien chaos, ale tym razem to głos młodych miał większe znaczenie, bo przecież lektura skierowana jest przede wszystkim do nich. Uzasadniły swoja ocenę tym , że rzeczywistość opisana w powieści jest im bliska, co dotyczy zarówno problemów nastolatków jak i całej rodziny Majki Brat.

Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu

 712 711

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.