Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jasień

Pierwsze wakacyjne spotkanie DKK dla dorosłych odbyło się w urokliwym miejscu-siedzibie jasieńskiego PTTK. Wśród zieleni, drzew rozmawiałyśmy o książce Sylwii Chutnik ,,Kieszonkowy atlas kobiet”. Autorkę pochwaliłyśmy za dojrzałość [mimo młodego wieku] i wnikliwość z jaką opisuje smutne losy swoich bohaterek. Każda z nich ma inną historię, ale łączy je jedno, od początku stoją na przegranej pozycji. Można to określić, że start wyznaczył im miejsce, które zdeterminuje ich życie i sprawi, że zostaną odrzucone przez tzw. normalnych ludzi, ogół społeczeństwa. Książka stanowi ciekawe studium wielu społecznych zjawisk, od których niekiedy chciałoby się uciec, zapomnieć, a jednak one dzieją się wśród nas i doprowadzają do tragedii. Autorka nie pozwala na ,,chowanie głowy w piasek”, porusza sumienia i przez to jej powieść staje się ważnym głosem przeciw obojętności wobec osób z marginesu społecznego. Dużym atutem książki jest jej barwny język, który czasem służy rozładowaniu przygnębiającej atmosfery, jaka panuje w tym świecie ludzi o zwichniętym życiu: alkoholiczek - marzycielek, samotnych staruszek, nierozumianych przez najbliższych dziewczynek.
Reasumując: pozycja godna uwagi, jednak nie wskazana na letnie wieczory, kiedy to chce się czytać tylko o tym, co piękne, sielskie i dobrze się kończy.
Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu
  
Książka ,,Przygoda w Jerozolimie" zapowiadała się interesująco: znany autor - Amos Oz, pozytywna recenzja w Internecie, to wystarczyło by zachęcić nas do jej wyboru na czerwcową lekturę naszego klubu. Po jej przeczytaniu poczuliśmy się jednak rozczarowani, oczekiwaliśmy większych emocji, gdyż książkę porównywano z pasjonującymi przygodami Tomka Sawyera. W naszej zgodnej ocenie, porównanie to było mocno przesadzone, a przygody Sumchiego niczym nas nie porwały. Autor opisuje właściwie jeden dzień z życia żydowskiego chłopca, na który składają się zdarzenia, które nie wyróżniają się niczym szczególnym, a zdarzają się codziennie nastoletnim chłopakom pod każdą szerokością geograficzną. Nawet umieszczenie akcji powieści w okupowanej Jerozolimie nie podniosło atrakcyjności opowiadanej historii.
Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu
 
Autor książki B. Schlink pisarz, ale też wieloletni profesor prawa, w swojej powieści opisał historię romansu młodego chłopca i starszej o 20 lat kobiety. Jednak ,,Lektor" nie jest romansem, który się czyta do poduszki. Bohaterów różni nie tylko wiek, ale też poziom intelektualny, pochodzenie i jak się okazuje również mroczna przeszłość kobiety. Pisząc swą powieść autor nie uciekł od prawniczych rozważań i argumentów, tym bardziej, że najważniejsza jej część rozgrywa się na sali sądowej, gdzie po stronie oskarżonych stoi Hanna-dziś już ponad 40-letnia kobieta, a po drugiej-tej wydającej wyroki-były kochanek, obecnie student prawa i dorosły już mężczyzna - Michael.

W naszym klubie spieraliśmy się o rzeczy zasadnicze, poruszone w powieści, o to czy można usprawiedliwić udział w zabójstwie, czy w ogóle są jakieś okoliczności łagodzące dla kogoś kto selekcjonował ludzi, a stawką było życie lub śmierć. A z drugiej strony, czy zatajenie faktów, mających wartość dowodową, zawsze jest przestępstwem? Książka stawia wiele pytań i dlatego świetnie nadaje się do dyskusji.

 

Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu

 

 
7 maja 2009 omawialiśmy książkę Vikasa Swarupa ,,Slumdog. Milioner z ulicy”. Obecni na spotkaniu klubowicze ocenili książkę pozytywnie. Spodobał nam się oryginalny pomysł autora, dotyczący kompozycji powieści, która składa się z krótkich opowiadań, opisujących koleje życia głównego bohatera. Każde z trzynastu odcinków ma wpływ na efekt końcowy, czyli wygranie przez biednego, niewykształconego sierotę miliarda rupii w teleturnieju, którego pytania opierają się na wszechstronnej wiedzy. Nieprawdopodobne zbiegi okoliczności jakie zdarzają się bohaterowi, sprawiają że książkę odbiera się jako współczesną baśń, przypowieść, z której jasno wynika, że dobro musi w końcu zatriumfować.
Irena Ludwig
moderator DKK w Jasieniu

 

  
Majowe spotkanie DKK dla dzieci związane było z książką niemieckiej pisarki Elisabeth Zoller pt. ,,A jednak...strzelę!". Książka opisuje historię chłopca, który przez kilka lat, za milczącą zgodą całej klasy, regularnie poddawany jest aktom przemocy. Po przyjściu do nowej szkoły staje się okrutną zabawką w rekach trzech kolegów z klasy, którzy wymyślają coraz bardziej drastyczne sposoby znęcania się, czym w końcu doprowadzają do desperackiego kroku Niko.
Nasi młodzi klubowicze ocenili książkę jako bardzo prawdziwą, rozmawialiśmy jak zapobiegać takim sytuacjom i nie dopuścić, by w naszej obecności dochodziło do przemocy wobec innych osób. I to nie tylko w szkole, ale też w domu, czy każdym innym miejscu , w którym się znaleźć.

 

Irena Ludwig
moderator DKK przy Bibliotece w Jasieniu
 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.