Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci (08.09.2008 r.) związane było z książką ,,Dżok. Legenda o psiej wierności". Słynny Dżok, któremu postawiono pomnik i o którym słyszała niemalże cała Polska - wzruszył również najmłodszych czytelników jasieńskiego DKK. Nasze rozmowy toczyły się wokół tematu w jaki sposób zwierzęta potrafią się odpłacić za okazaną im miłość. Dzieci opowiadały o autentycznych zdarzeniach potwierdzających psią wierność i oddanie, chwaliły się zwierzętami, które mają lub miały. Książka wzbudziła pozytywne emocje, uwrażliwiła nas na smutny los zwierząt bezdomnych i skazanych na schroniska.

Z dorosłymi klubowiczami spotkaliśmy się, aby podyskutować o książce Andrzeja Stasiuka ,,Dojczland". Zaczęliśmy od zastanawiania się czy tę książkę można nazwać powieścią, czy raczej przypomina bardziej reportaż. Autor opisuje swoje refleksje na temat licznych podróży do Niemiec. W ocenie książki byliśmy niejednomyślni. Jednym podobały się wnikliwe spostrzeżenia i możliwość utożsamiania się z jego niektórymi opiniami na temat stereotypów polsko-niemieckich, inni stwierdzili, że autor nie przyłożył się do tematu, traktując książkę z mniejszym pietyzmem, niż poprzednie powieści o podobnej, podróżniczej treści. Na październikowe spotkanie zaplanowaliśmy książkę Khaleda Hosseiniego ,,Chłopiec z latawcem".
Irena Ludwig
bibliotekarz nadzorujący DKK
przy BPMiG w Jasieniu
 
17 października 2008 omawialiśmy z dziećmi książkę Mary Hooper ,,Amy na czacie". Książka zainteresowała naszych klubowiczów, mimo że Amy, tytułowa bohaterka, jest od nich kilka lat starsza. Tarapaty w jakie wpadła są znane również młodszym zwolennikom Internetu. Z komentarzy dzieci wynika, że są zorientowane jakie zagrożenia wiążą się z zawieraniem znajomości przez Internet, słyszeli o podobnych przypadkach, które stały się również udziałem 14-letniej Amy. Jednak ostrzeżeń i przypomnień nigdy za wiele.

W czwartek, 30 października 2008 r., na spotkaniu DKK dla dorosłych rozmawiałyśmy o książce Khaleda Hosseiniego „Chłopiec z latawcem”. Książką zebrała same wysokie oceny, najwyższe z dotychczas ocenianych przez nas książek. W związku z tym zaczęłyśmy dyskusję od wymienienia powodów dlaczego tak nam się spodobała. Było ich co najmniej kilka, najbardziej istotne z nich to: interesująca fabuła, uniwersalne przesłanie, przybliżenie innej kultury, piękne opisy krajobrazu, wzruszające sceny. Choć lektura opisuje wiele dramatycznych wydarzeń, jej ostateczny wydźwięk jest optymistyczny. Główny bohater, mimo wcześniejszej zdrady przyjaciela, udowadnia, że jednak „znowu można być dobrym”. Trzeba tylko wykorzystać szansę, która na pewno się pojawi. To ważne zdanie przewija się przez tekst tej wspaniałej opowieści. Kończąc, to krótkie sprawozdanie ze spotkania, w imieniu swoim i klubowiczów z Jasienia, zachęcam inne kluby do przeczytania tej książki. Naprawdę warto!

Irena Ludwig
bibliotekarz nadzorujący DKK
przy BPMiG w Jasieniu
  

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.