Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jasień

IMG 5619Ostatnie, grudniowe spotkanie dotyczyło debiutu argentyńskiej powieściopisarki Marii Fasce pt. ,,Kobieta z Isla Negra”. Jest to książka, której główne wątki dotyczą chilijskiego poety Pabla Nerudy. Choć w tytule ,, kobieta” występuje w liczbie pojedynczej, jednak tych kobiet przewija się w powieści całkiem sporo: pierwsza i druga żona, kochanki, nieślubna córka poety. O samym poecie dowiadujemy się niewiele, raczej o jego słabościach i wpływie jaki miał na kobiety. Kilka z naszych pań temat zaciekawił na tyle, że sięgnęły do różnych źródeł, aby dowiedzieć się więcej. Książka uzyskała pozytywną ocenę. Więcej można znaleźć w recenzji klubowiczki.

Irena Ludwig, moderator DKK w Jasieniu

Jasien grudzien202115 lecie DKK w Jasieniu

Gdyby nie zdjęcia, które dokumentują nasze spotkania DKK, to trudno byłoby uwierzyć, że zaczęło się to już tyle lat temu. Podczas tego listopadowego wieczoru przytoczyliśmy długą listę lektur, które czytaliśmy w klubie, obejrzeliśmy ponad 100 zdjęć z różnych spotkań klubowych i autorskich. Niektóre książki nadal budzą w nas duże emocje, część pań postanowiła przeczytać je jeszcze raz, to dowód, że nasza dziesiątka nie jest przypadkowa, to autentyczne czytelniczki, które potrafią godzinami rozprawiać na temat literatury. Niekiedy podczas spotkań klubu dochodzi do całkiem głośnej wymiany zdań i obstawaniu przy swojej opinii, ale właśnie o to chodzi, żeby wyrazić, to co się czuje. Najważniejsze, to szanować zdanie innych i to nam się udaje od wielu lat. W takiej nieco nostalgicznej atmosferze delektowaliśmy się wspomnieniami i tortem zakupionym na tę okazję.

- Irena Ludwig – moderator DKK w Jasieniu

24 listopada na spotkaniu DKK gościliśmy autora zbioru opowiadań pt. ,,Serce Tajgi” – Artura Sobczaka, mieszkańca Jasienia. Pan Artur opowiedział jak doszło do tego, że z czytelnika stał się pisarzem. W dużym skrócie stało się tak, ponieważ czytając swoją ulubioną fantastykę odczuwał pewien niedosyt, pewną lukę, którą postanowił wypełnić swoją twórczością. Inspiracją do stworzenia fabuły stały się obrazy rosyjskich malarzy oraz trzytomowe dzieło Kultura Ludowa Słowian. Napisanie zbioru opowiadań zajęło półtora roku, na co wpływ miały częste korekty i ulepszenia. Książka początkowo ukazała się w wersji elektronicznej (2020 r.) a w 2021 r. również w formie drukowanej. Pan Artur ma już pomysł na kontynuację historii rozpoczętej w ,,Sercu Tajgi”. Życzymy mu sukcesów na polu literackim i tego, żeby nadal odczuwał radość, która wypływa z faktu, że robimy to co lubimy. Mimo, że nasze Panie z DKK nie gustują w literaturze z rodzaju fantastyki, to przed spotkaniem przeczytałyśmy książkę, co sprawiło że były pytania do autora i ciekawa dyskusja.

Irena Ludwig – moderator DKK w Jasieniu

serce

Październikowa lektura w naszym klubie to typowo przygodowa powieść autorstwa Timothée De Fombelle pt. ,,Vango. Uciekaj albo giń!”. Szalone zwroty akcji, mnożące się tajemnicze wątki do końca trzymały w napięciu. Co prawda autor swoją powieścią nie uwiódł wszystkich czytelniczek, ale kto lubi, gdy dużo się w książce dzieje na pewno nie będzie rozczarowany jej treścią. Więcej można się dowiedzieć z recenzji książki napisanej przez naszą czytelniczkę.

Irena Ludwig

moderator DKK w Jasieniu

IMG 6371

Jasien wrzesienPowieść Ingi Iwasiów omawiana na sierpniowym spotkaniu wzbudziła duże emocje. Autorka napisała bardzo aktualną w dobie LGBT powieść obyczajową, mimo że akcja książki w większości rozgrywa się w czasie PRL-u, gdzie ten temat należał do jednego z tabu. Momentami mocno erotyczna, odważnie opisująca miłość i seks. Wielką zaletą powieści jest opowiadanie historii z dużą dozą ironii i czarnego humoru. Bohaterka powieści nie należy do pokornych ani przeciętnych, ale czy prowadząc życie bez oglądania się na normy moralne i obyczajowe staje się przez to szczęśliwsza? Większość z nas odpowiedziała na to pytanie, że nie.


Irena Ludwig
Moderator DKK w Jasieniu

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.